Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 9970
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prezydent Polski: Jelenia Góra... górą

Poniedziałek, 28 października 2013, 18:28
Aktualizacja: Wtorek, 29 października 2013, 14:29
Autor: Angela
Jelenia Góra: Prezydent Polski: Jelenia Góra... górą
Fot. Angela
Tak w pierwszych słowach swojego przemówienia w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze żartobliwie mówił prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W ten sposób odniósł się do hasła konferencji, w której uczestniczył "Dzięki funduszom unijnym – Dolnośląskie w górę". Prezydent Polski odwiedził dzisiaj (28.10) stolicę Karkonoszy.

Spotkanie rozpoczął prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który po przywitaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz gości, prosił o uczczenie minutą ciszy odejście dzisiaj nad ranem premiera pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego.

W części poświęconej konferencji "Dzięki funduszom unijnym - Dolnośląskie w górę" marszałek Rafał Jurkowlaniec podsumował Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 i przedstawił koncepcję podziału nowych środków unijnych na najbliższe 7 lat.

- W ostatnim rozdaniu do rozdysponowania mieliśmy ponad 1 mld 600 mln euro, a na lata 2014-2020 tych pieniędzy będzie jeszcze więcej, bo ponad 2 mld 300 mln euro - mówił Rafał Jurkowlaniec. – Podzieliliśmy sfery, w których będą wydawane pieniądze na sześć sektorów. Pierwszy to region równych szans, czyli budowa szpitali i sanatoriów, miejsc opieki nad dziećmi, tworzenie domów pomocy społecznej, hospicjów i aktywizacja grup najbardziej potrzebujących Dolnoślązaków. Na to chcemy przeznaczyć 284 mln euro. Drugi, to szybki i sprawny transport, na który przeznaczymy 395 mln euro, a trzeci to edukacja na miarę XXI wieku, na który wydamy 209 mln euro. Kolejne, to rozwój przez pracę i biznes, wspierany nauką i siłą w naturze – mówił marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Ważną częścią spotkania było podsumowanie konkursu Dolnośląski Lider RPO. Wśród dziewięciu nominowanych instytucji znalazł się Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze, który odebrał drugą nagrodę.

- Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ale tak naprawdę jest to nagroda dla wszystkich mieszkańców, bo pieniądze pozyskane w ramach RPO i zakupione za nie nowe autobusy, informacja pasażerka oraz nowa myjnia autobusowa, służą właśnie im – mówił po uroczystości Marek Woźniak, prezes MZK w Jeleniej Górze. – Nie spodziewaliśmy się tej nagrody, jest to dla nas spore zaskoczenie i ogromna motywacja do dalszego działania w ramach pozyskiwania funduszy unijnych. Już teraz realizujemy kolejny projekt, który jest trzykrotnie większy od tego pierwszego i na tym nie poprzestaniemy – zapewniał Marek Woźniak.

Trzecie miejsce otrzymała Gmina i Miasto Świdnica , a pierwsze Gmina Wałbrzych, której prezydent Bronisław Komorowski poświęcił w swojej wypowiedzi najwięcej czasu.

- Ja pamiętam Wałbrzych z czasów mojej młodości w czasach PRL- u. Z moją narzeczoną, a obecnie żoną, wracaliśmy z pracy z zagranicy, gdzie pojechaliśmy, by zarobić na mieszkanie. Była jesień. Wysiedliśmy na wałbrzyskim dworcu – opowiadał prezydent Bronisław Komorowski. – Padało, było brudno i przytłaczająco. Kiedy tak szliśmy przez miasto, widać było wszystkie liszaje odpadającego tynku, a przy sklepach stały kolejki kobiet czekających godzinami, by coś kupić swoim mężom górnikom do pracy. Wtedy pomyślałem, że za mojego życia to się już nie zmieni, że miasto będzie jeszcze starsze i brzydsze. Jednak się udało, dzisiaj Wałbrzych i Polska wygląda zupełnie inaczej. Bardzo dziękuję za to wszystkim, który walczyli i walczą o tę lepszą Polskę –– mówił Bronisław Komorowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (73) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group