Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9879
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Postrach dla zmotoryzowanych

Środa, 2 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 2 sierpnia 2006, 13:18
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Postrach dla zmotoryzowanych
Fot. J. Babiarz
Fotoradar to zdaniem wielu kierowców nie łamiących przepisów urządzenie, które ograniczyłoby liczbę wypadków lub kolizji spowodowanych nadmierną prędkością na ulicach Jeleniej Góry.

Miejsc, gdzie takie urządzenie mogłoby trafić, jest kilka. – Głównie to obwodnica, czyli ulica Jana Pawła II oraz ulica Wolności, gdzie jest pokusa, aby przyspieszyć. Może Wojska Polskiego? – mówi jeden z jeleniogórskich taksówkarzy.

Fotoradary rozstawione przy drogach krajowych to skuteczny postrach dla zmotoryzowanych. – Często jeżdżę na trasie z Jeleniej Góry do Szczecina. Raz dałem się złapać. Upomnienie o zapłatę mandatu przyszło na mój domowy adres – opowiada pan Mirek (prosi o niepodawanie nazwiska). – Teraz zawsze zwalniam tam, gdzie są te fotoradary.

Zasada działania urządzenia jest prosta. Fotografuje ono automatycznie każdy pojazd, który przekracza w danym miejscu dozwoloną prędkość. Zdjęcie drogą elektroniczną przesyłane jest do odpowiedniej jednostki policji. Tam, na podstawie numerów rejestracyjnych, które są w policyjnej bazie danych, ustala się właściciela pojazdu i jego adres. Na tej podstawie wymierzany jest mandat.

Tymczasem w Jeleniej Górze stacjonarnych fotoradarów nie ma, choć ich montaż zapowiadano jeszcze w zeszłym roku. Urządzenia są bardzo drogie. W ich zakupie musi partycypować samorząd.

Jak się dowiedzieliśmy policja dysponuje takim urządzeniem, ale jest ono mobilne i zamontowane w nieoznakowanym samochodzie, który służy patrolom policji drogowej.

Brawurowa jazda i nadmierna prędkość były przyczynami wielu wypadków i kolizji drogowych, do których doszło ostatnio w Jeleniej Górze. Stało się tak, między innymi, na wspomnianej ulicy Jana Pawła II, gdzie pędzący volkswagen golf uderzył w zatrzymujące się przed przejściem dla pieszych trzy samochody.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group