Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 6191
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Powstała miejska pasieka

Piątek, 4 września 2020, 11:30
Aktualizacja: Środa, 9 września 2020, 12:05
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Powstała miejska pasieka
Fot. Przemek Kaczałko
W Jeleniej Górze powstała pierwsza pasieka miejska w naszym regionie. Dzięki współpracy z Fundacją EkoRozwoju, na terenie bazy zieleni miejskiej MPGK przy ul. Mickiewicza ustawiono cztery ule, które w sumie zawierają ok. 120 tysięcy pszczół.

Pasieka powstała dzięki współpracy pomiędzy Fundacją EkoRozwoju a miastem Jelenia Góra.

Działania mające na celu ochronę pszczół i dzikich zapylaczy prowadzone są na pograniczu polsko-niemieckim. Obejmują one tworzenie kwietnych łąk, nasadzenia miododajnych drzew, szkolenia dla pszczelarzy, edukatorów i służb gminnych oraz działania edukacyjne i promocyjne. Celem programu jest zaangażowanie lokalnych władz i społeczności w ochronę zapylaczy, których rola przyrodnicza i gospodarcza jest nie do przecenienia - podkreślają przedstawiciele Fundacji EkoRozwoju.

Pasiekę dostaliśmy jako prezent od Fundacji EkoRozwoju, za co dziękuję - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - Najważniejsze jest, żebyśmy żyli zgodnie z naturą - zakładamy łąki kwietne, maksymalnie oszczędzamy drzewa, a teraz powstaje pasieka - dodał prezydent.

Ważnym elementem miejskiej pasieki ma być edukacja dzieci ze szkół podstawowych, które będą zapraszane do siedziby MPGK przy ul. Mickiewicza.

Zapylacze znikają nawet z obszarów chronionych. Bez nich nie będzie naszego życia, gospodarki - ubolewa Krzysztof Smolnicki z Fundacji EkoRozwoju. - Chcemy chronić zapylacze, realizujemy nasadzenia drzew na pograniczu, ważne są też kwietne łąki - dodał K. Smolnicki.
To bardzo dobrze, że taka pasieka powstała w Jeleniej Górze - to znak, że miasto jest otwarte. Życzę sobie tego, żeby to był przyczynek do większej akcji. Na terenie całego Dolnego Śląska chcemy takie miejsca zakładać i zapraszamy włodarzy do kontaktu z nami - powiedział Łukasz Wyszkowski z Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa.

Władze miasta zapewniają, że pasieka będzie rozwijana, a pozyskiwany miód będzie rozdawany mieszkańcom.

Od 1 do 16 września w Muzeum Przyrodniczym można oglądać wystawę edukacyjną "Po co nam pszczoły?".

Wystawa pokazuje pszczoły i dzikie zapylacze, pożytki z nich, zagrożenia i ich źródła oraz metody ratowania zapylaczy. Można też dowiedzieć się: ile czasu zajmuje wyprodukowanie jednej łyżki miodu? Jaki owad, zaraz po pszczole miodnej, jest najlepszym zapylaczem roślin uprawnych? Dlaczego nie należy stosować oprysków, kosić trawników oraz warto wstrzymać się z wiosennymi porządkami w ogródku? - dodają organizatorzy wystawy.

Twoja reakcja na artykuł?

36
75%
Cieszy
3
6%
Hahaha
4
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
850
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group