Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 2545
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Powstanie droga szybkiego ruchu do Lubawki?

Środa, 4 kwietnia 2012, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: Agrafka
W Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego odbyła się narada w zakresie rozwoju Karkonoszy. Na plan pierwszy wysunął się temat budowy drogi szybkiego ruchu S3 z Legnicy przez Bolków do Lubawki oraz autostrady D11 po stronie Czeskiej.

W spotkaniu w KARR uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Jeleniej Góry oraz polscy i czescy członkowie Związku Gmin Karkonoskich. Ponieważ aktualnie ustalany jest plan inwestycyjny na lata 2014-2020, postanowiono złożyć projekt budowy drogi szybkiego ruchu S3 z Legnicy przez Bolków do Lubawki. Właśnie nowelizowana jest strategia Województwa Dolnośląskiego, więc do listopada jest czas aby projekt dopisać do planu działania.

Czesi zaprzestali budowy autostrady D11 z różnych powodów m.in. przez problemy z własnością ziem na tej trasie. Jednak dzięki Związkowi Gmin Karkonoskich po stronie czeskiej powstał lobbing, który działa w kierunku uruchomienia przez władze czeskie dalszej budowy tej drogi od Lubawki przez Hradec Králové w kierunku Wiednia.

- Czesi zadeklarowali się, że wpiszą budowę autostrady w plan działania na kolejne lata. Już trwają u nich prace planistyczne. Przedsięwzięcie zarówno po stronie czeskiej, jak i polskiej jest bardzo ważne pod względem szybkości komunikacyjnej. Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 24 kwietnia w siedzibie KARR-u pojawią się władze województwa dolnośląskiego i przedstawiciele Hradec Králové, aby opracować wspólny plan budowy tych tras. Mamy nadzieję, że projekty wejdą w plan działania na lata 2014-2020. Drogi te ułatwiłyby turystom podróżowanie – powiedział Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Takie połączenie pozwoliłoby też na odciążenie drogi krajowej nr 3, którą – przez Szklarską Porębę jeździ do Czech (i w odwrotnym kierunku) mnóstwo tirów. Obniża to poziom bezpieczeństwa w kurorcie i przeszkadza mieszkańcom oraz turystom.

Podczas spotkania poruszano również tematy karkonoskiej karty gościa, cyklobusów, szkolnictwa ponadpodstawowego, wspierania małej przedsiębiorczości, bezpieczeństwa, służby zdrowia, nauki języków, dostosowań legislacyjnych po obu stronach granicy, gospodarowania odpadami i ochrony środowiska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group