Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 7958
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przybędzie niepylaków

Niedziela, 6 czerwca 2021, 6:10
Autor: WAC
Region: Przybędzie niepylaków
Fot. KPN
Karkonoski Park Narodowy wspólnie z Klubem Przyrodników zdobył z unijnego Programu LIFE prawie 5 milionów euro na kolejne działania, których celem jest przywracanie naturze niepylaka apollo. Ponad połowa tej kwoty zostanie zaangażowana po stronie polskiej.

Partnerami projektu „Ochrona Parnassius apollo w Polsce, Republice Czeskiej i Austrii”, który będzie realizowany w okresie wrzesień 2021 – marzec 2028 są: Klub Przyrodników, Karkonoski Park Narodowy, czeski KRNAP, Pieniński Park Narodowy, Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk, Český Svaz Ochránců Přírody Hradec Králové, Education and information centre Bílé Karpaty, European Wilderness Society i REWILD Institute - Research on Ecosystems and Wilderness. Jego celem jest odtworzenie populacji niepylaka apollo w trzech obszarach funkcjonalnych: Sudetach, Białych Karpatach i Austriackich Alpach w Polsce, Czechach i Austrii.

Projekt przewiduje utworzenie w Czechach i w Uniemyślu w Sudetach Środkowych nowych hodowli, w których motyle będą hodowane w celu wzmocnienia lub odtworzenia lokalnych populacji tego gatunku. Kolejnymi krokami będzie stworzenie sieci siedlisk tzw. „stepping stones”, które służyć będą jako elementy korytarzy migracji gatunku pomiędzy miejscami występowania w ramach poszczególnych obszarów funkcjonalnych oraz zwiększenie ochrony siedlisk lęgowych i żerowisk gatunku.

Niepylak apollo jest jednym z największych występujących w Polsce motyli dziennych. Jego skrzydła w porównaniu do większości motyli dziennych, pokryte są znacznie mniejszą ilością łusek, które po dotknięciu pozostawiają na palcach charakterystyczny pyłek. Ponadto łuski te nie oddzielają się tak łatwo jak u innych motyli. Jest to cecha, której niepylak zawdzięcza swoją nazwę.

W naszym kraju od ponad dwóch stuleci zasięg występowania niepylaka oraz jego liczebność gwałtownie spada i jest on skrajnie zagrożonym gatunkiem. Motyl ten wyginął definitywnie w Sudetach już w XIX wieku, co było związane z zaprzestaniem tradycyjnej gospodarki, przede wszystkim ekstensywnego wypasu i zalesianiem stromych zboczy lub zarastaniem w wyniku sukcesji odpowiednich siedlisk. Swoje dołożyli też kolekcjonerzy, którzy masowo wyłapywali niepylaki do swoich kolekcji.

Aby motyl ten ponownie pojawił się na karkonoskich łąkach, w 2007 roku Karkonoski Park Narodowy przystąpił do programu jego reintrodukcji. Pierwsze niepylaki w motylarni KPN pojawiły się w 2016 roku. Symboliczny powrót tego motyla do natury w Karkonoszach nastąpił trzy lata później, gdy na łąki pod Chojnikiem zostało wypuszczonych jego pierwszych trzysta gąsiennic.

Twoja reakcja na artykuł?

11
79%
Cieszy
2
14%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
7%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
684
Tak, często
15%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group