Powiat karkonoski: Poranny gość na drodze – uważajmy na dzikie zwierzęta!
Sobota, 17 maja 2025, 11:27 Aktualizacja: 11:31 Autor: RED
Fot. Czytelnik
Na początku maja, o godzinie 5:27 rano, między Kaczorowem a Jelenią Górą doszło do niebezpiecznej sytuacji. Jelonek niespodziewanie wbiegł na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd. Kierowca, mimo że poruszał się z dozwoloną prędkością, musiał gwałtownie hamować, aby uniknąć potrącenia zwierzęcia. Na szczęście nikomu nic się nie stało – ani kierowcy, ani jeleniowi.
Takie sytuacje są niestety coraz częstsze, szczególnie o świcie i zmierzchu, gdy dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne i mogą pojawić się na drogach przecinających ich naturalne szlaki migracyjne.
Jak postępować, gdy na drodze pojawi się zwierzę?
Zachowaj spokój – nie wykonuj gwałtownych manewrów. Odruchowe skręcanie może skończyć się wypadkiem, np. uderzeniem w drzewo lub czołowym zderzeniem z innym pojazdem.
1. Hamuj w linii prostej – jeśli możesz, redukuj prędkość kontrolowanie, starając się uniknąć poślizgu.
2. Włącz światła awaryjne – jeśli zatrzymasz się na drodze, ostrzeż innych kierowców.
3. Nie wybiegaj z auta – obserwuj, czy zwierzę się oddaliło, ale nie próbuj go przepędzać.
4. Zgłoś sytuację, jeśli doszło do kolizji – potrącenie dzikiego zwierzęcia powinno zostać zgłoszone na policję (tel. 112), szczególnie jeśli są szkody materialne lub zwierzę żyje, ale jest ranne.
Błędne decyzje mogą kosztować życie
Odruchowe skręcanie kierownicą w bok, by ominąć zwierzę, jest jedną z najczęstszych przyczyn poważnych wypadków drogowych. W panice kierowca może stracić panowanie nad pojazdem, wpaść do rowu, uderzyć w drzewo lub zderzyć się z innym autem. Czasem najbezpieczniejszym rozwiązaniem – mimo wszystko – może być uderzenie w zwierzę, jeśli nie ma możliwości bezpiecznego zatrzymania lub ominięcia.
Pamiętajmy – w starciu z jeleniem lub dzikiem, nawet nowoczesny samochód może zostać poważnie uszkodzony, a pasażerowie zagrożeni.