Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 5800
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA / KRAJ: Pracodawca rozliczy twój PIT

Sobota, 29 sierpnia 2009, 14:18
Aktualizacja: 14:25
Autor: Angela
JELENIA GÓRA / KRAJ: Pracodawca rozliczy twój PIT
Fot. Angela
Od przyszłego roku pracownicy nie będą musieli się martwić o rozliczenie PIT– u. Zgodnie ze planowanymi zmianami zatwierdzonymi w minioną środę przez radę ministrów, rozliczenie podatku dochodowego pracownika za 2009 rok i złożenie go fiskusowi, będzie obowiązkiem pracodawcy, który w deklaracji uwzględni też ulgi i jeden procent dla OPP. Ale nie za darmo – prawo pozwala mu pobrać za to opłatę.

Proponowane zmiany do ustawy o PIT- ach przez ministerstwo finansów zatwierdziła już rada ministrów. Jeśli propozycje ostatecznie wejdą w życie, pracownicy – podatnicy nie będą musieli samodzielnie składać PIT – ów za 2009 rok. Zrobi to za nich pracodawca – płatnik. Uwzględni on również należne pracownikowi dwie ulgi: internetową odliczaną od dochodu i ulgę prorodzinną, odliczaną od podatku. Pracodawca, wypełniając deklarację podatnika, wskaże również organizację pożytku publicznego, dla której pracownik będzie chciał przekazać 1 proc. swojego podatku.

Dotychczas, każdy pracownik, który chce być rozliczony za pośrednictwem pracodawcy, musi złożyć oświadczenie PIT-12.

Nie zawsze jednak PIT- y za pracownika rozliczy pracodawca. W kilku okolicznościach będzie on z tego obowiązku zwolniony. Tak się stanie, kiedy pracownik złoży mu oświadczenie, że sam chce się rozliczyć oraz gdy uzyskuje on dochody z kilku źródeł. W tych przypadkach podatnik będzie musiał złożyć roczne zeznanie podatkowe samodzielnie.

Usługa nie będzie darmowa

Nowe przepisy przewidują, że za dodatkowe obowiązki pracodawca będzie mógł pobrać sobie opłatę:
● 0,35 proc. kwoty pobranych podatków w odniesieniu do płatników sporządzających roczne obliczenie podatku traktowane na równi z zeznaniem (PIT-40),
● 0,4 proc. kwoty pobranych podatków w odniesieniu do płatników sporządzających roczne obliczenie podatku traktowane na równi z zeznaniem (PIT-40) i przesyłających to zeznanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group