Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 9889
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pracowity rok jeleniogórskiej Prokuratury Okręgowej

Piątek, 1 lutego 2019, 9:12
Aktualizacja: Sobota, 2 lutego 2019, 6:22
Autor: WAC
Kierownictwo Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i jednostek podległych spotkało się na konferencji podsumowującej wyniki pracy w 2018 roku.

W porównaniu z rokiem 2015, wpływ spraw do prokuratur okręgu jeleniogórskiego zwiększył się o blisko 40 procent (w minionym roku przyjęto do prowadzenia i załatwiono ponad pięć tysięcy spraw więcej). Podobnemu zwiększeniu uległo średnie obciążenie poszczególnych prokuratorów. W 2018 roku odnotowano także większy odsetek i ilość aktów oskarżenia – skierowano ich blisko 5 tysięcy. Trzy na cztery sprawy, w których przedstawiano zarzuty podejrzanemu, kończyły się wniesieniem aktu oskarżenia (w 2015 roku odsetek ten przekraczał nieco 50 procent). W ubiegłym roku, tytułem zabezpieczenia majątkowego, tylko w sprawach prowadzonych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze skutecznie zatrzymano ujawniony u podejrzanych majątek o łącznej wartości przekraczającej 4 miliony złotych, a zatem ponad trzykrotnie więcej niż we wszystkich prokuraturach okręgu jeleniogórskiego w 2015 roku.

Założenia wprowadzonych w 2016 roku reform przewidywały odciążenie prokuratur ze szczebla rejonowego, poprzez przejęcie do prowadzenia spraw o najpoważniejszym charakterze przez prokuratury okręgowe – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Ponadto, aktualnie każdy prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, w tym prokuratorzy sprawujący funkcje kierownicze, osobiście prowadzi postępowania karne. W 2018 roku w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzono ponad dwa razy więcej spraw, niż w 2015 roku przy takiej samej liczbie prokuratorów. W samym 2018 roku Prokuratura Okręgowa przejęła do prowadzenia z podległych prokuratur rejonowych 82 postępowania dotyczące najpoważniejszych zdarzeń o charakterze kryminalnym i gospodarczym. Dla porównania: w 2015 roku było to 19, a w 2014 roku 10 spraw. W porównaniu do okresu sprzed reformy, w ubiegłym roku, obciążenie poszczególnych prokuratorów na szczeblu Prokuratury Okręgowej zwiększyło się ponad dwukrotnie.
 
W połowie 2016 roku w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze utworzono Wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej specjalizujący się w walce z najpoważniejszą przestępczością o charakterze finansowym i podatkowym. W 2018 roku w sprawach gospodarczych skierowano łącznie 17 aktów oskarżenia przeciwko 26 osobom, przy jedynie dwóch oskarżonych w tego rodzaju sprawach w roku 2015. Zastosowano zabezpieczenie majątkowe wobec 24 osób, podczas gdy w sprawach z tej kategorii w 2015 roku instytucja ta nie była stosowana.

Wyspecjalizowani prokuratorzy zajmują się też sprawami z zakresu błędów medycznych, cyberprzestępczości, czy ochrony środowiska, gdzie prowadzone są między innymi sprawy dotyczące pożarów wysypisk śmieci, nielegalnego składowania odpadów oraz ich nielegalnego przywozu z zagranicy. W Wydziale do spraw Przestępczości Gospodarczej prowadzone jest między innymi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wielomilionowych oszustw podatkowych przy sprowadzaniu pojazdów z zagranicy. Sprawcy zostali na wniosek Prokuratury tymczasowo aresztowani.

Ponadto w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze w ubiegłym roku prowadzonych było i jest wiele poważnych i skomplikowanych śledztw, między innymi w sprawie mającej miejsce w styczniu 2018 roku katastrofy budowlanej w Mirsku wywołanej wybuchem butli z gazem, zakończonego aktem oskarżenia. W Wydziale Śledczym prowadzone jest między innymi postępowanie dotyczące grupy przestępczej, zajmującej się wytwarzaniem i handlem narkotykami, w którym zarzuty udziału w grupie usłyszało pięciu  funkcjonariuszy Policji z Bogatyni i Zgorzelca. Inne śledztwo dotyczy wielomilionowych oszustw przy rewitalizacji dawnej  kopalni w Wałbrzychu. Przy realizacji inwestycji wyprowadzono majątek o wartości przekraczającej 20 milionów złotych oraz dokonano oszustw podatkowych na kwotę blisko 10 milionów złotych. W ubiegłym roku w tej sprawie zatrzymano i przedstawiono zarzuty pięciu osobom.

W Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzone są również sprawy spoza obszaru właściwości, przekazane przez jednostki wyższego rzędu, jak śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy kontraktowaniu świadczeń w Mazowieckim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym zarzutami objęty został między innymi były wiceminister zdrowia Sławomir Neumann – dodaje prok. T. Czułowski. - Efektywne działania Prokuratury znajdują również odzwierciedlenie w rezultatach spraw kierowanych do sądów. W 2018 roku nie odnotowano niepowodzeń w postaci prawomocnych uniewinnień. Osiągnięte w 2018 roku wyniki w wielu najistotniejszych aspektach plasują okręg jeleniogórski w pierwszej trójce prokuratur regionu dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

6
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
542
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Aktualności
Pogrzeb motocyklisty – pożegnanie
 
Kościół i wiara
Dziś jedno z ważniejszych świąt kościelnych
 
Aktualności
Fura zdrowia pod szpitalem
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group