Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7359
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Premiera “Aktu przerywanego” Różewicza nadchodzi

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 28 lutego 2015, 8:17
Aktualizacja: Środa, 4 marca 2015, 8:43
Autor: Manu
Fot. Organizator
Już 7 marca (w sobotę) jeleniogórski Teatr im. Cypriana Kamila Norwida zaprezentuje na Dużej Scenie nowy spektakl “Akt przerywany” według dramatu Tadeusza Różewicza w reżyserii Rolfa Alme'a. To szósta premiera sezonu artystycznego 2014/2015.

Tadeusz Różewicz, przenikliwy, krytyczny, czasem pełen humoru obserwator i komentator rzeczywistości, od zawsze był obecny na jeleniogórskiej scenie Teatru im. Norwida. Tu powstały dwie realizacje jego dramatu “Kartoteka” - w 1972 roku w reżyserii Janusza Kozłowskiego, a w roku 2002 zrealizowany przez Piotra Łazarkiewicza. Inne sztuki Różewicza, które weszły już do historii jeleniogórskiego teatru to: “Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” w reż. Jowity Pieńkiewicz (1971), “Stara kobieta wysiaduje” w reż. Andrzeja Bubienia (1995 - nagroda dla spektaklu i wyróżnienie za reżyserię, nagroda dla Irminy Babińskiej za rolę Starej Kobiety oraz wyróżnienie dla Piotra Konieczyńskiego za postać Młodego Kelnera na I Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie) oraz “Śmieszny staruszek” w reż. Jana Różewicza (2000), syna Tadeusza Różewicza.

Pomysł odczytania na nowo dramatu “Akt przerywany” jest realizowany przez Rolfa Alme'a, który nie tylko spektakl reżyseruje, lecz także przygotował do niego scenografię oraz opracowanie muzyczne. Asystentem reżysera jest Piotr Misztela.

“Akt przerywany” napisany w roku 1963 doczekał się prapremiery (w reżyserii Helmuta Kajzara) w trzy lata potem (w 1966 r.) na scenie warszawskiego STS-u. Jest jednym z nielicznych w polskiej literaturze dramatycznej scenariuszem teatralnym. W swoim założeniu jest to właściwie wielka polemika na temat teatru. A zarazem zabawa w teatr. Zabawa określająca stan i możliwości współczesnego teatru; jednocześnie jest w niej zawarta może nienowa, ale jakże trafna propozycja.

- Błyskotliwy komizm Tadeusza Różewicza porwie zarówno aktorów, jak i widzów - czytamy w informacji Teatru im. Norwida. - Norweski reżyser Rolf Alme mierzy się z pułapkami zastawionymi przez autora na potencjalnego realizatora. Czy gra konwencją pomoże realizatorom, którzy w tekście o terrorze sami zostają poddani terrorowi dramatopisarza?

Występują: Elwira Hamerska–Kijańska, Elżbieta Kosecka, Marta Łącka, Małgorzata Osiej–Gadzina, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Robert Mania, Bogusław Siwko, Tadeusz Wnuk oraz gościnnie - Grzegorz Margas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~zdegustowany 28-02-2015 23:28
Szósta premiera w sezonie, który w innych teatrach już się skończył. A w Norwidzie wciąż trwa. Dla porównania: Teatr Zdrojowy niedawno obchodził uroczyście 100 premierę! A ile ma Norwid? Znowu będą grać w kółko to samo w nowym sezonie.
~ 1-03-2015 7:42
sezon teatralny kończy się w czerwcu we wszystkich teatrach, wiedza podstawowa każdego teatromana
~do zdegustowany 1-03-2015 9:47
Zdrojowy obchodził 100 przedstawienie tumanie, a nie premierę. I kto tu gra w kółko to samo? W których "innych" teatrach, sezon kończy się w lutym? Chyba w Twoim.
~olo 1-03-2015 11:53
Ten koleś, który wszędzie narzeka na Norwida, to chyba jakiś psychopata. Mógłby chociaż zmieniać styl wypowiedzi, żeby wyglądało, że piszą różni ludzie:) Uwaga, zaraz napisze, że jestem spamerem z Norwida
~Detektyw 1-03-2015 14:47
Założę się, że gdyby było w artykule, że występuje Jarosław Góral, a reżyseruje Bogdan Koca, byłyby achy i ochy. A tak lecą wyzwiska, że "spamer" lub "hejter". I tak jest pod wieloma artykułami, nie tylko o Teatrze Norwida, ale w ogóle o kulturze. Oto specjalista od nienawiści. Pozdrawiam.
~taka prawda 1-03-2015 16:35
I znowu ten sam aktor z Norwida z kilku sieci. Wszyscy już doskonale znamy twoje metody, chory człowieku! Wszystkie wpisy od 07:42 do 14:47 to wpisy jednego człowieka! To chory koleś! Biedak nawet całą niedzielę siedzi przed kompem i produkuje pijarowy spam na temat Norwida, obszczekując zarazem niewygodną krytykę.
~ 1-03-2015 16:38
Co do spektaklu to ja nie wierzę w te pijarowe formułki przeklejone ze strony teatru. Zawsze teksty sponsorowane pełne ochów i achów, a potem okazuje się, że sztuka denna. Byłem na kilku ostatnich produkcjach teatru Norwida i niestety pełna załamka. Tak teatr Norwida wywala w błoto nasze pieniądze. Spektakle mizerne, a cała kasa idzie na opłacenie spamerów na forach.
~ 1-03-2015 16:41
To smutne, że aktorzy z Norwida w ten sposób obrażają czytelników. Dbajcie o dobrą opinię dobrymi spektaklami, a nie atakowaniem rozmówców! W ten sposób jeszcze bardziej psujecie opinię o swoim teatrze. Teatr Norwida - dno, wodorosty i warstwa mułu!
~ 1-03-2015 17:14
Ciekawe, że wczoraj cały dzień był kompletny spokój i ANI JEDEN komentarz, a wystarczył jeden krytyczny komentarz żeby pieski z teatru nagle się uaktywniły. Jak ktoś myśli że te opinie broniące teatru są obiektywne i pisane szczerze, to ma tu odpowiedź jak to wygląda. Pytanie zostaje tylko jedno: kto opłacił tych spamerów i ile im zapłacił.
~Łotr 1-03-2015 18:41
Tak, to ten sam detektyw i to samo IP, czyli ja, kompletnie nie związany z pięknym Teatrem. A 'neoplus' bez zmian nadaje mową nienawiści. Psychole są wśród nas. I wierzę, że premiera będzie udana bez "wybitnych" artystów - aktora Jarosława Górala i reżysera Bogdana Kocy. Teatrowi i Dyrektorowi obecnemu życzę jak najlepiej. Pozdrawiam.
~ 1-03-2015 19:20
Spamer z Norwida zmienił nicka (teraz pisze jako "Łotr"), zresetował router i dalej trolluje. Żałosny człowiek. Jakie smutne ty masz życie trollu. Co ty chcesz w ten sposób osiągnąć? Sala w Norwidzie dalej świeci pustkami, a ludzie jeszcze bardziej odwracają się od teatru, poznając coraz lepiej wasze metody napędzania naiwnych na ewidentny chłam. Teatr Norwida dzisiaj to dno! A pomyśleć że kiedyś (nawet jeszcze za poprzedniego dyrektora) przynosił chwałę Jeleniej Górze. Dzisiaj mieszkańcy tylko wstydzą się za ten szkolny teatrzyk na poziomie gimnazjum.
~Adrian W. 1-03-2015 21:34
Zgadza się, to jeden i ciągle ten sam człowiek atakuje forumowiczów. Napisz coś źle o teatrze Norwida a od razu cała masa piesków nagle zacznie cię obszczekiwać, wyzywać od hejterów, obrażać, czy też insynuować, że to aktorzy wywaleni z teatru Norwida leczą swoje frustracje. To już jest żałosne. A teatr stacza się coraz bardziej na dno. Tak to jest gdy ktoś reaguje na krytykę alergicznie zamiast starać się eliminować błędy na podstawie opinii. Temu teatrowi należałoby cofnąć dotację, a dyrektora zwolnić, bo tylko marnuje publiczne pieniądze.
~ 1-03-2015 21:38
Sądząc po obsadzie, będzie to jedna z gorszych produkcji jeleniogórskiego teatru. O ile może być w Norwidzie jeszcze gorzej. Niestety, ci aktorzy (z nielicznymi wyjątkami potwierdzającymi regułę) dobrego aktorstwa nie prezentują. Czyli jak zwykle miało być świetnie, a wyszło jak zwykle. A dobre opinie o spektaklu będzie sobie można poczytać najwyżej w pijarowych tekścikach na stronie teatru.
~alibaba 2-03-2015 22:35
"Akt przerywany"? Kto wymyślił taki kretyński tytuł?
~ 3-03-2015 0:26
Tadeusz Różewicz wymyślił
~ 3-03-2015 15:02
Widziałem kilka adaptacji Różewicza w naszym teatrze i niestety zawsze były to najsłabsze adaptacje. Obawiam się że tak samo będzie tym razem. Po co się porywać z motyką na słońce, zwłaszcza z tak słabym obecnie zespołem aktorskim?
~Do ~ 3-03-2015 18:20
Rozumie, że stały wpis neoplus.adsl.tpnet.pl upomina się o "najlepszego" aktora Jarosława Górala?
~ 4-03-2015 0:41
Rozumiem, że nas stały pomawiacz p. Górala upomina się o kolejną sprawę sądową? Prosisz się, prosisz i w końcu doprosisz. Skoro upomnienia po dobroci nie pomagają...
~Do 00:41 4-03-2015 15:26
Policja tego spamerka namierzy w 5 sekund. Na jego miejscu już kasowałbym nielegalny soft z kompa. Jak to mówią, nie znacie dnia ani godziny kiedy policja zapuka. Może od kary za zniesławianie się wymiga, ale kary za nielegalne oprogramowanie są słone, oj słone.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group