Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 4470
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przewodnicy podsumowali 200 lat w Sudetach

Poniedziałek, 20 listopada 2017, 8:21
Aktualizacja: Wtorek, 21 listopada 2017, 11:24
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Przewodnicy podsumowali 200 lat w Sudetach
Fot. Przemek Kaczałko
W auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu odbyło się sympozjum podsumowujące 200 lat zorganizowanego przewodnictwa w Sudetach.

Sympozjum odbywające się pod hasłem: „Od tragarzy lektyk do profesjonalnych przewodników” po oficjalnym otwarciu rozpoczął Piotr Gryszel, który przedstawił historię zorganizowanego przewodnictwa w Karkonoszach. Następnie Ivo Łaborewicz zaprezentował materiały do dziejów przewodnictwa i przewodników, które znajdują się w zbiorach jeleniogórskiego Archiwum Państwowego. W kolejnych wystąpieniach było m.in. o historii Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, przewodnictwa w Legnicy czy oddziale PTTK w Wałbrzychu.

Po części związanej z przeszłością omawiano kadry i metodykę pracy przewodnickiej. Była mowa o kształceniu studentów, wpływie nowych technologii na pracę pilota wycieczek, jak przekazać turyście wiedzę specjalistyczną, mistyfikacjach sudeckich dziejów i wielu innych kwestiach.

W ostatniej części sympozjum Przemysław Wiater opowiadał o karkonoskich laborantach i ich penetracji gór, Wojciech Giża o roślinach chronionych przy szlakach sudeckich, Małgorzata Żochowska mówiła o nieznanych walorach przyrodniczych Ziemi Kłodzkiej, Zbigniew Piepiora o rekreacyjnej wartości Karkonoskiego Parku Narodowego, a na zakończenie Marian Sajnog zarysował kwestię działalności przewodników sudeckich w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Organizatorami sympozjum byli: Koło Przewodników Sudeckich przy PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział EZiT w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group