Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9851
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Półtora miliona w pijaków

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 1 lutego 2010, 7:47
Aktualizacja: Wtorek, 2 lutego 2010, 8:09
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Tyle pieniędzy trzeba wydać rocznie na zagwarantowanie opieki mieszkańcom, którzy popiwszy tęgo, tracą kontrolę nad rzeczywistością. Rozwiązaniem byłoby ponowne utworzenie izby wytrzeźwień, którą z powodu nierentowności kilka lat temu zamknięto. Nie ma to środków.

Chcesz mieć zrobione kompleksowe badania za darmo i od ręki? Zamiast czekać w kolejkach tygodniami, upij się, połóż na ulicy i zadzwoń po pogotowie czy policję – takie żarty powszechnie krążą wśród mieszkańców, którzy na EKG czy inne specjalistyczne badania muszą odstać swoje w ogonkach.

USG od ręki
„Menel”, który po raz kolejny upił się i legł na chodniku, wszystkie kompleksowe badania „załatwi” od ręki: bez kolejki, czekania, formalności i… opłaty. Lekarze nie mogąc się porozumieć z takim pacjentem muszą wykonać nie jedno, kierunkowe badanie, ale cały ich szereg.
– Pacjenci nietrzeźwi są sporym problemem dla każdego szpitala, przede wszystkim dlatego, że zachowują się nieadekwatnie do swojej choroby, są bardzo dużym problemem diagnostycznym, często są też agresywni - mówi Zbigniew Markiewicz, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze.

Nie zawsze takie osoby potrzebują pomocy medycznej, jednak mając do czynienia z nietrzeźwym, trudno jest jednoznacznie ocenić jego stan zdrowia. Lekarz dyżurny odsyłając takie osoby do domu musi być przekonany, że jest to dla pacjenta bezpieczne. – W związku z tym musimy go poddawać wielu badaniom co generuje dla szpitala spore koszta i angażuje nie jednego człowieka, czy jedno urządzenie, ale cały ich zespół – rozkłada ręce dyrektor Markiewicz.

Piją coraz więcej
Skalę problemu pokazują statystyki. W 2008 roku do szpitala w Jeleniej Górze trafiło około 300 zamroczonych alkoholem ludzi. W roku ubiegłym liczba przywożonych pijaków do szpitala wzrosła do około 400. – Te liczby nie zawierają osób nietrzeźwych, które uczestniczyły w jakichkolwiek wypadkach czy zdarzeniach i mają widoczne urazy – zastrzega Zbigniew Markiewicz.

Podobne problemy ma pogotowie ratunkowe czy policja. Dziennie przewożą do szpitala lub policyjnego pomieszczenia zatrzymań po dwie, trzy takie osoby. W przypadku pogotowia jest to średnio 45 przypadków miesięcznie. Zimą – paradoksalnie – więcej. Istnieje obawa, że zalegający chodniki i ławki pijacy nie wytrzymają zimna, dlatego takie postępowanie jest koniecznością.

– Często ci ludzie poza podniesieniem z ziemi, nie wymagają żadnej pomocy medycznej, i potrzebują tylko i wyłącznie miejsca, gdzie mogliby bezpiecznie wytrzeźwieć – mówi Norbert Kaczmarek z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Taksówka za darmo
W takich przypadkach karetka, czy też radiowóz straży miejskiej lub policji, spełnia rolę darmowej taksówki. Ratownicy medyczni niejednokrotnie tracą swój czas i pieniądze podatników, podczas gdy na pomoc czeka realnie chory człowiek wymagający natychmiastowego odwiezienia do szpitala.

– Często spotykamy się również z agresją tych osób – mówi Norbert Kaczmarek. Mieliśmy przypadek kiedy pijany człowiek wybił nam butelką szybę w karetce, innym razem ratownicy zostali przez nietrzeźwych obrzuceni butelkami.

Policjanci, którzy zamiast ścigać przestępców muszą najpierw nietrzeźwych zawozić do szpitala, by przekonać się, że poza upojeniem alkoholowym nic im nie jest, a następnie wieźć ich do policyjnego pomieszczenia zatrzymań. Trafiają oni do miejsc gdzie powinni przebywać przestępcy. Do takich działań angażowane są siły, które powinny być skierowane do walki z przestępczością czy poprawą bezpieczeństwa w mieście.

Izbo! Wróć!
Rozwiązaniem byłoby ponowne uruchomienie izby wytrzeźwień w mieście, która wskutek nierentowności została zamknięta na początku XXI wieku. Kłopotem okazała się wówczas ściągalność wygórowanych kosztów trzeźwienia. Problem sztucznie rozwiązano likwidując izbę, gdzie na miejscu był lekarz, który od ręki mógł zbadać pacjentów.

Koszty przerzucono na Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jednak pieniędzy nie przybyło. Zabiera się ich część ograniczając zakres wykonanych działań, w przypadku szpitala – badań i leczenia, w przypadku policji – czynności na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
– Izba wytrzeźwień w mieście jest koniecznie potrzebna! – podkreśla podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Pod znakiem zapytania
Samorządowcy twierdzą, że na reaktywację izby nie ma pieniędzy. Decydenci próbują znaleźć inne rozwiązanie. Jedną z propozycji jest utworzenie osobnego pomieszczenia dla osób nietrzeźwych przy szpitalu. Nie wiadomo jednak kto miałby to finansować. – Gdyby miało za to płacić miasto, jesteśmy za. Z pewnością łatwiej będzie rozszerzyć zakres działań czegoś, co już funkcjonuje, niż stwarzać oddzielną jednostkę od nowa – mówi Stanisław Woźniak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze.
Oprócz miasta Jelenia Góra mamy również powiat i turystów, którzy przyjeżdżają i bawią się, często również pijąc alkohol. Dlatego partycypowanie w kosztach musiałby należeć nie tylko do miasta, ale również do władz powiatowych i gmin w okolicy.

Zabierają miejsce
Przeciętne przyjęcie pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym może kosztować około tysiąca pięciuset złotych, przyjęcie osoby nietrzeźwej kosztuje dwa razy więcej czyli trzy tysiące. Jeśli przemnożymy to razy 300 – 400 osób w roku mamy obraz skali problemu. Nietrzeźwi niejednokrotnie zabierają miejsca do badań dla osób realnie potrzebujących pomocy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Jano 1-02-2010 8:18
bo Polska to dziwny kraj i wszystko mogą inni a nie ci uczciwi co pracują ,jakie władze takie społeczenstwo
~kieliszek 1-02-2010 9:33
Przepisy są czytelne.Wożniak i inni wypowiadający się w tej sprawie nie potrafią je czytać. Zastanawiam się jak tacy ludzie mogą kierować takimi firmami.
~... 1-02-2010 9:34
Tekst pełen sprzeczności! Nie dlatego że nierentowna została zamknięta Izba, ale dlatego że opieka medyczna w niej była iluzoryczna. Nie było chętnych na dyżury w Izbie, gdzie zapłata była niewielka, odpowiedzialność duża, a wyposażenie diagnostyczne słabe. Jeżeli ktoś rzeczywiście był chory z powodu upojenia alkoholowego to trafiał do szpitala. Jeżeli lekarz, felczer mający dyżur w Izbie nie dopatrzył a delikwent zmarł to wtedy zaczynała się awantura o braku odpowiedniej opieki i zaniedbaniach. A jak mógł zdiagnozować ukryte choroby mając tylko stetoskop, ciśnieniomierz i wagę! A kto się zgodzi na zakup urzadzeń jak dla szpitala? Przecież lekarze którzy dzisiaj tak narzekają boją się wypuścić opojów bez pełnej diagnostyki, bo jak który zejdzie to...?!? Policja ma miejsce do wytrzeźwiania, jest to tak zwany dołek przy ul. Armii Krajowej. Mają też narzędzia: mandaty karne którymi takiego który zakłóca porządek może ukarać. Zamiast wykorzystywać wszystkie narzędzia które maja w rękach to wola narzekać!
~Tomy M. 1-02-2010 9:46
W/g najnowszych badań ok. 80% dorosłych Polaków jest alkoholikami. Tak więc opinie przeciwników wydawania kasy na podobne cele będą zawsze w mniejszości. Większość z tych alkoholików uczciwie pracuje i płaci podatki. Poza tym pieniądze na ten cel pochodzą z akcyzy na alkohol więc de facto są to pieniądze alkoholików.
~Tomy M. 1-02-2010 9:52
Dokładne wpływy z akcyzy na alkohol to 3,65 mld zł ROCZNIE. Gdyby ktoś nie wiedział jest to prawie 4 tys. milionów złotych. CO SIĘ DZIEJE Z TYMI PIENIĘDZMI?!!! Ile z tej kasy trafia do MIASTA JELENIA GÓRA. Ludzie! Problem to wasi posłowie, wybieracie głupków i złodziei, a później wszyscy szukają winnych, obrywa się tym którzy się bronić nie potrafią ... czyli np. alkoholikom. Czasami dziwi mnie dlaczego wybiera się takich k...nów na posłów ... ale pomyślmy: Jaki mądry człowiek będzie tyrał za 12 tys. miesięcznie?! Tyle wyciąga właściciel sklepu i to niedużego. Ludzie nie liczcie na to że do wyborów wystartuje ktoś konkretny, tacy ludzie mają swoje firmy i zarabiają potężną kasę za połowę takiej pracy.
Patol 1-02-2010 10:01
Jak mnie coś boli albo mam skierowanie i się potem zapisuję do specjalisty i się okazuje że mam czekać pół roku to automatycznie idę po nalewkę. Całą od razu wypijam i kładę się na chodniku i czekam aż ktoś wezwie pomoc. Przy leżeniu piszczę i zwijam się raz w jedną i raz w drugą ;) Po 3 godzinach wszystko jest załatwione! A f...rzy niech stoją w kolejkach ;P
~X 1-02-2010 10:02
Pieprzenie w bambus!!! Państwo zarabia na sprzedazy alkoholu wielkie pieniądze, więc powinno łożyć na amatorów wyskokowych trunków. W końcu oni utrzymuja poniekąd ten kraj. Ciekawe co by było gdyby tak wszyscy Polacy umówili się i przez miesiąc nie kupowali napojów z procentami?... Wzrost podatków?...
~ 1-02-2010 10:35
hahahahaha ,prawdziwe,ja się lecze tylko prywatnie więc wbijam na kolejki i śmierdzących meneli w kolejkach
*piipi* 1-02-2010 10:57
~PIJANSTWO .. to choroba *męzczyzn !
~jakaja 1-02-2010 11:25
Patol ciebie bez skierowania biora, bo tak jest z d...lami.
~Handra 1-02-2010 12:12
Pijak to ma klawe zycie oraz wyżywienie i opieke klawą. Nie musi być cesarzem.
Patol 1-02-2010 12:13
piipi, kilka dni temu czytałem na jelonce artykuł o pijanej babie która z okna skakać chciała!! Kobicie dać 1 piwo to już w ogóle zagrożenie dla połowy miasta! Jestem ciekaw ile tamta akcja kosztowała podatnika?? Na pewno mniej niż pijany mężczyzna! Według mnie to alkohol powinien być dostępny tylko dla mężczyzn! A kobiety to wodę z koryta jak barany pić powinny! ;-)
Patol 1-02-2010 12:14
piipi; pomyliłem się... tamta akcja na pewno kosztowała więcej a nie mniej :D
~Cynik 1-02-2010 12:57
~GŁUPOTA .. to choroba *kobiet !
~007 1-02-2010 13:25
Picie to jest życie... A robota to głupota!!
~andrzej12345 1-02-2010 14:40
a dlaczego ? bo zamiast 50 politkow jest 500 i jeden drugiemy wyciaga pieniadze.nic nie robia dla dobra panstwa,w wylacznie dla wlasnego dobra
~emeryt 1-02-2010 14:42
dzisiaj mamy 01.02,2010 i w KCM nie ma badan na kase chorych kompleksowe badania na serduszko kosztuje ok 800-1000 zl,jak to jest w piatek kazali przyjsc, dzisiaj o 8:30 nie bylo miejsc bo podobno na caly rok juz sa ludzie zapisani jak to mozliwe ze w przeciagu 30 min zostali zapisani ludzie na caly rok, banda, w zeszlym roku bylo to samo, kosztowalo mnie 1200 zl a w szpitalu na polowe wynikow nikt nie spojrzal bo chcieli miec swoje PYTAM po kiego ch.....ja te badania jak i tak w szpitalu robili jeszcze raz.tu powinni szukac oszczednosci ,a jak z...hniesz to tez koszta bo jesionka(trumna) na ostatnia droge tez kosztuje
~-i- 1-02-2010 16:29
a ja napisze tak: mając nietrzeźwego wieziemy go na komisariat i wypisujemy papiery trwa to około 20 min, potem przejazd do szpitala kolejne minuty, oczekiwanie na lekarza z nietrzeźwym 1godz!!! czasami dłużej, badanie z 10min, przejazd na dołek pare minut, osadzenie nietrzeźwego na dołku z 20 minut. Tyle czasu nie ma nas na mieście w patrolu, a mając takich dwóch to pół służby na marne! IZBO WRÓĆ Do gościa z 09:34 - nietrzeźwy mandatu nie może przyjąć(takie prawo) chyba że uznamy, że jest tego świadomy, a dołek jest dla przestępców a nie dla nietrzeźwych!!! To nie jest jak uważasz narzekanie ale nasza bezradność wobec przepisów. POLICJANT
~Yeti 1-02-2010 17:43
Gdy bezrobotni ludzie pozostawieni samym sobie przez biurokrację urzędników którzy doprowadzają nie rzadko do egzekucji komorniczych i nie dają perspektyw znalezienia pracy która dałaby szansę wyjścia z równi pochyłej, to pozostaje jedynie mroczyć się alkoholem który pomaga zapomnieć że jest się zepchniętym na margines społeczny z którego nieliczni się wydostają.
~Do Policjant 16:29 1-02-2010 17:54
Młody nie pisz takich rzeczy bo Ci postępowanko strugną !!!!
dolnoślązak 1-02-2010 18:10
DOLNOŚLĄZAK. W magistracie jest wydział tzw. "inicjatyw gospodarczych", który wydaje handlowcom koncesje na sprzedaż alkoholu. Za posiadanie koncesji handlowcy płacą - corocznie -niezłą kasiorkę . Pozyskane środki finansowe zasilają budżet miasta. Warto przyjżeć się jak te pieniądzorki są wydawane. W ubiegłym stuleciu jeden bardzo wpływowy pan oragnizował z tych pieniędzy niezłe imprezki w "Patrii" w Karpaczu pod hasłem "szkolenie kogoś, kogoś na rzecz czegoś, czegoś". Moim zdaniem te pieniądze wystarczą na zapewnienie funkcjonowania izby wytrzeźwień. A po za tym każdy pijący, kupując alkohol - przy okazji - dokłada się do wykwintnego apartemenciku dla osób po spożyciu. Przy czym nie każdy pijący musi z tego apartemenciku korzystać.
~mdmdmd 1-02-2010 19:04
zgadzam sie z policjantem,jestem ratownikiem med,wiem jak jest na codzien,musimy jechac do zamroczonego alkoholem a ktos potrzebuje pomocy,ale wezwanie to wezwanie,kazdemu musimy pomoc.prawo nzsze
~bzdury bzdury 1-02-2010 19:58
lekarze nie robią im żadnych badań tylko wpisują że robili bo taki delikwent i tak nic nie pamięta chodzi o kasę nic więcej dzięki pijakom mają podkładkę na badania które robią na lewo swoim prywatnym pacjentom i znajomym proceder znany od lat
~andrew 1-02-2010 22:08
Tommy M Po raz kolejny swoim komentarzem udowadniasz że masz nierówno pod sufitem,80%?????!!!!!!!!! Chyba sam niewierzysz w to co napisałeś
~bang 2-02-2010 6:28
jak długo ten chory system będzie trwał?
~rozsądny 2-02-2010 8:11
TO WSZYSTKO Z NUDÓW WYSOKA WŁADZO ,Z NUDÓW.
~znajomy 2-02-2010 20:31
W innych miastach izby wytrzeźwień nadal funkcjonują i miasta ich utrzymują oczywiście z akcyz, ale u nas władze samorządowe,które wtedy rządziły postanowiły zamknąć/komu zrobili krzywdę taką decyzją/rodzinom alkoholików.Przynajmniej mieli parę godzin wytchnienia gdy awanturujący się synuś lub mąż znajdowali się w takim miejscu.Kto pomyślał o takich rodzinach.Ciekawy jestem czy dzisiaj byliby tacy chętni nie tylko samorządowcy do zamknięcia jej,bo wtedy mieli wielką wizję /i na tym pozostało/
~dancia 3-02-2010 10:44
Nie tylko w innych miastach ale też w innych krajach istnieją takie izby może pod innymi nazwami,takie instytucje nie przynosiły żadnego dochodu bo one miały służyć w innym celu/nie tak jak pijalnie piwa które przynosiły by dochód/,dlaczego policja i straż miejska nie sprzeciwiła się zamykaniu izby w końcu to im też byli pomcni,czemu nikt tym rządzącym nie powiedział prawdy w oczy -to prawda wszyscy mieli wizję -wszyscy-!!A dzisiaj znowu sie zaczną zastanawiać może będą mieli lepszą wizję/oby/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group