Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 5089
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prapremiera “Karskiego historia nieprawdziwa” wkrótce

Czwartek, 15 stycznia 2015, 8:05
Aktualizacja: Piątek, 16 stycznia 2015, 8:08
Autor: Manu
Jelenia Góra: Prapremiera “Karskiego historia nieprawdziwa” wkrótce
Fot. Teatr im. C. K. Norwida
W Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze trwają próby do spektaklu “Karskiego historia nieprawdziwa” autorstwa Szymona Bogacza, pod honorowym patronatem Senatora RP Józefa Piniora oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Reżyseruje Julia Mark. Prapremiera przedstawienia, które powstało w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, odbędzie się 27 stycznia (we wtorek) o godz. 19.00.

Miniony rok 2014 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rokiem Jana Karskiego. 24 kwietnia ub. r. przypadła setna rocznica jego urodzin. Z tej okazji powstało wiele programów telewizyjnych i radiowych poświęconych Janowi Karskiemu - bohaterowi i emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego.

Jan Karski, a właściwie Jan Romuald Kozielewski, pseudonim “Witold”, jako pierwszy powiadomił świat o zagładzie Żydów, lecz świat słuchać nie chciał. Jan Karski stał się symbolem walki o ludzką godność i sprzeciwu wobec totalitaryzmu. Misja Karskiego nie została dokończona. Jednak stał się on jedną z najbardziej heroicznych postaci XX-wiecznej historii. Oswobodził miliony Żydów w wagonach bez przedziałów, w drodze do obozów.

Jest rok 1943. Trwa II wojna światowa. Karski po raz kolejny przedostaje się na Zachód do Anglii. W swojej głowie ma plany państwa podziemnego, tysiące instrukcji, obrazów wojennych z okupowanej Polski, lecz przede wszystkim obraz jeden, najważniejszy, którego nigdy nie zapomni. To obraz tysięcy mordowanych Żydów, których widział na własne oczy w obozie, w getcie. Karski niczego nie musi ubarwiać, on po prostu opowiada.

Współczesny świat jest kolorowy, ludzie są szczęśliwi i z szerokim uśmiechem wspominają podróże Karskiego, ucieczki Karskiego, wygraną Karskiego. Wygraną dobra ze złem, które nie zdążyło się dokonać. Czym jest holokaust w oczach społeczeństwa pozbawionego traumy? Zapomnianym wybrykiem historii czy po prostu pożywką dla popkultury?

Autorem tekstu jest Szymon Bogacz (także opracowanie muzyczne), którego Bartłomiej Miernik, krytyk teatralny i twórca bloga miernikteatru.blogspot.com, uznał za najlepszego dramaturga, dramatopisarza 2014 roku (“Karskiego Historia Nieprawdziwa” i wcześniej “Zupa rybna w Odessie”). Studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, był muzykiem orkiestrowym, grał na trąbce w takich orkiestrach, jak: Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa i Sinfonia Varsovia. W 2006 roku debiutował dramatem “Stosunki damsko-męskie” we wrocławskim Teatrze Zakład Krawiecki we Wrocławiu w reż. Szymona Turkiewicza. Na swoim koncie ma już kilka cenionych sztuk: “Wariacje międzyludzkie” (2006 - III nagroda za najlepszy współczesny tekst sceniczny w konkursie zorganizowanym przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i miesięcznik “Dialog”), “Trójkąt” (2007 - wyróżnienie w 7. odsłonie konkursu na dramat współczesny na festiwalu Targi Nowej Dramaturgii w Radomiu) oraz “Dekonstrukcja” (2008 - wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym IV Forum Współczesnego Dramatu “Lustro. Obraz. Iluzja” w Łodzi). Z kolei jego dramat “W imię Ojca i Syna” znalazł się w finale ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2009 i miał dwa wystawienia w teatrach: im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – pt. “Wszystko, co chcielibyście powiedzieć po śmierci ojca, ale boicie się odezwać” reż. Piotra Kruszczyńskiego (2010) oraz im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w reż. Piotra Ziniewicza (2011). W 2009 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się jego debiutancka książka pt. “Koło kwintowe”. Pracował podczas realizacji “Nie czekajcie” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, a także przystosował do polskich realiów sztukę “Kebab” autorstwa Gianiny Cărbunariu.

Sztukę “Karskiego historia nieprawdziwa” reżyseruje Julia Mark (Pawłowska), absolwentka Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej i Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, laureatka konkursu reżyserskiego zorganizowanego przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Podczas studiów była asystentką Mikołaja Grabowskiego, Bogdana Hussakowskiego i Marcina Jarnuszkiewicza. Debiutowała “Miłością Fedry” Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Pracuje zarówno w teatrze lalkowym, gdzie realizuje klasykę literatury dziecięcej (m.in. “Alicję w krainie czarów” Lewisa Carolla, “Piotrusia Pana” J.M. Barrie'go), jak i dramatycznym, reżyserując sztuki współczesne (m.in. “Zastrzel mnie i weź ze sobą” Marii Spiss, “Autobus” Lukasa Baerfussa w jeleniogórskim Teatrze im. Norwida). Jej realizację “Mój niepokój ma przy sobie broń” Mateusza Pakuły w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach uhonorowano Dziką Różą Dziennikarzy 2013.

W spektaklu zagrają: Agata Grobel, Bogusław Kudłek i Robert Mania.

Kolejne spektakle: 28 i 29 stycznia o godz. 19.00 oraz 8 lutego o godz. 17.00, 18 i 19 lutego o godz. 19.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group