Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2239
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prowadzisz sklep? Popieraj sprawiedliwy handel

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 2 listopada 2016, 7:34
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum organizatorów
Jelenia Góra walczy o tytuł „Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade Town)”. By go otrzymać musi jednak spełnić wiele warunków. Większość z nich już zostało dotrzymanych przez organizatorów akcji, ale do pełnego sukcesu, potrzebne jest włączenie się lokalnych przedsiębiorców, którzy w swoich sklepach będą sprzedawać produkty oznaczone znaczkiem „Fairtrade”. Niezbędne jest też zaangażowanie samych mieszkańców, którzy zdecydują się te produkty kupować.

Akcję na rzecz „Sprawiedliwego Handlu” w Jeleniej Górze zapoczątkowała cztery lata temu Elżbieta Wardzała.

– Przeczytałam artykuł w jakieś gazecie o warunkach, w jakich pracują ludzie z tzw. globalnego Południa, gdzie kobiety nie mają urlopów macierzyńskich czy chorobowych, dzieci nie mają możliwość uczenia się, gdzie dorośli i dzieci wykorzystywani są do niewolniczej, katorżniczej pracy, z której nie mogą się nawet wyżywić. Gdzie panuje głód i nędza, mimo że ludzie pracują ponad swoje siły. Przeczytałam, że to my możemy tą smutną rzeczywistość zmienić. Jak? W bardzo prosty sposób. Popierając sprawiedliwy handel i kupując produkty ze znaczkiem Fairtrade. Przykładowo, za zebranie kilograma ziaren kawy Etiopczyk zarabia średnio 0,70 groszy. W europejskich kawiarniach z tej ilości kawy można zaparzyć około 80 filiżanek wartych około 400 zł. Jeśli nie będzie zbytu na kawę zebraną za tak niskie wynagrodzenie, nie będzie firm tak mało płacących swoim pracownikom. Wszystko zależy więc od naszych decyzji. Dlatego zdecydowałam się rozpropagować ideę „Sprawiedliwego Handlu” w Jeleniej Górze, bo moje miasto na to po prostu zasługuje – dodaje Elżbieta Wardzała.

W ramach kampanii, grupa działania (wolontariuszy) z E. Wardzałą na czele, współpracuje ze szkołami, z których Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze jako jedyna szkoła na Dolnym Śląsku zyskał certyfikat „Szkoły Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu”. – Złożyliśmy też petycję do posłanek i posła Ziemi Jeleniogórskiej dotyczącą wyeliminowania ekstremalnego głodu, promujemy odpowiednie postawy konsumenckie, budujemy obywatelskie poparcie dla idei zrównoważonego rozwoju, w tym organizujemy spotkania z mieszkańcami – wymienia organizatorka akcji.

Wszystko to przybliża Jelenią Górę do zdobycia certyfikatu „Miasta dla Sprawiedliwego Handlu”. Jednak do pełnego sukcesu brakuje tylko wymaganej liczby sklepów promujących tą ideę w swojej działalności.

- Obecnie produkty oznaczone znaczkiem „FairTrade” można kupić np. w Rossmanie i na stacjach benzynowych, ale brakuje nam małych sklepów sprzedających produkty sprawiedliwego handlu. Dlatego szukamy ich i zachęcamy do włączenia się do naszej akcji – dodaje Elżbieta Wardzała, koordynator Kampanii w Jeleniej Górze. – Każdy kto chciałby się włączyć może pisać na adres e-mail wardzalaelzbieta@wp.pl, a po szczegóły akcji można sięgnąć na stronę internetową Jeleniej Góry http://www.jeleniagora.pl/content/miasto-przyjazne-dla-sprawiedliwego-handlu. Nasze działania przyczynią się do zmniejszenia ubóstwa, zaniechania pracy dzieci i likwidacji niewolnictwa na obszarach Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a celem jest także szerzenie idei poszanowania środowiska naturalnego oraz promowanie produktów wytwarzanych w ramach Sprawiedliwego Handlu. Odpowiedzialna konsumpcja oznacza dla nas m .in. wspieranie lokalnych producentów z krajów Globalnego Południa. Dlatego zwracamy się również do wszystkich mieszkańców Jeleniej Góry, by robiąc codzienne zakupy zwracali uwagę na to, co kupują i wybierali produkty oznaczone znaczkiem „Fairtrade”- dodaje E. Wardzała.

Kampanię Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu w Jeleniej Górze wspiera Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”, Fundacja Koalicja Sprawiedliwego Handlu Fairtrade Polska i Polska Akcja Humanitarna. Patronat nad akcją objął Prezydent Jeleniej Góry.

Więcej informacji o zasadach akcji można tez znaleźć na na: www.miasta.fairtrade.org.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ 2-11-2016 9:09
Najpierw zadbajcie o Jeleniogórzan żeby mieli godziwe wypłaty i żeby nie musieli pracować tylko na rachunki i chleb a póżniej weżcie się za mieszkańców trzeciego świata.
~ 2-11-2016 9:14
wszyscy by popierali jakby było ich na to stać...
~dj 2-11-2016 10:26
W takie rzeczy to mogą się bawić Niemcy,Szwajcarzy,Norwegowie a nie kraj taki jak Polska.Przypominam że Polska według MFW nadal jest zaliczana do grona gospodarek ROZWIJAJĄCYCH SIĘ obok Meksyku,Nigerii,Pakistanu czy Mongolii.Ale o tym większość już chyba zapomniała i z uporem maniaka porównuje się z Zachodem od którego dzielą nas "lata swietlne".
~człek 2-11-2016 10:32
Jak ceny w sklepach "Fair Trade Town" będą normalne to ok, popieram. Ale jeśli w takim sklepie ciuch ma kosztować 30% więcej niż w innym to musiałbym zarabiać 5 patoli żeby kupować w nim i tyle na ten temat
~` 2-11-2016 11:23
Jak jakaś Zara albo inne pedo-kupa robi sweterek za 5 centów rękami biednego dziecka a sprzedaje go za 300 złotych. Jaki fair trade.
~ 2-11-2016 14:27
większość warunków opisanych w artykule to takie jakie musi znosić przeciętny Polak, a do tamtych krajów to środki antykoncepcyjne należy wysyłać mniej się ich urodzi mniej będzie cierpieć a 7 mld to o wiele za dużo dla naszej planety
~tennormalny 2-11-2016 15:38
Pani się lepiej zapozna trochę z ekonomią, a potem organizuje akcje (komentujący też). "Jeśli nie będzie zbytu na kawę zebraną za tak niskie wynagrodzenie, nie będzie firm tak mało płacących swoim pracownikom" - świetnie, zamiast mieć pracę za niskie wynagrodzenie, nie będą mieć pracy w ogóle. Ale pani się troszczy o biednych. To samo z pracą dzieci, one pracują z jakiegoś powodu, tak jak pracowały 200 lat temu w Europie, i tym powodem nie jest chciwość przedsiębiorców. Świetnie, że dzieci nie będą musiały pracować, tyle że wtedy będą ze swoimi rodzinami umierały z głodu.
~ 2-11-2016 16:34
ciekawe czy sweter prezydenta jest „Fairtrade”?
~do 14:27 2-11-2016 16:56
racja bo tamte kraje zamiast na prawdę się rozwinąć i własnymi siłami stanąć na nogi to tylko wyciągają rękę by im dać a ich obywatele mnożą się jak króliki seryjnie produkując niewolników ku uciesze kapitalistycznych wyzyskiwaczy
~r 2-11-2016 20:49
Wysłać tam czarny marsz KOD z parasolkami ,, a ich obywatele mnożą się jak króliki seryjnie produkując niewolników ku uciesze kapitalistycznych wyzyskiwaczy,,
~certuś 2-11-2016 20:50
Jelenia Góra walczy o tytuł... po co?- co KONKRETNIE z tego certyfikatu będą mieli mieszkańcy, pracujący i uczący się tu ludzie? Jakieś WYMIERNE korzyści, czy niepotrzebny nikomu gołosłowny splendor??? Mamy kupować drożej, bo?.... Nad biednymi murzynkami będziemy się litować, pracując od świtu do nocy za najniższą krajową? Połowa miasta popiera fair trade niechcący, bo ich po prostu NIE STAĆ na chodzenie po galeriach, więc kupują serki z Komarna i chleb Jelonek na ryneczku. Kto się zlituje nad emerytami, rencistami, rodzicami niepełnosprawnych dzieci?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group