Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 5036
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Powiało Japonią. Burza braw na scenie Teatru Zdrojowego

Niedziela, 28 sierpnia 2011, 18:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 sierpnia 2011, 7:28
Autor: Zdrojowy Teatr Animacji
JELENIA GÓRA: Powiało Japonią. Burza braw na scenie Teatru Zdrojowego
Fot. Zdrojowy Teatr Animacji
Spektaklem „Mongusa Taro” opartym na tradycyjnej japońskiej technice lalkarskiej bunraku zakończyły się dziś w Zdrojowym Teatrze Animacji letnie warsztaty teatralne „Śnieżka jak Fudżijama”.

Widowisko odbyło się na przekształconej w widownię scenie Teatru Zdrojowego, w którym dobiegają końca prace remontowe. Był to więc nieoficjalny chrzest tego obiektu po jego rewaloryzacji. Licznie zebranych widzów przywitał Bogdan Nauka, dyrektor naczelny i artystyczny Zdrojowego Teatru Animacji.

Wyjaśnił, skąd pomysł na warsztaty: analogia między Śnieżką i Fudżijamą, a także chęć przybliżenia młodym jeleniogórzanom kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. B. Nauka podkreślił, że opanowanie techniki lalkarskiej bunraku w Japonii wymaga wieloletnich ćwiczeń w animacji, a szczytem umiejętności jest animacja głowy. – Nasi warsztatowicze musieli opanować to wszystko w ciągu zaledwie dwóch tygodni – dodał szef ZTA.

I rzeczywiście: młodzi adepci sceny spektaklem udowodnili, że czas spędzony na warsztatach wykorzystano optymalnie. Podzielona na plany animowany i żywy przypowieść o gnuśnym żebraku Taro, w którym następuje przemiana prowadząca go – poprzez pracę i talenty – ku największym zaszczytom – podobała się zgromadzonej publiczności. Dodajmy, że spektakl rozpoczął się krótką prezentacją technik aikido, a zakończył wpadającą w ucho piosenką po japońsku.

Widowisko od każdego z uczestników wymagało niemało zaangażowania. Żmudną pracę mieli animatorzy, którzy musieli wiarygodnie ożywić „trudne” w animacji lalki. Zadaniem narratorów było ciekawe podanie tekstu, a najmłodsi warsztatowicze – z zapałem i wdziękiem – zagrali w żywym planie tworząc zgrabne etiudy. Wszystko w skromnym i subtelnym otoczeniu zyskało barwność dzięki kostiumom odznaczającym się na ciemnym tle. Nagrodą były ogromne brawa. Każdy młody aktor otrzymał certyfikat udziału w warsztatach.

To już czwarta realizacja Teatrzyku Jelonka Górskiego, który powstał w 2008 roku przy okazji warsztatów „Lato w teatrze” i cyklicznie spotykał się przez trzy lata. W tym roku – z racji braku wsparcia ze strony Instytutu Teatralnego w Warszawie – warsztaty odbyły się pod patronatem Urzędu Miasta w Jeleniej Górze i dzięki rodzicom, którzy pokryli częściowo koszty imprezy.

– Komplet zgłoszeń mieliśmy już w lutym – powiedziała koordynatorka warsztatów Małgorzata Nauka dziękując magistratowi za pomoc. Zaznaczyła, że młodzi adepci sceny już chcą się zapisać na kolejne warsztaty. Podziękowała także gratulując realizatorom imprezy: Dorocie Fluder, Małgorzacie Lisowicz (aktorkom Zdrojowego Teatru Animacji), Zofii Nauce, studentce japonistyki na Uniwersytecie im. Mickiewicza w Poznaniu, oraz Grzegorzowi Loznikowowi, twórcy lalek i scenografii. Bogdan Nauka dodał także podziękowania dla ekipy technicznej, dzięki której udało się sprawnie przeprowadzić pokaz na scenie Teatru Zdrojowego.

W imieniu prezydenta miasta Marcina Zawiły całej ekipie warsztatów i Teatrzykowi Jelonka Górskiego podziękował naczelnik wydziału dialogu społecznego Zygmunt Korzeniewski. – To nie jest tak, że wy powinniście prosić miasto o wsparcie, to miasto powinno was prosić, abyście działali, bo robicie to świetnie – powiedział Z. Korzeniewski zapewniając, że jutro przekaże M. Zawile same pochwalne zdania na temat warsztatów. Dodał też, że znajdą się środki na podobną imprezę za rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group