Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 9820
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Prezentacja twórczości “Protezownia” u Hauptmannów

Sobota, 6 czerwca 2015, 8:20
Aktualizacja: 8:22
Autor: Manu
Szklarska Poręba: Prezentacja twórczości “Protezownia” u Hauptmannów
Fot. Organizator
Dzisiaj (w sobotę, 6.06) o godz. 21.00 w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie (przy ul. 11. Listopada 23) odbędzie się prezentacja twórczości artystycznej osadzonych w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, w ramach programu terapeutyczno–artystycznego “Protezownia 2014”.

Program terapeutyczno-artystyczny PROTEZOWNIA realizowany jest w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu od roku 2009. Walor terapeutyczny tego przedsięwzięcia został wzbogacony elementami edukacji artystycznej, w tym zajęciami muzycznymi, teatralnymi, pantomimicznymi, tanecznymi i historią sztuki. Prowadzący to: Alina Szymczyk (artystka baletu), Małgorzata Kaczmarek (muzyk), Ewelina Paszke-Lowitzsch (aktorka), Wojciech Jaworski (muzyk), Jerzy Kaczmarek (muzyk), Maciej Tomaszewski (aktor), Stanisław Wolski (aktor), Mieczysław Janowski (aktor), Dariusz Stoces (historyk sztuki), Agnieszka Cywka (aktorka), Jarosław Paczkowski (reżyser), Krzysztof Pulkowski (reżyser), Lotar Rosiński (filozof).

Warsztaty teatralne prowadzone są przez Elżbietę Golińską - aktorkę i Marka Tybura - historyka sztuki. Przez sześć lat zrealizowanych zostało 16 spektakli, w grupach kobiecej i męskiej (ok. 240 uczestników), prezentowanych w Zakładzie Karnym i poza nim, dla współwięźniów i gości z zewnątrz, a także dla rodzin osadzonych.

Warsztaty teatralne mają przede wszystkim charakter terapeutyczny. Terapia poprzez teatr. Beneficjenci programu to aktualnie osadzeni, a w przyszłości uczestnicy ogółu społeczeństwa, którzy po odbyciu kary muszą zmierzyć się z codziennym życiem. Zajęcia teatralne prowadzone są w formie, która pozwoli zmierzyć się uczestnikom z własną emocjonalnością, w tym z agresją, którą poprzez teatr będzie można zwrócić na łagodne tory. Projekt ten jest również źródłem tworzenia motywacji do szerokiego uczestnictwa w kulturze, a rozwinięcie zainteresowania różnymi dziedzinami sztuki, ukazuje teatr jako dzieło syntezy sztuk.

W grupie kobiecej powstało osiem spektakli prezentowanych w Zakładzie Karnym i na zewnątrz (np. w ramach Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy, na Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu), m.in.: “Tańce nasze codzienne”, “Biuro listów niedoręczonych”, “Ogród” (wyróżniony na I Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej 2013 w Poznaniu) i “Otwórz drzwi snom” wg Anny Świerszczyńskiej (zdobył I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej 2014 w Poznaniu).

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group