Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7476
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Promocja gwiazd w filharmonii

Sobota, 6 lutego 2010, 8:47
Aktualizacja: Wtorek, 16 lutego 2010, 9:27
Autor: rylit/tejo
JELENIA GÓRA: Promocja gwiazd w filharmonii
Fot. rylit
Koncertem „beethovenowskim” rozpoczęła się wczoraj XVII edycja Festiwalu „Gwiazdy promują…”, imprezy, która na trwałe wpisała się do kalendarza wydarzeń w Filharmonii Dolnośląskiej i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Moniuszki, gdzie pod okiem mistrzów przez nadchodzący tydzień szkolić się będą uczniowie.

Festiwal został otwarty wczoraj przez prezydenta Jeleniej Góry Marka Obrębalskiego, który docenił znaczenie imprezy rozsławiającej miasto nie tylko w całym kraju, lecz także za jego granicami. Później – zabrzmiała oczekiwana muzyka. Na repertuar złożyły się utwory Ludwiga van Beethovena: słynna VII Symfonia A-dur (trzecia jej część to znany powszechnie motyw muzyczny, może nie tak sławny jak ten V Symfonii „Losu”, ale jednak wpadający w ucho), Uwertura „Coriolan” i III Koncert Fortepianowy c-moll, po cesarskim piątym koncercie, uważany za najbardziej udane tego gatunku dzieło wielkiego klasyka. Utwór wykonał jako solista Hubert Salwarowski a filharmonicy zagrali pod batutami Jerzego Salwarowskiego i Jakuba Chrenowicza. Wieczór z gawędziarską swadą i erudycją poprowadził szef artystyczny festiwalu prof. Roman Lasocki.

Jaki jest dalszy program imprezy? 6 lutego wystąpią: skrzypek Piotr Pławner i pianista Eugeniusz Knapik, (godz. 19), 7 lutego zagrają Bartosz Bryła (skrzypce), Stanisław Firlej (wiolonczela) oraz Michał Bryła (altówka), Marceli Markowski (wiolonczela) i Joanna Marcinkowska (fortepian). W programie – muzyka kameralna Schuberta, Schoenberga i Chopina.

Na 8 lutego zapowiedziano koncert Jacka Woty (instrumenty perkusyjne) oraz perkusiści, którzy wezmą udział w trwających równolegle z festiwalem Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych organizowanych przez PSM I i II st. w Jeleniej Górze. 10 lutego – wieczór z Chopinem. Zagrają na fortepianie: Jerzy Sterczyński, Paweł Sobowiec i Maciej Wota. 11 lutego wystąpią kompozytorzy: Krystian Kiełb, Adam Porębski i Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko, oraz Marta Fender (flet), Marcjanna Myrlak (mezzosopran), Justyna Ilnicka (sopran), Andrzej Zborowski (baryton), Krzysztof Kmieć (baryton), Katarzyna Neugebauer-Jastrzębska (fortepian). Wszyscy z towarzyszeniem Zespołu Smyczkowego Filharmonii Dolnośląskiej. W programie seria kompozycji współczesnych.

W koncercie finałowym filharmonicy zagrają pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, a solistami będą: Tomasz Strahl i Andrzej Tomaszkiewicz (wiolonczela) oraz Tomasz Miczka i Paulina Kaczmarczyk (obój). Program: Piotr Moss – Prieres – II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę, Max Bruch – Kol Nidrei op. 47, Aleksander Tansman – Suita koncertująca na obój i małą orkiestrę oraz Richard Strauss Koncert na obój i orkiestrę D-dur.

Festiwalowi towarzyszą XVII Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne dla uczniów klas skrzypiec, fortepianu, oboju, wiolonczeli i perkusji. Wczoraj rozpoczęły się zajęcia z prof. Bartoszem Bryłą (skrzypce), dziś prof. Jacek Wota będzie szkolił perkusistów. Od jutra do wtorku potrwają warsztaty fortepianowe z prof. Jerzym Sterczyńskim. W dniach 10 – 12 lutego prof. Tomasz Miczka przeprowadzi kurs oboju. Równolegle trwać będą warsztaty wiolonczelowe prowadzone przez prof. Tomasza Strahla. Wszystko organizuje – przy wsparciu Filharmonii Dolnośląskiej Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Moniuszki w Jeleniej Górze.

Ciekawym elementem tegorocznego festiwalu są także panele dyskusyjne dla młodzieży i pedagogów. Poprowadzi je red. Józef Kański. 10 lutego tematem będzie „Gala wielkich chopinistów”, a 12 lutego – Wielcy królowie wiolonczeli z polskimi kartami w biografii. Obydwa panele odbędą się w Sali Stefana Strahla w PSM I i II st. przy ul. Piłsudskiego. Pierwszy zaczyna się o godz. 17, drugi – o 16. 30.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group