Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 2952
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ponad trzy i pół miliona złotych na zdrowie

Poniedziałek, 27 października 2008, 15:04
Aktualizacja: 15:04
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ponad trzy i pół miliona złotych na zdrowie
Fot. Angela
Fatalne wskaźniki dotyczące umieralności ludzi w pierwszej godzinie po wypadku oraz śmiertelności wśród noworodków, które Jelenią Górę (i Dolny Śląsk) stawiają w końcówce rankingu jakości usług medycznych, muszą się zmienić. Szansą na poprawę sytuacji ma być przekazane dzisiaj 3,6 miliona złotych dla szpitala wojewódzkiego. Dzięki tym pieniądzom placówka ma być sprawniejsza, skuteczniejsza i bardziej przyjazna.

O przyznaniu sporej sumy poinformował dzisiaj Jerzy Pokój. przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na zorganizowanej w szpitalu konferencji prasowej. Na niej pojawili się również Stanisław Woźniak, dyrektor szpitala, jego zastępca Zbigniew Markiewicz, wicemarszałek Piotr Borys oraz Elżbieta Zakrzewska, dyrektorka cieplickiego szpitala dla nerwowo chorych.

Poprawa warunków służby zdrowia ma się odbywać w ramach czterech programów, na które szpital wojewódzki otrzymał 3,6 miliona złotych, a 4,9 miliona złotych jest na liście oczekującej. W ramach programów pojawią się działania w zakresie stworzenia w Jeleniej Górze oddziału ratunkowego oraz zakupienia sprzętu do poszczególnych oddziałów szpitalnych, a także modernizacja samego budynku.

Ma się to przyczynić do podniesienia jakości świadczonych usług medycznych oraz zlikwidowania różnic miedzy poszczególnymi placówkami w całym kraju.

– Bardzo dziękujemy samorządowi województwa, że widzi nasze potrzeby – powiedział Stanisław Woźniak, dyrektor SW w Jeleniej Górze. – W pierwszej kolejności chcielibyśmy nabyć rezonans magnetyczny, urządzenie niezbędne do szybkiego diagnozowania chorób neurologicznych, takich jak udary mózgowe oraz onkologicznych. Jesteśmy w trakcie przetargu i zakupu urządzenia do angiografii dla kardiologii interwencyjnej.

Złożyliśmy również wnioski na sprzęt endoskopowy. Do nowego wyposażenia i nowych potrzeb niezbędne będzie dostosowania pomieszczeń szpitalnych czyli modernizacja budynku.

Hubert Papaj, przewodniczący rady miasta, przypomniał również, że jeszcze kilka lat temu jeleniogórskiemu szpitalowi groziło bankructwo, a dzięki polityce oddłużeniowej Urzędu Marszałkowskiego, sytuacja ta się poprawiła.
– Mamy duże szanse, że dzięki przekazywaniu takich środków, nasz szpital wyjdzie na prostą, co bez pomocy władz samorządowych szczebla wojewódzkiego nie udałoby się – dodał.
Podczas konferencji podkreślono również rolę pieniędzy płynących z kasy urzędu miasta, dzięki której już niebawem ma zostać zakupiony mammograf oraz aparat rentgenowski.

Przyznane pieniądze nie zmieniają jednak faktu, że szpital w Jeleniej Górze jest w dalszym ciągu zadłużony na około 40 milionów złotych. Szansę na wyjście z tej sytuacji szefostwo szpitala upatruje w planowanym pakiecie ustaw dotyczących służby zdrowia.

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group