Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 8748
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Potępić nocne hałasy

Poniedziałek, 31 lipca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Potępić nocne hałasy
Fot. Jelonka.com
Skowyczące i szczekające psy to nocna udręka ludzi, którzy chcą w ciszy odpocząć. Z kłopotu niewiele sobie robią właściciele zwierząt, które głośno obszczekują niemal każdego przechodnia. Problem daje się we znaki zwłaszcza mieszkańcom osiedli domków jednorodzinnych i szeregowych.

– Nie mam urządzenia do pomiaru hałasu, ale jestem przekonana, że jego poziom czasem przekracza tu wszelkie normy. I to nie z powodu samochodów, czy motocykli, ale hałasujących niemiłosiernie psów – mówi pani Danuta z ulicy Reja.

Jej sąsiad nie musi nastawiać budzika. Pobudkę ma zagwarantowaną, bo ludzie z okolicznego domu przed szóstą, a czasem wcześniej, wypuszczają psa. – Ten szczeka i wyje tak głośno, że nie da się spać. Wstaję i jadę do pracy niewyspany, choć mógłbym poleżeć nawet do siódmej – opowiada mężczyzna.

Zdaniem zapytanych przez nas mieszkańców właściciele psów nie zwracają uwagi na to, że ich zwierzęta tak uporczywie hałasują. Co więcej: cieszą się z tego.
– Pies wyczulony jest na obcych, to szczeka. Czuję się spokojniejszy i mniej zagrożony – twierdzi pan Przemysław, właściciel rottweilera. Przekonuje, że jego pies nie gryzie, tylko głośno warczy.

W opinii wielu najbardziej hałaśliwe są niewielkie jamniki. – Mój dom jest oddalony zaledwie 10 metrów od sąsiada, a te psy nie dają nam spokoju. Często było to powodem scysji – mówi jeden z mieszkańców osiedla Czarne. Tam domki jednorodzinne postawione są bardzo gęsto.

Jak dowiedzieliśmy się w Straży Miejskiej zakłócenie ciszy nocnej, która obowiązuje od godz. 22 do 6, jest wykroczeniem.
– Można zgłaszać nam takie przypadki. Nie tylko dotyczące psów, ale głośnych zachowań – mówi Jacek Winiarski, zastępca komendanta SM.

Sporo zgłoszeń dotyczących zakłócania ciszy dostaje policja. – Są to głównie awantury rodzinne, głośne imprezy urządzane przez młodzież i konflikty sąsiedzkie. Bywa, że wśród zgłoszeń są hałasujące nocą psy – dowiedzieliśmy się od oficera dyżurnego KMP.

Każdy, kto nocą hałasuje, lub pozwala na to swojemu psu, może być ukarany upomnieniem lub mandatem do 500 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group