Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 5429
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Poznać historię, by nauczyć się przebaczać

Piątek, 18 września 2009, 17:17
Aktualizacja: 19:15
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Poznać historię, by nauczyć się przebaczać
Fot. Angela
Wystawa połączona z żywą historią z 17 września 1939 roku opowiedzianą przez przedstawicieli Związku Sybiraków w Jeleniej Górze oraz wojennego spadochroniarza – tak wczorajszą 70. rocznicę inwazji Rosji na Polskę uczcili dzisiaj uczniowie Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”.

Dzisiejsza wystawa przygotowana przez uczniów i nauczycieli „Mechanika” to druga część całej akademii poświęconej wydarzeniom II Wojny Światowej. Na dzień 1 września uczniowie przygotowali plakaty i reprodukcje gazet. Dzisiaj odbyła się wystawa, która uzupełniła wcześniejsze ekspozycje o materiały upamiętniające wydarzenia z 17 września 1939 roku.

- Zaprosiliśmy też dyrektora skansenu uzbrojenia przy ulicy Sudeckiej, sybiraków czy kombatanta spadochroniarza z II Wojny Światowej, którzy podzielili się swoimi przeżyciami – mówi ksiądz Artur Węgiel, jeden z głównych organizatorów uroczystości. Myślą przewodnią tych obchodów są słowa Jana Pawła II wypowiedziane na 25 – lecie pontyfikatu, kiedy wspominał on swoje uczestnictwo w II wojnie światowej i w jednym ze zdań powiedział „nigdy więcej wojny”. Przestrzegał on wówczas by żadne pokolenie nigdy nie przeżyło tego strasznego momentu, kiedy ludzie odbierają sobie wzajemnie życie, kiedy zapomina się o tym dobru, które daje nam Pan Bóg, czyli życiu.

Jak mówi ks. Artur, uczniowie przygotowując tą wystawę osobiście przeżywali to co spotkało Polaków podczas tych wydarzeń.
- Wielu z nich przychodziło i komentowało filmy, prezentacje multimedialne. Moim zdaniem dla nich nie są to tylko wspomnienie, ale i przestroga przed tym, by w przyszłości nie zapomnieć o okrucieństwach II Wojny Światowej. Niech ci młodzi ludzie uświadomią sobie, że ich zadaniem jest nieść pokój i dbać o ten pokój. Chcemy rozpalić w nich miłość, pokój i szacunek do ludzi, również tych, przeżyli wojnę - mówi ks. Andrzej Węgiel. Moim zdaniem trzeba pamiętać o tym, co wydarzyło się w tych latach ale trzeba też umieć wybaczać. Ta wystawa w ma nieść pokój dobro i miłość.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
384
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group