• Niedziela, 25 sierpnia 2019
  • Godz. 0:36
  • Imieniny: Józefa, Luizy, Ludwika
  • Czytających: 5314
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Powrót tramwajów? Marcin Zawiła: to realne

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 10 października 2010, 16:54
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 października 2010, 7:29
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zlikwidowano je w 1969 roku. W latach minionych wywoływały i wciąż wywołują wiele wspomnień. Tramwaje jeleniogórskie. Zdaniem kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta miasta szynowa komunikacja może powrócić.

Marcin Zawiła na swojej stronie facebookowej przedstawia koncepcję sprzed lat, która dotyczyła uruchomienia w stolicy Karkonoszy szybkiego tramwaju kolejowego. Adam Fularz z Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei w 2002 roku zaproponował wykorzystanie istniejącego torowiska z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby jako bazy do kursowania szybkiej kolei miejskiej.

W pierwszym etapie taki tramwaj miałby połączyć dworzec główny z Sobieszowem. Po dobudowaniu kilku przystanków, między innymi, przy estakadzie na Zabobrzu oraz przy ulicy Sobieskiego powstałyby przystanki, co zapewniłoby skomunikowanie tramwaju z pozostałymi częściami Jeleniej Góry. W dalszych etapach pojazdy miałyby kursować do Szklarskiej Poręby – a nawet dalej: do Jabłonca nad Nisou i Liberca.

Na temat powrotu tramwajów do Jeleniej Góry sporo już dyskutowano. Wielu specjalistów orzekło, że nie jest to ani realne, ani opłacalne. Z drugiej strony tramwajowa komunikacja przeżywa renesans w wielu miastach, gdzie powstają nowe linie. W dzisiejszych czasach, kiedy jest jeszcze możliwość sięgnięcia po unijne środki, budowa, czy też przystosowanie torowiska do linii tramwajowej są w zasięgu możliwości. Pytanie tylko: czy to ma sens?

Jeleniogórskie tramwaje jeździły po mieście ponad 100 lat, w tym elektryczne – przez lat 69. W złotych czasach łączyły centrum miasta z Cieplicami, Sobieszowem i Podgórzynem. Stopniowo wycofywane odeszły w niebyt po 29 kwietnia 1969 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (91) Dodaj komentarz

~:) 10-10-2010 17:22
Dobry pomysł to kolej podmiejska z siecią nowych przystanków,a zamiast tramwai może trolejbusy? bardzo ciche,nie potrzeba torowisk tylko napowietrzna sieć trakcyjna.
~Łi 10-10-2010 17:24
Teraz to jeszcze obieca i centrum lotów kosmicznych oraz stacjonowanie łodzi podwodnych :D
~falubaz 10-10-2010 17:46
Metro! metro by się przydało!
~zVOrnik 10-10-2010 17:49
Widać, że Marcin Zawiła nie ma żadnego pomysłu na prezydenturę i dlatego wymyśla takie bajki o tramwajach w JG. Czyste zagranie pod publiczkę, zero realnego programu.
~taak 10-10-2010 18:04
i jeszcze metro dla Dziwiszowa i promy na Bobrze.
~xxxxxxxxxxxx 10-10-2010 18:14
SKM !
~materx 10-10-2010 18:18
psie zaprzęgi do Jeżowa i dyliżanse po mieście
~edek/M 10-10-2010 18:19
Czy przybędzie miejsc pracy i to rozwój J. Góry, czy tylko okres wyborczy?
~lll 10-10-2010 18:19
trolejbusy? chcecie miec bilety po 5zl?
~ 10-10-2010 18:21
no!wreszcie pomysł z jajami!
~ada 10-10-2010 18:31
bilety na trolejbus kosztują tyle samo, co na autobus! ;]
~Wiro 10-10-2010 18:31
Do wszystkich kandydatów - kto obieca więcej ? - może metro?, może tor F1 ? , lotnisko pasażerskie takie prawdziwe - wyborcy czekają i ocenią
~OmniBus 10-10-2010 18:34
Sam nie wiem...śmiać się czy płakać.
~s. 10-10-2010 18:36
Trolejbusy już były - prawie - w 45 roku, tylko ruskie wywieźli trakcje.
~miszka 10-10-2010 18:38
Nie wierze w te obietnice,ale to bylaby jedna z niewielu dobrych decyzji od wielu lat,bo do serii najglupszych decyzji w historii miasta nalezy, po kostce brukowej wlasnie likwidacja tramwajow!
~ 10-10-2010 18:43
Trakt szynowy jest także od Miłkowa do Jeleniej Góry /niestety w Karpaczu burmistrz z radnymi zaczął torowisko demontować - dewastować/ Istnieje realna możliwość wprowadzenia szynowej komunikacji w całej Kotlinie Jeleniogórskiej od Miłkowa aż do Jakuszyc. Zawiła nie błysnął pomysłem, gdyż taki zamysł od dawien dawna pojawiał się w umysłach nie tylko samorządowców.Był nawet publkowany w "Jelonce" /któryś z komentarzy/. Dopóki nie nada się realnych kształtów różnym pomysłom, warto zadbać aby samorządowcy nie zajęli się demontażem części torowiska na ich terenie. I to jest chyba zadanie dla powiatu a nie lokalnych samorządów. DOLNOŚLĄZAK.
~fd 10-10-2010 18:46
Zawiła - miszcz ;) Pi-aRu. Przwdwyborczego, rzecz jasna. Stare odgrzewane kotlety dot. wykorzystania linii KOLEJOWEJ JG - Szklarska P. do przewozów 'wewnątrzmiejskich'. Linia kolejowa nie pokrywa się w większości z punktami generującymi ruch - omija centrum (śródmieście) JG, centrum Zabobrza, centrum Cieplic, etc. Nikt nie będzie dochodził 1 - 3 km. do takiego przystanku 'tramwajowego ;) Panie Zawiła, skończ Pan, wstydu oszczędź... Obrębal rozpoczął wiele REALNYCH inwestycji, najważniejszych dla miasta, więc niech je skończy w kolejnej kadencji. Zawiła nie ma nic istotnego do zaoferowania, stąd chwyta się 'chwytliwych' haseł. Tamwaj... może i faktycznie centrum lotów kosmicznych, jak radzi Łi z 17.24? Kosmodrom - przy Western City rzecz jasna - kolega Pokój dostał dofinansowanie ze środków UE (.. którymi pośrednio zarządza..) na swój pensjonat 'Palomino', więc może i na nasze rodzime Houston dostanie od Zarządu Województwa? Z korzyścią dla JG, rzecz jasna - mieszkańcy będą miel
~ZABOBRZANIN 10-10-2010 19:01
Nie są wstanie utrzymac nawet szynobusów i kolei podmiejskich... Ja to zszedł bym na ziemię i popatrzył do okoła i bliżej te okulary do "dali" są bardzo stare i należy je wymienić. W przyszłym roku znów będzie 1-kwietnia...
wupe 10-10-2010 19:56
to jeszcze na Zabobrzu bazę łodzi podwodnych a w Cieplicach lub Sobieszowie Centrum Lotów Kosmicznych
~oko 10-10-2010 20:10
Ja chcę ZOO...
~karmazynowy 10-10-2010 20:12
a w 2050 zorganizujemy w Jeleniej Górze Igrzyska.
~Wojtek 2 10-10-2010 20:12
dzisiaj jest wszystko realne panie Zawiła, ale po wyborach już tylko realna pozostanie pana pensja
~były jg 10-10-2010 20:14
Znowu cuda, cuda ogłaszają a tuskomatołki to z zachwytem łykają!
~Wojtek 2 10-10-2010 20:16
dzisiaj jest wszystko realne panie Zawiła, ale po wyborach już tylko realna pozostanie pana pensja
~beton 10-10-2010 20:22
dlaczego Papaj i Miedziński nie ubiegają się o prezydenturę, byłoby zabawnie...
~Obywatel 10-10-2010 20:24
p.Zawiła zejdz pan na ziemie ,już byli tacy co obiecali gruszki na wierzbie i też im nie wyszło,widze ze pan to nawet lotnisko na środku placu ratuszowego zrobi ,to Po dziadowo to żeby wygrać wybory to obieca nam ocean na środku miasta ,aż żal bierze że tli poseł jak p.Zawiła rezygnuje z mandatu ,ale wie że następna kadencja będzie już po za parlamętem.
~loblob 10-10-2010 20:27
Bzdura! Tramwaje nie mają żadnego sensu. W większości miast świata wypiera je metro. W dużych miastach są tylko dlatego, że nie ma możliwości szybkiego ich likwidacji. Lepiej zalać tory asfaltem i puścić tam buspasy. W Jeleniej to za duże koszty i żadne zyski!
~ 10-10-2010 20:30
O masz czym mnie jeszcze zaskocza te fantastyczne pomysly imć Pana Posła. Te wydarzenia wyborcze to science-Ficition. A mowili ze on jest realista. Strzelona gafa. To moze ja.... Aleja Gwiazd na 1 maja i obserwatorium astronomiczne na grzybku.
~,. 10-10-2010 20:40
Fajnie by było ale najpierw zadbajmy o komunikację kolejową do Wrocławia, Karpacza czy Szklarskiej a potem to nawet niech Pan Zawiła zrobi TGV do cieplic. Panie Zawiła niech się Pan zastanowi co Pan marzy my nawet dobrych autobusów nie mamy.
~ms 10-10-2010 20:47
Panie Zawiła. Już jeden prezydent "przejechał się" na tramwaju. Był to ŁTR - Łódzki Tramwaj Regionalny.
ross222 10-10-2010 20:52
Robi mi się nie dobrze gdy czytam , te kretyńskie komentarze pisane przez malkontentów i życiowych nieudaczników. Jeszcze nie tak dawno temu podobnie wypowiadano się o organizacji EURO 2012 w Polsce. A gdy imprezę przyznano malkontenci kontestowali możliwości organizacyjne. I co..? Wygląda na to ,że wszystko wyjdzie. Najlepeij jest siedzieć na chacie i narzeka, nie robiąc nic, mając planów ani marzeń! Ciekawy jestem ile tych bzdur piszą 'prawdziwi' ludzie a ile polityczna konkurencja. Tramwaje poprowadzone po lini kolejowej Jelenia Góra - Szklarska Poręba to dość starta koncepcja. Opracowana przez specjalistów Instytut Rozwoju i Promocji Kolei w 2002. Jeśli , któryś z piszących powyższe komentarze idiotów poszuka w necie to można wiele się dowiedzieć. http://www.zgrowery.most.org.pl/kolej/skm/serv04.htm
~ms 10-10-2010 20:55
Panie Zawiła. Już jeden prezydent "przejechał się" na tramwaju. Był to ŁTR - Łódzki Tramwaj Regionalny.
~maszynista 10-10-2010 20:55
to o czym marzy Pan Zawiła to daleko się ma do tramwaju:) tramwaje jeżdżą po mieście a nie obok miasta. już jest jakiś tam szynobus do szklarskiej więc po co chce Pan coś bardzo podobnego nazywać tramwajem? "Wielki powrót tramwajów!" czyli nawet jeśli w ogóle powstała by jakaś nitka komunikacyjna tego typu to nie był by to tramwaj a identyczny szynobus jaki jeździ obecnie. więc po co ta nadinterpretacja? tak samo można by uznać, ze mamy w jeleniej już tramwaj jeżdżący do Wrocławia, bo przecież nie można tego nazwać pociągiem:)
~a123 10-10-2010 20:58
fajny pomysł - zerwać asfalt i torowisko już jest! tylko je odremontować, dołożyć nowe i dalej, i by było super, na pewno było by szybciej i może korki by byly mniejsze, bo mniej ludzi by jezdzilo miejskimi wiecznie zabitymi autobusami. a na pewno by sie znalazlo duzo zwolennikow tranwajow! i MZK by dostalo po du....
poprawna1 10-10-2010 21:02
~TAK 10-10-2010 21:06
To Pan Zawiła nie wie, że do Jeleniej Góry POwróciły już dawno dwa tramwaje. I i co, stoją sobie i czekają na motorniczego, zasilanie to najlepsze na POpych. Ten przy MPK to z górki będzie miał i POjedzie, natomiast POd ratuszem to nawet tory są tylko POpchać i jazda. Panie M.Zawiła POmyśl Pan, jak umieścić tiry na platformy kolejowe i torami zamiast wąskimi i niebezpiecznymi drogami niech tiry POjadą.
~fan 10-10-2010 21:12
ja Wam gwarantuję OLIMPIADĘ w 2016 !!! zagłosujcie na mnie
tracęgruntpodstopami 10-10-2010 21:14
Panie Marcinie znam Pana "z widzenia". Wiem, że ma Pan pomysły i mam nadzieję, że jako prezydent je zrealizuje, ale niech te pomysły będą najpierw przeanalizowane przez ekspertów ;) Wg mnie lepiej wdrożyć projekt budowy metra. Pierwsza linia do 2017 roku, druga do 2020.
rymcycymcy 10-10-2010 21:17
proszę wywalić wpis który rozdymał tabulkę !!! :)
~obiecuję 10-10-2010 21:21
A mój kandydat na prezydenta to może obiecać nawet wehikuły czasu ... ale mu się nie chce (ośmiedszać siebie i kpić z ludzi)
~Adu233 10-10-2010 21:22
Ja bym chciał, aby tramwaje powróciły do Jeleniej Góry, ale żeby kursowały tylko na terenie powiatu. Tak jak to było kiedyś, ale żeby już nie były robione różne ewolucje typu z mijankami cz czymś, tylko 2 torowiska o przeciwnym kierunku jazdy, a jeśli w danym miejscu jest to niemożliwe to zrobić drogę objazdową tak aby 2 tramwaje jadące w przeciwnych kierunkach nie korzystały z pojedynczego toru jazdy.
~jajo 10-10-2010 21:43
a obrebalski obieca 100 biedronek 200 lidlów i wygra wybory
~Tomwoj 10-10-2010 21:57
Co za pajac wymyślił że w 84 tyś. mieście tramwaj by się nie opłacał. Dodając do tego Piechowice, Kowary i okoliczne wsie gdzie juz torowiska są to daje nam grubo ponad sto dwadzieścia tysięcy tysięcy mieszkańców. Ci specjaliści co to oceniali to kompletnie nie mają o tym pojęcia i kropka. Na linii z Piechowic do Jeleniej na Zabobrze oraz do Kowar owszem jest to opłacalne pod jednym warunkiem Linia by musiała przebiegać przez większe osiedla oraz centra. Ten odcinek który został wymieniony wyżej w artykule to widać że jakiś pajac to wymyślił po najnizszych kosztach budoowy tej linii tramwajowej, która szerokim łukiem by omijała Całe Centrum Jeleniej Góry oraz Centrum Cieplic. Przecież wiadomo że tak poprowadzona linia była by nieopłacalna. Mozna w ten sposób wybudować choćby jedną linię i na 100% będzie ona przynosić korzyści ale i pod jednym warunkiem nie dublować autobusów z linią tramwajową lecz tylko te linie autobusowe spiąć w linię tramwajową i zrobić system przesiadkowy na jed
~xXx 10-10-2010 22:02
HAHAHAHHAHA :D " a obrebalski obieca 100 biedronek 200 lidlów i wygra wybory "
~Tomwoj 10-10-2010 22:02
Przecież wiadomo że tak poprowadzona linia była by nieopłacalna. Mozna w ten sposób wybudować choćby jedną linię i na 100% będzie ona przynosić korzyści ale i pod jednym warunkiem nie dublować autobusów z linią tramwajową lecz tylko te linie autobusowe spiąć w linię tramwajową i zrobić system przesiadkowy na jeden bilet. Jak to jest w innych miastach. Samo Miasto ma 84 tyś mieszkańców a powiem że na świecie są o wiele mniejsze miasta gdzie tramwaje są i raptem te tramwaje się opłaca w tych miastach utrzymywać bo przynoszą dochód, dla przykładu miasto w Niemczech Nordhausen 44 tyś mieszkanców. Halberstadt 39 tyś. A choćby Ukraina wioska jak Lubomierz ok 1,5 tyś. mieszkańców oddalona 2 km od morza i tramwaj tych ludzi i wczasowiczów nad morze dowozi do dzisiaj..
~ 10-10-2010 22:08
a może tak Pan Zawiła obieca, że coś zrobi z tymi autobusami MZK, które walą spalinami aż ciemno się robi na ich trasie!
~cpk 10-10-2010 22:22
Obiecanki cacanki a glupiemu radosc, ja bym tam chcial takie tramwaje szybsze polaczenie z sobieszowem itd. Super sprawa
~motorniczy 10-10-2010 23:02
Tylko broń Panie BOŻE aby te trambaje nie pojechały czasem przez Aleję Wojska Polskiego. Od drgań nie doczekała by się rewitalizacji i powstały by tylko Biedronki po rozwałce domów
~Tomy M 10-10-2010 23:05
Akurat Centrum Lotów Kosmicznych to już w JG mamy. Mieści się w Sobieszowie i działa od wielu lat.
~Grzesiek 10-10-2010 23:06
Pamiętam jeszcze z jakichś poprzednich wyborów tunel pod Śnieżką łączący Polskę z Czechami :)
~swercru 10-10-2010 23:39
i tak w 2012 będzie koniec świata więc po co tramwaje lepiej zbudować Arkę
~tubylec JG 10-10-2010 23:54
A może by tak nasi kandydaci sprowadzili inwestorów do naszej Jeleniej G... aby ludzie mieli prace. Potem zaczęli myśleć o reaktywacji tramwai.
~Sir Galahad 11-10-2010 0:24
O co chodzi z tym Centrum Lotów Kosmicznych w Sobieszowie?:D
~Poznaniak 11-10-2010 0:27
Nie wiem, czy to możliwe, ale gdyby kiedyś miał powstać taki SKM, to dobrze, żeby był również przystanek na ul. Kubsza - tam jest bardzo blisko do kościoła Garnizonowego i do ruchliwej części 1go maja. Bo z dworca głównego jest daleko. Taka SKM musiałaby mieć więcej przystanków, żeby ludziom było wszędzie blisko. Kolejny przystanek mógłby powstać obok skrzyżowania torów z ul. Podchorążych - skorzystaliby studenci Kolegium i okoliczni mieszkańcy. Oczywiście koszty wybudowania takiej SKM są bardzo wysokie, ale to jest dobry pomysł. Wątpię jednak, aby kiedykolwiek doczekał się realizacji... Polityków proszę następnym razem o bardziej rzeczowe przedstawianie swoich koncepcji - zaczynając od kosztów i realnych sposobów finansowania...
~grr 11-10-2010 1:30
ja piernicze...
~Śmieszek 11-10-2010 8:42
Brawo Ross222 - co prawda to prawda .
~jamjest 11-10-2010 8:49
Leżę od tych komentarzy :D Ogłaszam nieformalny konkurs na najlepszą "obiecankę" dla kandydatów na prezia naszego miasta. Nagrodą będzie dobry humor czytających :) Biedronki i lidle dają rade ..reszta komentarzy także :)
~Jozef Onlajn 11-10-2010 9:15
Lubię facetów z wizją. Dutkiewicz we Wrocławiu też miewa śmiałe pomysły i czasami trochę na wyrost, ale samo postawienie sprawy już wywołało dyskusję. Jest to dobra forma społecznych konsultacji. Gdyby linia docierała do Szklarskiej a powiedzmy sezonowo do Czech i można by się zabierać do niej z nartami i rowerami, to nie jest to wcale głupie. Kolej wycofuje się z trasy do Szklarskiej a dla przyjezdnych taki transport z dworca nie byłby wcale zły. Pomyślmy o tym jako o infrastrukturze turystycznej
~n/n 11-10-2010 9:31
to jeszcze nich obieca nam Okęcie na łomnickiej, po 1000000 dla każdego i w ogóle co można sobie wyobrazić. Czuć w powietrzu wybory:)
~lako 11-10-2010 9:48
trzeba mieć odważne pomysły - Bravo Zawiła! Wielkie miasta już dawno na to wpadły! Czemu nie chcecie, żeby wam sie lepiej żyło!?
~znawca 11-10-2010 10:15
tak naprawdę w Jeleniej Górze jest tylko 1 złożony problem komunikacyjny - dotyczy Pl. Niepodległości, Wyszyńskiego, Podwale, Mostowa, Grunwaldzka do Jana Pawła II. Przyszły Prezydent powinien jak najpilniej zająć się prawdziwą przebudową tych ulic - np. poprzez poszerzenie Wyszyńskiego na skrzyżowaniu z Sobieskiego poprzez dobudowę lewoskrętów (w obie strony); poszerzenie Podwale do dwóch pasów w kierunku Zabobrza; likwidacja skrzyżowania z ul. Pijarską, likwidacja przejścia dla pieszych za tym skrzyżowaniem i wykorzystanie przejścia pod drogą tam gdzie jest przepust wodny kanału Młynówka, budowa ronda na skrzyżowaniu z Os. Robotnicze z dodatkową "odnogą" w ul. Pijarską, o ile poszerzenie samego mostu nad Bobrem jest chyba zbyt kosztowne zaraz za mostem należy poszerzyć ul. Grunwaldzką i przebudować skrzyżowanie z Al. Jana Pawła II - estakada w ciągu DK3 a pod nią rondo. TO WYSTARCZY!!!
ross222 11-10-2010 10:38
Brawo, w końcu jakiś odważny pomysł w tym mieście!!!!
~cerber 11-10-2010 10:56
O czym my tu piszemy.O marzeniach,podczas gdy szykuje sie likwidacje wielu linji autobusowych.Rada miejska już go zatwierdziła.Będziemy dochodzili do przystanków po dwa kilometry. z dziecmi na ręku po śniegu i deszczu.Panowie radni oczywiście nie korzystaja z komunikacji miejskiej to im wszystko jedno.A starsi ludzie np.z Czarnego będą szli pół godziny do jedynki.Wszystko tłumaczone jest oszczędnością.A tu kandydat dyrdymały opowiada o tramwajach.
~galla 11-10-2010 10:58
owszem tramwaj to nasze wspomnienia, i niech tak zostanie, po co wywalac ciezkie pieniadze na przebudowywanie ulic , rujnowanie tego co zostalo juz zrobione, i montoanie kierowcom nowych znakow, robienie zamieszania w ruchu drogowym na co to i komu potrzebne , chyba tylko radnym aby mieli o czym dyskutowac na posiedzeniach, i wywalac kase na odbudowywanie wspomnien i sentymentow , ktore w realnym zyciu objawia sie piskiem halasem i trzesacymi sie budynkami, tak jak to bylo na pierwszego maja. Pan Zawila tam nie mieszklal wiec nie wie jak sie zylo tym przy torach tramwajowych,, niech raczej pomysli o odbudowaniu basenu przy swierczewskiego , taniego i dostepnego dla wszystkich, bo czego nam tu w tym miescie brakuje to porzadnego kompieliska i plaz z dostepem do wody, bo gdzie zbiornik wodny chocby tzw Balaton to wlasnosc rybakow, a co z pozostalymi obywatelami ktorzy nie lowia ryb, sa jak
~galla 11-10-2010 11:02
dokonczenie : sa jak ryby , ktorym kandydaci na prezydenta rzucaja coraz to nowa przynete, aby potem samemu oblawiac sie z kasy podatnika"Zostawcie Titanica"....
~Baba 11-10-2010 11:15
Tak trzeba się cofac do minionych lat ,bo brak pieniędzy na wszystko. Panie Zawiła najpierw wyczyścić rzekę Kamienną , aby nie zalewała domów niszcząc dobytek ludzi. Zakończyć budowę kolektorów w Cieplicach.A nie marzenie z ciętej głowy /Tramwaje/.Wydawajcie pieniądze realnie, a nie jak małe dzieciaki na bele co.
~WIEM 11-10-2010 11:33
Panie Zawila powiedz pan jeszcze ze zalatwi pan to iz ma pan takie uklady z Tuskiem i Schetyna ze Jelenia zostanie miastem wojewodzkim i odbierzemy Wroclawiowi prymat .To sie tez nadaje jako chwyt reklamowy .Moze ktos uwierzy.i ze to iz najzdolniejszy student Jeleniej w nagrode poleci w KOSMOS !!!!!.A najlepsza reklama bedzie to ze po wyborach wszyscy partyjniacy wyleca w KOSMOS. TO JEST WIADOMOSC !!!! Co jeszcze pan W Y M Y S L I !!!! Oglos pan ze po wyborach z Ratusza zrobi pan DOM STARCOW !!!!.
~reni 11-10-2010 12:10
Przywróćcie tramwaje w Jelonce. To historyczna szansa dla miasta. Apel do władz miasta!
~JACK 11-10-2010 12:49
Ciekawe czy zachowało się torowisko do Karpacza bo nasypy napewno a więc ?
~ 11-10-2010 13:08
ad.~JACK. Niestety z inicjatywy samorządowców dzielnicy-Karpacz w Kotlinie jeleniogorskiej rozwalono część torowiska. Nasyp pozostał. Co z tego skoro - rzekomo mają zamysł - wybudować w tym miejscu jakiś market. Niedługo grunty dzielnica Karpacz dokupować będzie od dzielnicy-Podgórzyn. DOLNOŚLĄZAK.
~sir Galahad 11-10-2010 14:53
PONAWIAM PYTANIE. PROSZĘ O WYJAŚNIENIE CO TO JEST KOSMODROM W SOBIESZOWIE!!! Please!
~bang 11-10-2010 17:25
fd~ słuszna uwaga odnośnie umiejscowienia przystanków,dlatego ten pomysł to niewypał ...
~Adam K. 11-10-2010 21:46
Przede wszystkim, jeżeli chodzi o układ komunikacyjny, należy doprowadzić do ładu i składu komunikację miejską. Na dzień dzisiejszy potrzeba około 30 nowych autobusów, w tym co najmniej 5-7 - przegubowych. Dobrze byłoby czerpać wzorce z innych miast (np. Rzeszów) i dokonywać zakupu pojazdów z napędem alternatywnym, ekologicznym (CNG, etanol). Należy także dokonać zmian w sieci komunikacyjnej (zmienić rozkład jazdy, wprowadzić tzw. takty w godzinach odjazdu, ułożyć dogodne skomunikowania, zlikwidować niepotrzebne duble). Należy pomyśleć o tym, jak objąć komunikacją miejską obszary dotąd nieobsługiwane (Transportowa, Kasprowicza, Buczka, Szewska). MZK posiada tabor 8-9 metrowy, który z powodzeniem może być wykorzystywany w tego typu wąskich osiedlach. Nie sposób wspomnieć także o cenniku biletów komunikacji miejskiej, który musi doczekać się gruntownej przebudowy (jasne przepisy, bilety czasowe, tańsze bilety okresowe, likwidacja opłat za bagaż). Co do komunikacji kolejowej: wbrew po
~Adam K. 11-10-2010 21:51
Co do komunikacji kolejowej: wbrew pozorom uruchomienie wspomnianego tramwaju, a dokładniej: szybkiej kolei miejskiej, jest bardzo proste do zrealizowania. Wystarczy, że wyznaczy się dodatkowe postoje dla pociągów Korenov-Szklarska-Jelenia. Oczywiście, wzorem ZTM Warszawa, obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Ponadto, należy zadbać o dostateczną siatkę połączeń dalekobieżnych (nadal brakuje połączeń kolejowych do Krakowa i Lublina). Oczywiście - wszystko odbywa się krok po kroku, dzięki sukcesywnemu zdobywaniu środków z UE. Bez tych zmian nie ma co marzyć o poprawie stanu komunikacyjnego w naszym mieście.
~kizior 13-10-2010 15:17
A ja podsunę panu zawile pomysł na kolej próżniową, była by to taka rura dużej średnicy w środku rury była by umieszczona kapsuła(wagon) do której wchodzili by pasażerowie.Napęd tej kapsuły stanowiło by podciśnienie wytworzone przez wielkie pompy próżniowe.Prędkość takiej jazdy mogła by wynieść (w zależności od materiałów eksploatacyjnych) nawet 1000 km/h.Co pan na to,czy jest to realne??
~emerytka 13-10-2010 15:36
Uważam to za wspaniały pomysł!Oby tylko nie był to chwyt wyborczy.
~ 16-10-2010 13:32
Pomysł dobry, choć realizacja wymaga dużo pracy. Bez wątpienia podniosłoby to walory turystyczne Jeleniej Góry.
~bej 17-10-2010 18:52
Zawiła to bardzo sympatyczny gość, ale od 20 lat żyje w innym świecie, piniądze dostaje za gadanie głupot. jednak ci co będą wybierać powinni wziąść sobie poważnie że facet gada głupoty nie mając zielonego pojęcia o koniecznych nakładach na inwestycję. a poza tym jak to będzie funkcjonować. WIĘC SYMPATYCZNEGO DUPKA NIE WYBIERAJMY BO TO DUPEK.
~achorn 19-10-2010 22:27
W poprzedniej kampanii jeden z kandydatów mówił o tunelu na szosie pod Radomierską Przełęczą, aż do Bolkowa. To może teraz tramwaj wodny albo gondole Bobrem, czyszczoną Młynówką i Kamienną. Baza mogła by być za dawnym elektronikiem. Na czas powodzi mogły by po tej trasie pływać łodzie podwodne. Zapomniałem o Łomnicy. Też można by ją włączyć w system wodnej komunikacji.
~pajączek 23-10-2010 22:08
wiele lat temu jeździło kilkanaście par pociągów dziennie i kolej przewoziła całkiem pokaźna liczbę pasażerów; potem padło kilka zakładów, wyprowadzono wojsko, szkoły wyższe były we wrocku, ...; dzisiaj, mamy na trasie kolei "jeleniogórskiej" duże źródła i cele ruchu: rozbudowane Osiedle Łomnickie; obiecane przez Obrębalskiego lotnisko; nowe osiedle "Urocza" - po wybudowaniu obwodnicy; dobrze prosperująca po prywatyzacji Jelfa i inne nowe firmy w sąsiedztwie; przystanek "za garnizonowym" - samo centrum!; coraz większe Zabobrze; Tesko i Castorama; Kolegium Karkonoskie i powojskowe osiedle z przedwojennym przystankiem (!); JG Zachodnia z nowymi firmami i nową zabudową; nowe firmy w "Jelchemie"; "Malinnik" - kierunek rozbudowy miasta po "skończeniu" Zabobrza; Cieplice - ciągle "nie odkryte"; Orle; ... - miasto, jak mało które nanizane "na tory"; no i dzisiejszy tabor kolejowy - małe, ekonomiczne składy jak to w Europie; drwiące uśmiechy Obrębalskiego to jeszcze jeden
~pkp82 26-10-2010 9:14
Zawila jest w koncu poslem i historykiem takze nie powinno dziwic ze ladnie potrafi opowiadac glupoty. Ten tramwaj to z Liberca powinien jeszcze jechac do Pragi a potem do Wiednia Panie Posle. Ewidentny dowod, ze Zawila nie ma zadnego godnego uwagi pomyslu na rozwoj Jeleniej Gory. POLITYKOW powinnismy oceniach po czynach, Obrebalski udowodnil, ze potrafi cos osiagnac dla miasta. Takze wybierzmy tych co robia a nie gadaja.
~******** 26-10-2010 23:02
A ja myślę ,że to dobry pomysł....i do zrealizowania.Pociag z Piechowic do Jeleniej Góry jedzie niecałe 25 minut,przystanek przy TESCO jest potrzebny i byłoby to naprawde dobre rozwiazanie.Powinien jeszcze powstac przystanek przy dawnej Celwiskozie.Na Orlim przy Biedronce juz jest.To naprawde moze sie udac.Tym bardziej ,gdyby przedłużyc z czasem trase do Czech.Pozdrawiam .
~remma 1-11-2010 2:24
Tory do Karpacza jeszcze są,a po drodze w Mysłakowicach na stacji PKP można zobaczyć jak obecna władza dba o piękno naszej turystycznej Gminy
~Mieszkaniec. 2-11-2010 20:00
Tramwaje i trolejbusy zużywają znacznie mniej energii, niż autobusy i nie smrodzą w mieście (jedynie odległa elektrownia wytwarza trochę CO2 i wody). Dlatego opłacałoby się to znacznie bardziej, a bilety nie musiałyby zdrożeć (za budowę trakcji naziemnej zapłaciła by UE). No i tańsze w eksploatacji takie pojazdy od silnikowych. Nie wiem, co za kretyn wycofał tramwaje z Majówki. Teraz, żeby się przemieścić przez WP albo Podwale w godzinach szczytu autobusem trzeba mieć jaja ze stali, albo chociaż nerwy. Poza tym to było fajne i opłacalne i w ogóle dobry klimat taki tramwaj. Szczególnie po kwasie - polecam. I prąd nie kopnie, bo trakcja wysoko. A teraz pozostaje mi jedynie nacieranie się starą książką telefoniczną i trzymanie oburącz tłumika od Zetora. Pozdrawiam.
~pierwszy 4-11-2010 11:26
Chętnie widziałbym kandydata,który chciałby sprowadzić do J.Góry inwestorów.Pracy i jeszcze raz pracy potrzebują ludzie,wtedy budujcie galerie i linie tramwajowe.
~ADAM 4-11-2010 13:15
dobre....haha proponuje zrobic zawody w grzybobraniu na zarosnietych brzuskami nieczynnch liniach kolejowych ...szynobusy pewnie zarobily by na sisiebie w logicznym rozkladzie. teraz mamy NATURA 2000 ha ha na torach .ekolodzy maja pole do popisu ...natura wrrrraaaccccaaaaa...
~anima mundi 5-11-2010 23:48
Naprawdę gratuluję wpisów i pomysłów,dawno nie płakałam ze śmiechu.Sądzę że wielu z Was byłoby wspaniałymi kandydatami do Ratusza.Próżniowa kolej najlepsza! 2. miejsce tramwaj wodny rewelacja! I połączenie tramwajowe do Wiednia po prostu bomba!!!
~ 7-11-2010 17:00
Ja proponuję kolejkę gondolową Jagniątków - Maciejowa !!!
~Scotty 14-11-2010 11:10
Żałosne wypociny, i obietnice - kto za pana Zawiłe pisze programy wyborcze? Jelenia Góra się nie rozwija wręcz się cofa przez lata pseduo prezydenci i radni degradowali to miasto, jest szansa na rozkwit jeżeli zacznie się mądrze zarządzać: inwestować w rozwój turystyczny miasta, a nie budować obwodnice do Karpacza, czy kolejne mini markety Tesco etc. Jeżeli tak ma wyglądać miasto to uwierzcie mi za 4 lata liczba mieszkańców Jeleniej Góry wyniesie nieco ponad 65 tys. mieszkańców. Przyuważcie jakie jest bezrobocie, bieda w tym mieście. Ale pan Zawiła i w/w mają bardziej ambitne plany jak zniszczyć miasto i przy okazji zbłaźnić się w oczach, miast partnerskich, sąsiadów Czeskich i Niemieckich. Na koniec jeszcze parę słów, Jak pan Obrębalski, Zawiła, i inni partyjni próbują podbić sobie poparcie statystykami w sondażu Jelonki jeżeli w 20 minut udaje się uzbierać 4000 głosów, oszustwem nic się nie zdziała.
~GOŚĆ 4-01-2011 19:59
No i gdzie te tramwaje? Prezydentura zobowiązuje, głosuję i wymagam.
~gdzeue 21-09-2011 21:39
Gdzie jest SKM ?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group