Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 3845
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przez ścianę z zagrożeniem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 23 stycznia 2012, 7:51
Aktualizacja: Wtorek, 24 stycznia 2012, 8:07
Autor: Angela
Mieszkańcy ulicy Lwóweckiej mają nadzieję na rychłe rozwiązanie problemu.
Fot. Angela
Kiedy nie bierze leków, nago biega wkoło bloku, wymachuje nożem i przynosi do domu padlinę. – Zgłaszaliśmy to do wszystkich instytucji i nikt nie chce nam pomóc – skarżą się sąsiedzi cierpiącej na zaburzenia psychiczne lokatorki z ulicy Lwóweckiej w Jeleniej Górze.

Chorą na schizofrenię kobietę sąsiedzi znają z widzenia i z rozmów na korytarzach. Kiedy bierze leki, zachowuje się normalnie. A bez leków? – Czasami staje się bardzo agresywna, szczególnie kiedy pije alkohol. Wychodzi z domu z nożem, odgraża się dzieciom i sąsiadom. Boimy się wychodzić na podwórko – mówi Wioleta Lizak, sąsiadka.
Wniosek jest jeden: chora kobieta potrzebuje pomocy i to natychmiastowej, tymczasem żadna instytucja nie chce się nią zająć.

– Zgłaszaliśmy tę sprawę już wszędzie: na policję i do straży miejskiej, gdzie usłyszeliśmy, że dopóki lokatorka nikomu nic nie zrobiła, to oni nie mogą reagować. Wielokrotnie informowaliśmy też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ten odpowiedział nam, że pani Barbara ma prawnego opiekuna, który powinien się zaopiekować tą panią. Każdy umywa ręce – ubolewają Iwona Perwejnis, Jolanta Sobolewska i Barbara Cybulska z ul. Lwóweckiej 5 w Jeleniej Górze.

Zdaniem jeleniogórzan z Lwóweckiej chora kobieta pozostawiona jest sama sobie, choć ma rodzinę. – Córka, której sądownie powierzono opiekę prawną nad matką, w ogóle jej nie odwiedza. Nie sprząta, nie przynosi jedzenia. Chora szuka jedzenia w śmietnikach, z których przy okazji znosi całe sterty szmat, gazet, kartonów i innych odpadów. To wszystko gromadzi w piwnicy i w mieszkaniu. Jeśli kiedyś zaprószy ogień, albo co gorsze, rozpali w domu ognisko, to wszyscy spłoniemy tu żywcem – nie kryją obaw inni lokatorzy.

Ostatnio wzywaliśmy straż miejską, bo lokatorka zbierała gałęzie. Baliśmy się, że zapali je w domu: nie miała prądu, ani gazu. Tuż przed świętami po naszej interwencji podłączono jej prąd, ale na tym się skończyło – mówią sąsiadki.

– Jej córka była tu, kiedy chora zniknęła na miesiąc czy dwa. Wtedy zadzwoniliśmy po policję, by otworzono drzwi, bo myśleliśmy, że kobiecie coś się stało. Rozmawialiśmy z córką, ale jak grochem o ścianę, a przecież bierze za opiekę pieniądze. Siostra w ogóle nie odwiedza tej pani – dodaje Wanda Banak.

Sąsiedzi sami próbują pomagać lokatorce, ale nie zawsze jest to możliwe. – Robimy, co możemy, gotujemy jej i zanosimy jedzenie. Kiedy nie miała prądu, zanosiliśmy wrzątek, ale ona potrzebuje leków, a my ich nie mamy. Niech nam chociaż ktoś przekaże leki, to my będziemy jej podawać. Kiedy kobieta je bierze, jest normalna. Przede wszystkim jednak sąd powinien zmienić jej prawnego opiekuna zanim stanie się tragedia – wtrąca Barbara Morawska, sąsiadka.

Wojciech Łabun, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze przyznaje, że podległa mu jednostka zna sprawę i co pół roku wysyła kuratora, który sprawdza, jak opiekun prawny wywiązuje się z opieki nad podopiecznym. W każdym przypadku, kiedy nie radzi sobie z obowiązkami, sąd ustanawia nowego opiekuna prawnego. Potwierdziliśmy, że tak jest i tym razem.

- Córka tej lokatorki sama zgłaszała nam, że ma małe dziecko i nie radzi sobie z opieką nad matką, która nie chce przyjmować leków, oraz nie daje sobą pokierować, a do tego nadużywa alkoholu i sprowadza do mieszkania osoby, które piją razem z nią. Wystąpiła o zmianę opiekuna prawnego. W grudniu 2011 roku sąd podjął taką próbę, ale wskazany przez córkę opiekun z Ośrodka Interwencji Kryzysowej po rozpoznaniu sprawy, zrezygnował z pełnienia tej funkcji, bo bał się, że sobie nie poradzi z tym przypadkiem. W takiej sytuacji sąd musiał wniosek oddalić. W miniony piątek sprawa się uprawomocniła i teraz sąd oczekuje na wskazanie innej osoby na opiekuna prawnego z MOPS-u lub Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Niestety jest to problem, którego nie udaje się załatwić od razu, mimo, że wymaga tego sytuacja – przyznaje sędzia Andrzej Wieja, rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Wojciech Łabun dodał, że sprawa lokatorki z ul. Lwóweckiej nie jest jedyną w Jeleniej Górze, a MOPS czy sąd nie mają prawnych narzędzi, którymi mógłby zmusić prawnego opiekuna do rzetelnego sprawowania opieki nad podopiecznym, często będącym ich najbliższym członkiem rodziny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~ 23-01-2012 8:39
MOPS a po co to-to istnieje jak nie umie sobie poradzić z problemami a pan sędzia sądu ( rzecznik sądu okręgowego ) też wszystko zrobił , nic nie zrobili ani MOPS ani sąd , jedno wyjście postarać się aby Tą nieszczęśliwą kobiete umieścić w zakładzie , chyba są takie, ale po co < MY Sprawe Znamy ) to odpowiedz MOPSu czy śedziego , uważajcie panowie żebyście kiedyś nie byli w podobnej sytuacji , ... NIC nie zrobiliście , dopiero jak stanie się nieszczęście , ale wtedy to juz będzie zbyt pózno
~igoY 23-01-2012 8:43
wkoło to przyimek , w koło to przysłowek, powinno byc w koło
~x 23-01-2012 8:58
Najblizsza tej pani osoba, czyli corka, moze zwrocic sie do sadu o ubazwlasnowolnienie, na podstawie badan i orzeczen lekarskich. wowczas sad w porozumieniu z MOPS ma narzedzie prawne by ta pania zabezpieczyc przed nastepstwem nieszczescia jakie grozi otoczeniu. To nie trudne, tylko jeden patrzy na drugiego i czekaja az cos zlego sie stanie.
~Dariusz N 23-01-2012 9:14
"Dopiero jak coś się stanie", tylko, że cały czas coś się dzieje, ludzie żyją w stresie, a stres doprowadza do ciężkich i śmiertelnych chorób, nawet na przystankach autobusowych jest to napisane wielkimi literami. Niech ktoś powie sędziemu, albo policji, czy jakiejś świnie przy korycie, że go zabije, to odrazu idzie do pierdla.
~ 23-01-2012 10:05
te sąsiadki niech popatrzą na swoje dzieci i zastanowią się co mówią a nikt z jelonki tego nie sprawdzi i nie dowie się jak jest naprawdę tylko piszą głupoty po WASZEJ interwencji podłączono jej prąd masakra co za poj.... ludzie poprostu nie wirem czy się śmiać czy płakać jak to czytam L U D Z I E zastanówcie się co gadacie BRAK SŁÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~xdc 23-01-2012 10:23
Jak się decyduje mieszkać na tak luksusowej dzielni jak pekin to niestety wypada się pogodzić z atrakcjami typu złodziejstwo,żulerka czy czuby.To tak jakby kupić mieszkanie na placu ratuszowym i mieć pretensje że w lecie są głośne imprezy.
~QusSy 23-01-2012 10:32
do 10:23 xdc-----> zgadzam się z Tobą w 100%,
~emerytka 23-01-2012 10:48
Jak się stanie tragedia to będzie NEWS dnia i media będą się zachłystywać taką wiadomością,szukać winnych,robić wywiady z MOPSem.Skąd my to znamy?Jak dyrektor MOPsu,czy PAN SĘDZIA MOŻE SPOKOJNIE SPAĆ WIEDZĄC O TAKIEJ SYTUACJI?TU WIDAĆ BEZRADNOŚĆ NASZEGO PAŃSTWA I DEGRENGOLADĘ URZĘDÓW.Smutno żyć w tym "kraju miłości" PO.
~ 23-01-2012 11:38
do xdc. a ty co taki kozak jesteś , różne wypadki chodzą po ludziach i nie każdy może mieszkać w dzielnicy willowej, baranku, pamiętaj możesz gorzej wylądować
~ 23-01-2012 11:40
Może i Autor wypowiedzi z 10.23 ma po części rację co do złej opinii o tzw. Pekinie, ale to nie jest sedno problemu. Problemem jest to, że chora osoba jest bez opieki i może zrobić komuś - nieważne komu - krzywdę.
~thx1138 23-01-2012 12:20
o to Polska właśnie przepisy są po to aby w majestacie prawa dos...ć obywatelowi albo po to by się nimi zasłaniać by nie musieć pomagać szarym ludziom, a wszelkie służby którym płacimy naszymi podatkami może by tak zdjęły klapki z oczu i przestały usprawiedliwiać swoje lenistwo przepisami i wykazały trochę inicjatywy, a co z tego że jej córka dostaje pieniądze na opiekę jak pewnie to są marnegrosze i i tak musi pracować i jeszcze dzieckiem się zajmować a w naszym kraju to jest naprawde karkołomne zadanie
~ 23-01-2012 12:37
sąd nie ma kogo przydzielić?? no ale osoby z wykształceniem pozwalającym na takie zadanie w olbrzymich ilościach muszą pracować w hipermarketach bo w naszym kraju ludzi po studiach (zwłaszcza humanistycznych ) gnoi się i najlepiej być jak wół roboczy odporny na wiedzę i nie do zaje####a i godzić się na groszowe wynagr
~albercik 23-01-2012 13:26
nie chcialo sie nosic tecki trzeba mieszkac na lwowecki.
~Majeczka 23-01-2012 14:05
jak wy mało wiece o ludziach mieszkających na lwóweckiej, i się wypowidacie na ten temat. Nie mieszkaja tam tylko jak napisaliście żule, czuby itp, najlepiej jest nie znać kogoś i go osądzac, jak to typowy zawistny Polak.
~Dariusz N 23-01-2012 14:09
Albercik! Jak Ci przy..., to teczka Ci spadnie, a schyl się po nią, to Ci takiego kopa zasądzę, że się nie podniesiesz. Matole jeden, ludzie z wykształceniem nie mają pracy, a Ty tu kozaczysz! Mamusia z tatusiem masłem i jajkami wykupiła Tobie wykształcenie? Bo inteligentny człowiek nie pisałby takich rzeczy.
~ 23-01-2012 14:19
NIC NIE WIECIE O TEJ SYTUACJI TO SIĘ NIE WYPOWIADAJCIE !!!!!! REDAKTOR POWINIEN WYSŁUCHAĆ TEŻ TEJ 2 STR CZYLI CÓRKI ITD A NIE PISAĆ GŁUPOTY!! KTO TEJ CHOREJ PANI SZYBY POWYBIJAŁ?>DZIECI TYCH PAŃ!!!OTYM TO NIE MÓWIĄ!!!CÓRKA SOBIE RADY NIE DAJE I NIKT JEJ NIE UMIE POMÓC ANI MOPS ANI SĄD!! A JAK CHODZI DO MATKI TO NIE MUSI SIĘ MELDOWAĆ U SĄSIADÓW!!! ŻENADA!!!! KTOŚ CHCE ZOSTAĆ PRAWNYM OPIEKUNEM TEJ PANI?? BO MOPS UMYWA RĘCE!!! TRZEBA POMÓC CÓRCE W TEJ SPRAWIE A POŹNIEJ CHOREJ MATCE!!! SĄSIADKI CHYBA CHCIAŁY SIE POKAZAĆ W NECIE, SAME SĄ NIELEPSZE!!
Niggers 23-01-2012 14:51
Kilka lat temu, Nowiny Jeleniogórskie napisały Historię Iwony D. Która borykała się z takim właśnie problemem, można odnaleść art. Opisane dokładnie co trzeba zrobić, jak ubezwłasnowolnić a potem umieścić w szpitalu ! Proszę napisać do nowin, odnaleść art.
~bingen 23-01-2012 16:57
Iwonka przesun sie troszke:)
~ 23-01-2012 17:00
chciała bym mieć takich sąsiadów nie widzicie że właśnie one chcą jej pomóc
~: 23-01-2012 17:26
Co Wy wszyscy wiecie o opiece prawnej, o ubezwlasnowolnieniu, o chorobie, o chodzeniu przez kilka miesiecy do sadu i zebrac po wydanie zezwolena na umieszczenie na leczenie, bo sadownictwo jest strasznie powolne.
~ 23-01-2012 17:31
Ta kobieta jest ubezwłasnowolniona i rodzina nie potrafi umieścić tej osoby w szpitalu a pieniądze córka bierze
~gtgtgt 23-01-2012 17:48
do 10..23 a ty myslisz gdzie mieszkasz w lepszej dzielnicy na pewno jest bezpieczniej i spokojniej niz w szflandi betonowej.......
~ 23-01-2012 17:50
Dla niektórych widać że córka jest poszkodowana a nie ta chora kobieta nie tylko córka ją zostawiła ale także cala rodzinka i to jest przykre
~chwd 23-01-2012 18:17
Pekin jaki jest każdy wie (i czuje) kto tam się znajdzie,strach tam samochód zostawić na godzinę a co dopiero mieszkać.Dzielnica lekarzy i prokuratorów to to nie jest więc na nic te gorzkie żale bo i tak nikt nic z tym nie zrobi.Pozostaje albo się wyprowadzić albo przystosować do życia w tym rewirze,tam zawsze będzie tak samo.
~ 23-01-2012 18:48
bardzo śmieszne tu nie chodzi o dzielnice tuku tylko o ludzką krzywdę
~good tee 23-01-2012 18:50
pieniążki od państwa każdy brać potrafi... marudzić też. Ale zakasać ręce... użyć głowy to już nie! Jeden na drugiego, drugi na trzeciego, ale nikt nikomu nie pomoże. Tylko się wzajemnie obwiniać potraficie. Peking to nie tylko patologia, ale też zbiorowisko nicponi i nieudaczników. Tylko "smrodzić", "szczekać" i się awanturować... łeeeeee
~andrzej xxx 23-01-2012 19:17
Gdzie jest SKM ?!
~ 23-01-2012 19:35
SKM jest tu! http://tinyurl.com/7xdddcq
~mixt 23-01-2012 19:51
Nieudolnosc, lenistwo, kulawe prawo i glupota panoszaca sie od najnizszego do najwyzszego szczebla urzedniczej beznadzieji, obnaza niemoznosc skutecznej interwencji w najbardziej błahych sprawach. Nauczmy sie najpierw rozwiazywac proste problemy jek ten zamieszczony w artykule a potem zabierajmy sie za naprawe panstwa o ile jeszcze da sie cokolwiek naprawic.
~do 19:35 23-01-2012 20:09
Trzeba to forum rozkręcić. Nie myślałeś o zmianie interfejsu "portalu" ? Newsy w formie forum to niezbyt fortunne rozwiązanie.
~ 23-01-2012 20:41
z tego co wiem idea która im przyświeca jest - dziennikarze wypier.... i właśnie dlatego forum zostało splecione z portalem!
~ 23-01-2012 21:25
Tak! bo prokuratorzy i lekarze to wzór godny do naśladowania!! W dzielnicach, które Ci poczciwcy zamieszkują nie ma absolutnie żadnych patologii. Głupota ludzka nie zna granic!!!
~Zenek 23-01-2012 21:54
Dajcie jej zdjęcia oraz film! Oglądalność wam wzrośnie i liczba odsłon!!
Piipi Jelonkowa 23-01-2012 22:15
.. bobiety wziely te sprawy w swoje rece ! /.. patrz.zdj / ..*ale na w/w fotografii brakuje mezczyzn,ktorym chyba najbardziej nie przeszkadza ..alkohol !
~jelgór 23-01-2012 22:20
"opiekun z Ośrodka Interwencji Kryzysowej po rozpoznaniu sprawy, zrezygnował z pełnienia tej funkcji, bo bał się, że sobie nie poradzi z tym przypadkiem" - OIK umył ręce, żenada, kto ma sobie radzić jak nie OIK, po co jest ta instytucja???
~ACTA 23-01-2012 22:32
NIE DLA ACTA. JEŻELI JELONKA.COM POPRZE ACTA BĘDZIE MIAŁA PROBLEMY ZE STRONĄ. POZDRAWIAM. ANONYMOUS TEAM JG.
~ 23-01-2012 22:36
Jeśli opiekun z interwencji kryzysowej sobie nie poradził, to jak córka ma sobie poradzić, jeśli chora nie chce brać leków? Kobieta powinna być w szpitalu, a nie w domu. W domu NIKT sobie z nią nie poradzi w takim przypadku jak ten opisany w artykule. Trzeba będzie nieszczęścia, aby w majestacie prawa umieścić ją w szpitalu. Takie jest nasze polskie prawo. Jak kogoś zrani,np. jakieś dziecko, to wtedy urzędy i policja się obudzą.
~do 21:25 23-01-2012 23:26
wszędzie zdarzają się patologie ale nie takie jak u pekińczyków żeby ktoś z kosami ganiał czy walił dyktę na ławce.Twoja głupota to dopiero nie zna granic.
~pytanko ! 23-01-2012 23:56
Gdzie jest SKM Panie Zawiła ?! Co mnie to obchodzi, że to była kiełbasa wyborcza. Pan odpowiada za swoje postanowienia wyborcze i ma Pan je realizować. Koniec z głosowaniem na byle kogo, kto myśli, że może opowiadać bajeczki. Jeżeli Pan nie zacznie spełniać swoich obietnic wyborczych miasto czeka rewolucja. Nie damy się dalej mamić, zrobił sobie Pan 1000 zł podwyżki, to niech Pan teraz zapracuje na nie czynami, a nie pustą gatkom. Jeżeli czyta to Pan Prystrom - proszę się nie wypowiadać, bo Pan jest taki sam, dużo Pan gada na tym swoim blogu jelonkowym, a na mieście efektów nie widać. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group