Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 10002
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Powstały projekty szlaków do Budnik. To będą piękne trasy turystyczne

Piątek, 1 lutego 2013, 7:45
Aktualizacja: Sobota, 2 lutego 2013, 10:47
Autor: Mea
Region: Powstały projekty szlaków do Budnik. To będą piękne trasy turystyczne
Fot. Zbigniew Piepiora
Projekt ścieżki dydaktyczno–historycznej Budniki oraz różnych tras prowadzących do historycznej osady z Karpacza stworzyli jej miłośnicy: Mirosław Świtalski, Krzysztof Paliga oraz Paweł Paliga. – Koszt oznakowania szlaków, ustawienia tablic informacyjnych, budowa kładek, wiaty i oczyszczenie zabytkowych ruin to ok. 50 tys. zł – mówił Paweł Paliga. Również Zbigniew Piepiora przygotował projekt ścieżki dydaktyczno–historycznej, która ma przebiegać do Budnik z Kowar i opatrzył go zimowymi zdjęciami z tej trasy.

Burmistrz Kowar Mirosław Górecki zgodził się na utworzenie szlaku z Kowar do Budnik. - Liczymy też na poparcie mieszkańców osiedla Skalne w Karpaczu, którzy w marcu będą mogli wybrać do realizacji nasz projekt w ramach budżetu partycypacyjnego. Jeśli nie uda się będziemy próbować pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. Wkrótce powstanie bowiem Stowarzyszenie Miłośników Budnik – powiedział Paweł Paliga.

Celem utworzenia ścieżek jest przedstawienie turystom, mieszkańcom Kowar i Karpacza tajemniczej historii Budnik oraz aktywne spędzanie wolnego czasu poprzez spacery, bieganie, jazdę na rowerze i jazdę na nartach biegowych. Połączenie ścieżki z Kowar ze ścieżkami z Karpacza w centrum Budnik przyczyni się do promocji tych miast, jako miejscowości turystycznych. Przemierzanie tych tras będzie ciekawą i malowniczą alternatywą dla standardowej jazdy środkami transportu asfaltową drogą.

Wybór trasy z Kowar uzasadniony jest istniejącą już infrastrukturą - przy planowanej ścieżce znajdują się już trzy wiaty i trzy ławki. Poza tym znaczna część ścieżki przebiegać będzie poza przestrzenią miejską. Oznakowanie szlaku do Budnik można domalować obok oznakowań istniejących już szlaków i ścieżek. Budowa dwóch kładek na potoku Malina jest opcjonalna. Po utworzeniu ścieżki dydaktyczno-historycznej planowane jest wydanie folderu z jej opisem. Trasa ma rozpoczynać się przy Urzędzie Miasta Kowary i biec wzdłuż żółtego i górniczego szlaku.

Natomiast z Karpacza planowane jest utworzenie czterech różnych tras do zabytkowej osady Budniki: do Nordic Walking, łagodną dla rodzin z dziećmi, do źródełka oraz trudniejszą dla zaawansowanych pieszych z atrakcyjnymi widokami. Ponadto w samych Budnikach będzie wykonana trasa dydaktyczno-historyczna. W ramach tego projektu planowane jest oznakowanie tras, budowa kładek – na Ponurej Kaskadzie Maliny i w centrum Budnik, oczyszczenie i oznakowanie starego szlaku z Ponurej Kaskady Maliny do Schroniska Forstbaude, postawienie tablicy informacyjnej w centrum Budnik i schronisku Forstbaude, postawienie wiaty w centrum osady, oczyszczenie schroniska i pozostałych ruin oraz zabudowań wartych uwagi, a także wypielęgnowanie starych drzew i krzewów sadowych. W oznaczeniu dróg do Budnik planowane jest zamieszczenie loga Miłośników Budnik i dodatkowo literki B.

- W przyszłości chcielibyśmy jeszcze stworzyć muzeum dydaktyczno-historycznego o osadnictwie górskim – podkreślił Paweł Paliga.

Na 17 marca zaplanowano dwie wyprawy do Budnik - z Karpacza i z Kowar, w ramach „Powitania Słońca”, bowiem stara osada znana jest z tego, że promienie słoneczne nie padają na nią przez 113 dni w roku, od 26 listopada do 16 marca. – Zaplanowaliśmy ognisko, pieczenie kiełbasek, ziemniaczków, gorącą herbatę, konkursy z nagrodami i wspólne zdjęcia przed nowym banerem. Nie zabraknie historycznych ciekawostek i opowieści – zachęca Paweł Paliga.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Budniki.pl nazwa spotkania „Powitanie Słońca” wiąże się z tym, że w Budnikach przez 113 dni budynki pogrążone były w cieniu okolicznych gór, ponieważ leżały tuż przy stromych stokach gór ocieniających je od wschodu i południa. Powstanie tej osady wiąże się z wojną trzydziestoletnią (1618-1648), przed którą uciekali ówcześni mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej. Działania zbrojnie trwały wiele lat, więc uciekinierzy prawdopodobnie z Kowar zakładali w górach tymczasowe osady, z których część przekształciła się z w stałe siedziby. Na początku zwano tę osadę, leżącą na stokach Kowarskiego Grzbietu, Leśne Budy. Po 1945 r. miejscu nadano miano Zacisza Leśnego, w skrócie Zacisza, lub rzadziej Domów Leśników. Dopiero po ustaleniach komisji nazewniczej od 1949 r. są to Budniki.

Ludność utrzymywała się tu przez wieki z hodowli bydła i wyrobów serów. Mieszkali również drwale. Nieobce im było kłusownictwo, a przemyt rozwinął się w drugiej połowie XVIII w., po tym jak Prusy zagarnęły Śląsk od Austrii, wyznaczając wzdłuż grzbietów sudeckich nową granicę państwową. Na początku XIX stulecia przebiegała przez Budniki „Tabaczana Ścieżka”, gdyż tabaka i tytoń były przemycane przez Karkonosze z Austrii do Prus.

W 1901 r. mieszkały tu 42 osoby, w 1910 r. 64, a w 1941 r., już tylko 34. W 1747 r. było 11 domostw, a w 1847 r. osada osiągnęła maksymalny poziom 13 budynków. W 1948 r. księga podatkowa odnotowała w Zaciszu 22. stałych mieszkańców zajmujących 12 domOw. Osiem z tych obiektów należało do studenckiej organizacji „Bratnia Pomoc”. Już w 1946 r. większość zabudowań zajął bowiem Ośrodek Wypoczynkowy Bratniej Pomocy Studentów Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej.

W roku 1950 rozpoczęto w Budnikach poszukiwanie rud uranu, w tym czasie zamknięto ośrodek studencki, a wkrótce cała miejscowość „wymarła” i zniknęła z mapy.

- Budniki mają ciekawą historię i jeszcze niejednym mogą nas zaskoczyć, dlatego warto przybliżać je turystom i mieszkańcom – podkreślił Paweł Paliga.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
420
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
 
Kultura
Ciekawie w Muzeum Karkonoskim
 
Kultura
Wyjątkowe filmy w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Biegali na Zabobrzu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group