Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2979
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Praca będzie, ale daleko od domu

Wiadomości: REGION
Sobota, 7 lutego 2009, 8:35
Aktualizacja: 8:37
Autor: Ania
Fot. .......
Związkowcy fabryki Energoinstal w Piechowicach podczas spotkania w Katowicach doszli do porozumienia z zarządem firmy. Ugoda nie podoba się jednak wielu robotnikom, którzy mają zostać przeniesieni do oddziału firmy w miejscowości Poręba na Górnym Śląsku lub wyjechać za granicę. Obawiają się także, że jest to tylko doraźne rozwiązanie, a zakład zostanie wkrótce zamknięty.

Energoinstal działa w miejscu byłej piechowickiej KARELMY, niegdyś matki żywicielki połowy Piechowic. Firma zajmuje się produkcją kotłów energetycznych i rur ożebrowanych, jednego z elementów wymienników ciepła. W ostatnim czasie o zakładzie było bardzo głośno za sprawą wypowiedzeń, jakie pod koniec ubiegłego roku wręczono części pracowników, szykując zwolnienia grupowe.

Ostatecznie jednak na początku roku anulowano te wypowiedzenia, ale kilka dni temu wręczono kolejne. Ustalono, że część pracowników dostanie tzw. wypowiedzenia zmieniające warunki i miejsce wykonywania pracy. Pracownicy, żeby nie stracić zajęcia, będą musieli zgodzić się na wyjazd do oddziału pod Katowicami lub na zachód Europy, najprawdopodobniej do Niemiec.

– Odeszliśmy od zwolnień grupowych, część pracowników dostanie wypowiedzenia zmieniające, na mocy których dostaną pracę w Porębie. Natomiast grupa, która spełni wymagania kwalifikacyjne wyjedzie na montaże do Europy – powiedział Dariusz Morel, dyrektor kadr.
Na takie rozwiązanie zgodzili się także związkowcy, którym szczególnie zależy na tym, żeby fabryka dalej działała. Planują nawet we własnym zakresie zbierać zamówienia, aby firma miała co robić i żeby miała zyski.

– Ludzie źle przyjęli decyzję przeniesienia części z nich do innych oddziałów fabryki. Ostatecznie jednak zebrało się paru ochotników, którzy zdecydowali się wyjechać. Planujemy również we własnym zakresie szukać nabywców na nasze towary, bo obecnie jest ich za mało – mówi Albin Borodyn, przedstawiciel Związków Zawodowych Inżynierów i Mechaników.

Piechowiczanie uważają, że zmuszanie pracowników do wyjazdów pod Katowice albo za granicę to też rodzaj zwolnień grupowych. Jeżeli jednak zakład nie przynosił zysków, poczynania właścicieli też są zrozumiałe. Najgorsze jest jednak to, że nie wiadomo, czy zmiany przyniosą poprawę sytuacji, a pracownikom uda się znaleźć nowych nabywców. Jeśli nie, za jakiś czas zarządzający firmą mogą zdecydować o likwidacji oddziału firmy w Piechowicach. Miejmy nadzieję, że się tak nie stanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~der 7-02-2009 9:47
No co za ludzie ! Jest kryzys a Energoinstal to firma komercyjna która ma przynosic zyski.Teraz ludzie kręcą nosem na pracę na wyjeżdzie ale jak posiedzą na bezrobociu i bieda zacznie zaglądac do ich chałupy to wtedy będą marzyć o tym żeby ktoś złozył im taką propozycję.No ale wtedy będzie już za poźno .Bo w dzisiejszych czasach jeśli ktos daje pracę to trzeba brac a nie wybrzydzać !
~ 7-02-2009 9:49
Kto dał zwiazkowca zgode na zawarcie takiej ugody-wiedza doskonale ze pracodawca likwiduje oddzial.Kupcy pukają do dzwi.Jeden już był chetny tylko na czesc zakładu .Niech sie zwiazki obudzą.
~zuo 7-02-2009 11:49
Poręba fajna miejscowość, spokojni ludzie, basem jest zaraz przy firmie, blisko do Zawiercia (15min czerwonym busem), a jak zobaczycie, ile tam się dzieje, to nie będziecie chcieli już tutaj wrócić!
~### 7-02-2009 17:35
Proponuje autorowi wypowiedzi"der" aby sam się spakował i wyjechał
~ 7-02-2009 18:10
Przecietna wieku to 55lat komu w tym wieku odpowiada praca daleko od domu.Utrzymajcie 2 domy za 1200 zł .Pozatym pracodawca sie nie powiedział gdzie bedzie praca wiadomo tylko ze na terytorium RP.Z tym wyjazdem do niemiec to lipa,wyraziłem zgode ,byłem na badanich i nastepnego dnia dostałem zwolnienie.
~wie39 7-02-2009 21:23
ten zakład musiał w końcu paść!pracowałem tam za komuny i na dwóch pracowników przypadał mistrz albo kierownik.Tych co uczciwie pracowali to szkoda ale tych nierobów-pseudo umysłowych to nie.Pełno jakiś rozdzielców,referentów i innej maści nierobów..
~he he 7-02-2009 21:36
Tyle teraz mówią o kryzysie a kogo Ona dotyka ????????Przecież ludzie zyją w tym pos...ym miejscu za 15000zł góra i cieszą Sie z ZYCIA
~wie39 8-02-2009 11:07
a jakich inżynierów mieli-ha,ha-za bułki i za masło jak to się mówi-kto im wystawił dyplomy???skończyli pewnie 3 klasy szkoły wydziałowej(PZPR).Jednego widuje w kościele-jeszcze w służbowym płaszczyku chodzi.Kiedys taki pseudo-inżynier ze szkolnej zaprojektował podwozie do agregatu japońskiego-cudo techniki.Tylko że kontrukcja pana inżyniera Cwe....ka to kpiny-ten facet pojęcia nie miał zielonego.Zaprojektowane przez niego p[odwozie udźwignęłoby czołg a nie leciutki agragacik.To jakim cudem z takimi "fachowcami" ten zakład mógłby przetrwać????
~ 8-02-2009 20:01
Pan Albin kłamie w zywe oczy .Co pracodawca powiedział pan Albin przyioł do wiadomosci.Gdzie Negociacie .....wstyd przynosi załodze sfoią osobą....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~das 8-04-2009 3:24
Ciekawe, co powiedza teraz te solidaruchy walczące jak lwy z ciemniakami z kompartii o drugą Japonie tzn Polskie. Odezwijcie sie solidaruchy, powiedzcie coś. Czy podoba sie wam wasz sukces? zamiast ostro zapieprzać wszyscy teraz pójdą na zieloną trawke odpoczywać a polska bedzie rosła w siłe i dobrobyt.
~Pi 21-05-2009 19:49
Energoinstal pod szyldem Karelmy naciął tylu dostawców że z nimi nikt nie będzi współpracował.Karelmę kupili za grosze od NFI tylko po to aby zarobic na nieruchomosciach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group