Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8729
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prowadzisz sklep? Popieraj sprawiedliwy handel

Środa, 2 listopada 2016, 7:34
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Prowadzisz sklep? Popieraj sprawiedliwy handel
Fot. Archiwum organizatorów
Jelenia Góra walczy o tytuł „Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade Town)”. By go otrzymać musi jednak spełnić wiele warunków. Większość z nich już zostało dotrzymanych przez organizatorów akcji, ale do pełnego sukcesu, potrzebne jest włączenie się lokalnych przedsiębiorców, którzy w swoich sklepach będą sprzedawać produkty oznaczone znaczkiem „Fairtrade”. Niezbędne jest też zaangażowanie samych mieszkańców, którzy zdecydują się te produkty kupować.

Akcję na rzecz „Sprawiedliwego Handlu” w Jeleniej Górze zapoczątkowała cztery lata temu Elżbieta Wardzała.

– Przeczytałam artykuł w jakieś gazecie o warunkach, w jakich pracują ludzie z tzw. globalnego Południa, gdzie kobiety nie mają urlopów macierzyńskich czy chorobowych, dzieci nie mają możliwość uczenia się, gdzie dorośli i dzieci wykorzystywani są do niewolniczej, katorżniczej pracy, z której nie mogą się nawet wyżywić. Gdzie panuje głód i nędza, mimo że ludzie pracują ponad swoje siły. Przeczytałam, że to my możemy tą smutną rzeczywistość zmienić. Jak? W bardzo prosty sposób. Popierając sprawiedliwy handel i kupując produkty ze znaczkiem Fairtrade. Przykładowo, za zebranie kilograma ziaren kawy Etiopczyk zarabia średnio 0,70 groszy. W europejskich kawiarniach z tej ilości kawy można zaparzyć około 80 filiżanek wartych około 400 zł. Jeśli nie będzie zbytu na kawę zebraną za tak niskie wynagrodzenie, nie będzie firm tak mało płacących swoim pracownikom. Wszystko zależy więc od naszych decyzji. Dlatego zdecydowałam się rozpropagować ideę „Sprawiedliwego Handlu” w Jeleniej Górze, bo moje miasto na to po prostu zasługuje – dodaje Elżbieta Wardzała.

W ramach kampanii, grupa działania (wolontariuszy) z E. Wardzałą na czele, współpracuje ze szkołami, z których Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze jako jedyna szkoła na Dolnym Śląsku zyskał certyfikat „Szkoły Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu”. – Złożyliśmy też petycję do posłanek i posła Ziemi Jeleniogórskiej dotyczącą wyeliminowania ekstremalnego głodu, promujemy odpowiednie postawy konsumenckie, budujemy obywatelskie poparcie dla idei zrównoważonego rozwoju, w tym organizujemy spotkania z mieszkańcami – wymienia organizatorka akcji.

Wszystko to przybliża Jelenią Górę do zdobycia certyfikatu „Miasta dla Sprawiedliwego Handlu”. Jednak do pełnego sukcesu brakuje tylko wymaganej liczby sklepów promujących tą ideę w swojej działalności.

- Obecnie produkty oznaczone znaczkiem „FairTrade” można kupić np. w Rossmanie i na stacjach benzynowych, ale brakuje nam małych sklepów sprzedających produkty sprawiedliwego handlu. Dlatego szukamy ich i zachęcamy do włączenia się do naszej akcji – dodaje Elżbieta Wardzała, koordynator Kampanii w Jeleniej Górze. – Każdy kto chciałby się włączyć może pisać na adres e-mail wardzalaelzbieta@wp.pl, a po szczegóły akcji można sięgnąć na stronę internetową Jeleniej Góry http://www.jeleniagora.pl/content/miasto-przyjazne-dla-sprawiedliwego-handlu. Nasze działania przyczynią się do zmniejszenia ubóstwa, zaniechania pracy dzieci i likwidacji niewolnictwa na obszarach Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a celem jest także szerzenie idei poszanowania środowiska naturalnego oraz promowanie produktów wytwarzanych w ramach Sprawiedliwego Handlu. Odpowiedzialna konsumpcja oznacza dla nas m .in. wspieranie lokalnych producentów z krajów Globalnego Południa. Dlatego zwracamy się również do wszystkich mieszkańców Jeleniej Góry, by robiąc codzienne zakupy zwracali uwagę na to, co kupują i wybierali produkty oznaczone znaczkiem „Fairtrade”- dodaje E. Wardzała.

Kampanię Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu w Jeleniej Górze wspiera Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”, Fundacja Koalicja Sprawiedliwego Handlu Fairtrade Polska i Polska Akcja Humanitarna. Patronat nad akcją objął Prezydent Jeleniej Góry.

Więcej informacji o zasadach akcji można tez znaleźć na na: www.miasta.fairtrade.org.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
410
Tak
11%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group