Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 5219
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przemyt ludzi w piecach

Poniedziałek, 20 lipca 2020, 9:20
Aktualizacja: Środa, 22 lipca 2020, 8:12
Autor: WAC
Region: Przemyt ludzi w piecach
Fot. CBŚP
To kolejne uderzenie w grupę przestępczą zajmującą się przemytem ludzi. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu, w wyniku śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Krajowej zatrzymali kolejnych podejrzanych o udział w rozbitym w listopadzie ubiegłego roku gangu.

Policjanci z zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu od wielu miesięcy prowadzą śledztwo pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej organizującej kanały przerzutowe cudzoziemcom do Europy Zachodniej.

W listopadzie ubiegłego roku funkcjonariusze SG i CBŚP przeprowadzili pierwsze zatrzymania. 6 listopada na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego ujęto 10 osób, w tym 9 Polaków i obywatela Wietnamu.

Pod koniec czerwca w ramach tej sprawy przeprowadzono dalsze, szeroko zakrojone działania. Podczas akcji przeszukano 10 miejsc na terenie woj. mazowieckiego, podlaskiego, dolnośląskiego i lubuskiego oraz zatrzymano 7 Polaków i jednego obywatela Wietnamu. Osoby te są podejrzane o udział w międzynarodowej grupie przestępczej trudniącej się organizowaniem cudzoziemcom pochodzenia arabskiego i obywatelom Wietnamu przerzutu z terenu Rumuni tzw. szlakiem bałkańskim do Polski i dalej do Europy Zachodniej, głównie do Niemiec, Francji i Anglii. Cudzoziemcy byli przewożeni przez granicę w specjalnie skonstruowanych skrytkach w pojazdach ciężarowych czy busach.

Ustalono, że członkowie grupy posiadali specjalnie w tym celu przygotowane pojazdy typu chłodnia, gdzie wykonane były skrytki umożliwiające przewiezienie w ukryciu do 6 osób. Przestępcy do przemytu ludzi posługiwali się też piecami c.o. z podajnikiem i systemem sterującym, gdzie wewnątrz pieca była ukrywana osoba posiadająca maskę z butlą tlenową. Kierowca wiozący ładunek posiadał dokumentację transportową tzw. CMR, którą okazywał w przypadku kontroli przez służby graniczne. Grupa za przerzut jednego cudzoziemca do wybranego przez niego kraju otrzymywała od 6,5 tys. do 20 tys. dolarów. Polska była krajem tranzytowym, a cudzoziemcy byli ukrywani przed kolejnym etapem podróży w kryjówkach na terenie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Według śledczych grupa mogła działać od połowy 2018 do listopada 2019 roku. Wstępnie oszacowano, że w tym okresie prawdopodobnie przemycono do krajów Europy Zachodniej co najmniej 150 cudzoziemców.

Sprawa ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania. W śledztwie występuje 19 podejrzanych.

Twoja reakcja na artykuł?

5
12%
Cieszy
10
24%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
7%
Złości
23
55%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
395
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
19%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group