Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3607
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Prawu pięści mówili „nie!”

Wtorek, 8 czerwca 2010, 7:55
Aktualizacja: Środa, 9 czerwca 2010, 8:15
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Prawu pięści mówili „nie!”
Fot. Angela
Wczoraj w całej Polsce obchodzono Dzień Bez Przemocy. Z Jeleniej Góry do akcji włączyła się m.in. Szkoła Podstawowa nr 3 przy ulicy PCK w Jeleniej Górze. Swój głośny sprzeciw wobec zjawisk agresji nie tylko wśród młodzieży wyrazili ubrani na czerwono uczniowie „trójki”.

O tym jak rozwiązywać problemy przemocy nie tylko w szkole, mówili wczoraj uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Jeleniej Górze, którzy jako nieliczni z naszego miasta wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Dzień bez przemocy”. Wszyscy ubrani w kolorze przyjaźni i miłości tworzyli plakaty z hasłami przeciwko przemocy i szukali rozwiązań konfliktów innymi sposobami niż pięść.

– Co roku realizujemy nasze działania w tym kierunku od października do czerwca, kiedy to prowadzone były różnego typu zajęcia, warsztaty, konkursy i olimpiady – mówi Dorota Bińkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3.
– W tym roku hasłem głównym był wolontariat i opieka nad słabszymi, młodszymi czy zwierzętami. Chcieliśmy w tym egoistycznym dzisiejszym świecie pokazać dzieciom jak ważna jest pomoc innym. Podsumowaliśmy wszystko to, co robiliśmy dotychczas. Do akcji włączyli się również rodzice, którzy wyposażyli swoje dzieci w stroje, balony i inne materiały.

Co przez przemoc rozumieją sami uczniowie? Pięści, kopniaki, kij, pas czy kabel od żelazka. Na szczęście najmłodsi znają inne sposoby rozwiązywania konfliktów. Jedno z haseł widniejące na plakatach brzmiało: Koniec z przemocą, służ innym pomocą.
– Przede wszystkim można rozmawiać, negocjować pewne rzeczy, pogodzić się, oferować swoją pomoc, bo konflikty i przemoc rodzi się właśnie z braku akceptacji. Jeśli ktoś czuje się odrzucony, zaczyna się bronić atakiem. Czasami pomaga też wspólna zabawa, zaproponowanie jakieś wycieczki, wyjścia na spacer, przytulenia, szczerej troski – mówili Konrad Murniło i Dawid Bieniecki z klas szóstych.

Młodzi jeleniogórzanie zgodnie przyznają, że dzięki takim akcjom mogą i czują się w swojej szkole bezpiecznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group