Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 2648
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ ŚWIAT: Powrót do dramatu po ośmiu latach

Piątek, 14 marca 2008, 9:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 października 2011, 15:40
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ ŚWIAT: Powrót do dramatu po ośmiu latach
Widok gruzów hotelu w Gonesse po katastrofie
Fot. AFP
Wraca sprawa tragedii, która rozegrała się 25 lipca 2000 roku w podparyskim Gonesse. Tam w katastrofie ponaddźwiękowego odrzutowca Concorde zginęło 113 osób, w tym dwie Polki z Jeleniej Góry i okolic.

Teraz francuska prokuratura chce postawić zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci pracownikom amerykańskich linii Continental Airlines. Śledczy chcą także oskarżyć dwóch Francuzów, którzy odpowiadali za konstrukcję zbiorników z paliwem we francuskim concordzie. Szerzej o tym pisze piątkowa Polska Gazeta Wrocławska.

To oni mieli być winni zaniedbań, które doprowadziły do tego, że Concorde rozbił się kilka minut po starcie. Wcześniej zahaczył o kawał tytanowej blachy, która odpadła z samolotu wspomnianych linii, startującego kilka minut przed odrzutowcem.

Metal przebił oponę concorde’a, wskutek czego wybuchł pożar w silniku. Samolot runął na hotel w Gonesse, gdzie zatrudnione były Polki odbywające praktykę we Francji.
Zarówno pasażerowie, głównie emeryci z Niemiec, jak i obsługa hotelu zginęli na miejscu wskutek eksplozji maszyny.

– Rodziny Ewy Lipińskiej i Pauliny Sypko, dziewcząt, które zginęły w Gonesse, uważają, że sprawa jest zamknięta i nie chcą do niej wracać – nadmienia Polska Gazeta Wrocławska.

Ofiary były uczennicami Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze. Po dramacie, w szkole – mimo trwających wakacji – ogłoszono żałobę. Koleżanki i koledzy zabitych uczennic długo nie mogli uwierzyć w to, co się stało. Ewa była jeleniogórzanką, a Paulina pochodziła z Rakowic Wielkich koło Lwówka Śląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group