Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 10843
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Postulat: zamiast sygnalizacji dźwiękowej – głosowa

Czwartek, 18 maja 2017, 8:01
Autor: KSON
Jelenia Góra: Postulat: zamiast sygnalizacji dźwiękowej – głosowa
Fot. Archiwum
Środowisko osób słabowidzących i niewidomych od szeregu lat żywo reaguje na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związane z sygnalizacją uliczną. W szczególności chodzi o system sygnałów dźwiękowych, w jakie wyposażone są przejścia dla pieszych w Jeleniej Górze.

Newralgiczny jest niedoskonały system dźwiękowy szczególnie na dużych przejściach (wielopasmowe jezdnie), na których sygnały dźwiękowe są niesłyszalne w przypadku znacznego natężenia ruchu aut.

- Proponowaliśmy - mówią Krystyna Binias ze Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku i Iwona Tymiuk z Koła PZN w Jeleniej Górze, aby te przejścia wyposażyć w głosową sygnalizację zamiast dźwiękowej. Tak jak w innych miastach, jak np. Legnica, Wrocław czy niektórych stolicach europejskich przy świetle czerwonym, naszym zdaniem, powinien być emitowany komunikat: „Stop- światło czerwone”, przy zielonym świetle „zielone światło- możesz iść”.

Jak wynika z nowego rozporządzenia w tej sprawie, w wielu miastach stosowana jednak będzie zasada sygnałów dźwiękowych, do których jako środowisko odnosimy się negatywnie. Koszt wymiany obecnych sygnalizatorów na nowe w samym tylko mieście Jelenia Góra wyniesie około 250 tysięcy złotych. W skali kraju jest to bardzo poważny wydatek, który obciąży budżety miast i gmin. Czy na ten cel zostaną zabezpieczane środki w budżetach jednostek terenowych? Koszt wymiany jednego sygnalizatora dźwiękowego to blisko 1000 zł. Czy nie ma tańszego sposobu, niż kosztochłonna wymiana starych na nowe tym bardziej, że ”nowe” nie jest powszechnie akceptowane?

Dziś dla wielu problem na pozór odległy, jutro może dotyczyć każdego z nas… W chwili obecnej z 260 dźwiękowych sygnalizatorów w Jeleniej Górze stawiane warunki spełniają 34. Zagadkowe pozostaje forsowanie sygnałów zamiast cytowanych powyżej sygnałów głosowych mówiących jasno, czy można iść.

Wydaje się, że zapomniano o niedowidzących obcokrajowcach, którzy - jak się okazuje - powinni przed wizytą w Polsce przechodzić kurs sygnałów obowiązujących w naszym kraju.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
685
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group