• Piątek, 19 kwietnia 2019
  • Godz. 22:51
  • Imieniny: Adolfa, Konrada, Leona, Tymona
  • Czytających: 5508
  • Zalogowanych: 12
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Pracowity rok jeleniogórskiej Prokuratury Okręgowej

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 1 lutego 2019, 9:12
Aktualizacja: Sobota, 2 lutego 2019, 6:22
Autor: WAC
Kierownictwo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i jednostek podległych spotkało się na konferencji podsumowującej wyniki pracy w 2018 roku.

W porównaniu z rokiem 2015, wpływ spraw do prokuratur okręgu jeleniogórskiego zwiększył się o blisko 40 procent (w minionym roku przyjęto do prowadzenia i załatwiono ponad pięć tysięcy spraw więcej). Podobnemu zwiększeniu uległo średnie obciążenie poszczególnych prokuratorów. W 2018 roku odnotowano także większy odsetek i ilość aktów oskarżenia – skierowano ich blisko 5 tysięcy. Trzy na cztery sprawy, w których przedstawiano zarzuty podejrzanemu, kończyły się wniesieniem aktu oskarżenia (w 2015 roku odsetek ten przekraczał nieco 50 procent). W ubiegłym roku, tytułem zabezpieczenia majątkowego, tylko w sprawach prowadzonych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze skutecznie zatrzymano ujawniony u podejrzanych majątek o łącznej wartości przekraczającej 4 miliony złotych, a zatem ponad trzykrotnie więcej niż we wszystkich prokuraturach okręgu jeleniogórskiego w 2015 roku.

Założenia wprowadzonych w 2016 roku reform przewidywały odciążenie prokuratur ze szczebla rejonowego, poprzez przejęcie do prowadzenia spraw o najpoważniejszym charakterze przez prokuratury okręgowe – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Ponadto, aktualnie każdy prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, w tym prokuratorzy sprawujący funkcje kierownicze, osobiście prowadzi postępowania karne. W 2018 roku w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzono ponad dwa razy więcej spraw, niż w 2015 roku przy takiej samej liczbie prokuratorów. W samym 2018 roku Prokuratura Okręgowa przejęła do prowadzenia z podległych prokuratur rejonowych 82 postępowania dotyczące najpoważniejszych zdarzeń o charakterze kryminalnym i gospodarczym. Dla porównania: w 2015 roku było to 19, a w 2014 roku 10 spraw. W porównaniu do okresu sprzed reformy, w ubiegłym roku, obciążenie poszczególnych prokuratorów na szczeblu Prokuratury Okręgowej zwiększyło się ponad dwukrotnie.
 
W połowie 2016 roku w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze utworzono Wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej specjalizujący się w walce z najpoważniejszą przestępczością o charakterze finansowym i podatkowym. W 2018 roku w sprawach gospodarczych skierowano łącznie 17 aktów oskarżenia przeciwko 26 osobom, przy jedynie dwóch oskarżonych w tego rodzaju sprawach w roku 2015. Zastosowano zabezpieczenie majątkowe wobec 24 osób, podczas gdy w sprawach z tej kategorii w 2015 roku instytucja ta nie była stosowana.

Wyspecjalizowani prokuratorzy zajmują się też sprawami z zakresu błędów medycznych, cyberprzestępczości, czy ochrony środowiska, gdzie prowadzone są między innymi sprawy dotyczące pożarów wysypisk śmieci, nielegalnego składowania odpadów oraz ich nielegalnego przywozu z zagranicy. W Wydziale do spraw Przestępczości Gospodarczej prowadzone jest między innymi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wielomilionowych oszustw podatkowych przy sprowadzaniu pojazdów z zagranicy. Sprawcy zostali na wniosek Prokuratury tymczasowo aresztowani.

Ponadto w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze w ubiegłym roku prowadzonych było i jest wiele poważnych i skomplikowanych śledztw, między innymi w sprawie mającej miejsce w styczniu 2018 roku katastrofy budowlanej w Mirsku wywołanej wybuchem butli z gazem, zakończonego aktem oskarżenia. W Wydziale Śledczym prowadzone jest między innymi postępowanie dotyczące grupy przestępczej, zajmującej się wytwarzaniem i handlem narkotykami, w którym zarzuty udziału w grupie usłyszało pięciu  funkcjonariuszy Policji z Bogatyni i Zgorzelca. Inne śledztwo dotyczy wielomilionowych oszustw przy rewitalizacji dawnej  kopalni w Wałbrzychu. Przy realizacji inwestycji wyprowadzono majątek o wartości przekraczającej 20 milionów złotych oraz dokonano oszustw podatkowych na kwotę blisko 10 milionów złotych. W ubiegłym roku w tej sprawie zatrzymano i przedstawiono zarzuty pięciu osobom.

W Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzone są również sprawy spoza obszaru właściwości, przekazane przez jednostki wyższego rzędu, jak śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy kontraktowaniu świadczeń w Mazowieckim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym zarzutami objęty został między innymi były wiceminister zdrowia Sławomir Neumann – dodaje prok. T. Czułowski. - Efektywne działania Prokuratury znajdują również odzwierciedlenie w rezultatach spraw kierowanych do sądów. W 2018 roku nie odnotowano niepowodzeń w postaci prawomocnych uniewinnień. Osiągnięte w 2018 roku wyniki w wielu najistotniejszych aspektach plasują okręg jeleniogórski w pierwszej trójce prokuratur regionu dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

6
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 1-02-2019 13:04
Jest to prawda liczy się ilość a nie jakość
~Taki rejon 1-02-2019 14:22
Prokuratorzy oskarżają, a sędziowie umarzają...
~Egon 1-02-2019 16:39
Super,tylko żeby niezawistne sądy były zgodne z prokuratura
~xiz 6-02-2019 7:55
do: ~Egon (16:39)
Niech oskarżyciel publiczny dobrze przygotuje materiał dowodowy, wtedy nie będzie trzeba utyskiwać, że sądy przeszkadzają.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
87
Tak
76%
Nie
23%
Nie wiem
1%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group