Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6900
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Profesor tajnym agentem?

Piątek, 20 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 20 kwietnia 2007, 15:10
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Profesor tajnym agentem?
Fot. Archiwum
Nazwisko profesora Jana Miodka jest wśród tajnych informatorów policji politycznej w Polsce Ludowej – podało w piątek powołując się na wypowiedź Grzegorza Brauna Polskie Radio Wrocław.

Profesor Jan Miodek - znany językoznawca związany z Uniwersytetem Wrocławskim, przyznał Polskiemu Radiu Wrocław, że przed wyjazdem na zagraniczne stypendium był wzywany przez milicję a po powrocie złożył sprawozdanie z dwuletniego pobytu i podpisał je.

Nadmienił w wypowiedzi dla PRW, że spodziewał się takiej sytuacji, bo był przeciwnikiem lustracji. Wcześniej stwierdził, że ma czyste sumienie – „Zaczyna się moje piekło” - dodał.

Jak podała Małgorzata Porada-Labuda, rzeczniczka UWr, w związku z doniesieniami medialnymi profesor Jan Miodek postanowił zrelacjonować przebieg wszystkich swoich kontaktów z SB.

– W 1975 roku przed wyjazdem służbowym do Münster został wezwany na rutynową rozmowę ostrzegawczą.
– Po powrocie z Niemiec w 1977 roku był wzywany dwukrotnie. Pytano go o przebieg pobytu. Udzielił ogólnych odpowiedzi. Za drugim razem podpisał też protokół rozmowy.
– W stanie wojennym usiłowano bezskutecznie uzyskać od niego ekspertyzę językową dotyczącą ulotki.
– W 1984 roku pytano go o kontakty z zagranicznymi dziennikarzami. Ponieważ nie udzielił żadnych informacji o korespondencie, którym interesowała się SB został „ukarany” odmową wydania paszportu.

– Pan profesor przedstawił dziś te fakty osobiście rektorowi Leszkowi Pacholskiemu. Władze uczelni nie zamierzają sprawy komentować, zwłaszcza że w zasobach wrocławskiego oddziału IPN nie ma żadnych materiałów obciążających prof. Jana Miodka – dodała Małgorzata Porada-Labuda.

Postaci prof. Miodka nie trzeba przybliżać: to powszechnie znany i ceniony językoznawca, twórca programów telewizyjnych dotyczących poprawności polszczyzny. Wykładowca licznych studentów, w tym także z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group