Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 6050
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przedłużone śledztwo ws. śmierci Magdaleny Ż.

Wtorek, 30 stycznia 2018, 7:17
Autor: WAC
Jelenia Góra: Przedłużone śledztwo ws. śmierci Magdaleny Ż.
Fot. Użyczone
Trwa prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze śledztwo, które ma ostatecznie odpowiedzieć na pytanie: co było przyczyną śmierci Magdaleny Ż., do której doszło 30 kwietnia ubiegłego roku w Egipcie. Ostatnio śledczy zwrócili się do biegłych psychiatrów, aby ci wypowiedzieli się na temat przyczyn jej nietypowych zachowań ustalonych w toku postępowania.

Biegli mają się wypowiedzieć na temat stanu psychicznego, w którym znajdowała się Magdalena Ż. podczas pobytu w Egipcie – genezy tego stanu, jego przebiegu i objawów. Mają także ocenić, jaki wpływ na zachowanie Magdaleny Ż., mogło mieć ewentualne zażywanie, a następnie odstawienie leków przeciwdepresyjnych. Prokuratura oczekuje ponadto na uzupełniającą opinię biegłych z zakresu toksykologii. Jest ona konieczna dla pełnej interpretacji wyników uzyskanych na podstawie przeprowadzonych dotychczas badań.

- Uzyskanie opinii biegłych jest niezbędne, by rozstrzygnąć bez żadnych wątpliwości wszystkie istotne dla śledztwa kwestie – mówi prokurator Marek Gorzkowicz. Z tego względu Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze zadecydowała o przedłużeniu do 2 maja 2018 roku śledztwa dotyczącego okoliczności śmierci Magdaleny Ż. na terenie Arabskiej Republiki Egiptu.

Zebrane dotąd akta śledztwa obejmują kilkanaście tomów, z których każdy ma 200 stron. Prokuratorzy zgromadzili dowody m.in. w postaci dokumentacji medycznej z leczenia Magdaleny Ż., któremu poddawała się w Polsce, a także liczne opinie biegłych będące efektem szerokich badań histopatologicznych, genetycznych i toksykologicznych.

W toku śledztwa przesłuchano też już około 200 świadków, w tym pasażerów podróżujących wraz z pokrzywdzoną do Egiptu, turystów zamieszkujących z nią w tym samym hotelu, osoby, które widziały ją na lotnisku przed przyspieszonym odlotem do Polski, który miał się odbyć 29 kwietnia 2017 roku, a także przedstawicieli biura podróży i inne osoby deklarujące wiedzę o zdarzeniu. Przesłuchano także osoby z najbliższego otoczenia Magdaleny Ż., w tym członków jej rodziny i narzeczonego. Dokonano ponadto oględzin telefonów i laptopów należących do pokrzywdzonej i innych osób.

Na podstawie wyników sekcji zwłok i badań laboratoryjnych, biegli z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wskazali w opinii z 30 sierpnia 2017 roku, że zmiany urazowe świadczą, iż przyczyną zgonu Magdaleny Ż. był upadek z wysokości. Nie znaleziono śladów, które dawałyby podstawy do przypuszczeń, że zmarła padła wcześniej ofiarą gwałtu albo innych aktów przemocy.

Dodatkowo w pierwszych dniach stycznia tego roku Zastępca Prokuratora Generalnego wystąpił do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o podjęcie interwencji u władz Egiptu, by możliwie szybko doprowadzić do pełnej realizacji wniosku polskiej prokuratury o pomoc prawną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group