Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9275
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polsko–czeskie warsztaty kulinarne w „Gastronomie”

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 9 listopada 2013, 8:47
Aktualizacja: Niedziela, 10 listopada 2013, 7:50
Autor: Mea
Fot. Mea
Trzydniowe Warsztaty Kulinarne, zorganizowane w ramach projektu „Wspólne poznanie przez wspólne gotowanie” zakończyły się wczoraj (08.11.) uroczystym rozdaniem nagród i dyplomów uczestnictwa w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych w Cieplicach.

- Dziesięć dwuosobowych zespołów wzięło udział w konkursie i warsztatach. Sześć było z ZSLiU, jeden z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowym nr 2 w Jeleniej Górze oraz trzy z Trutnova w Czechach. W pierwszym dniu odbyły się warsztaty pieczenia ciast zakończone konkursem na najlepszy wypiek transgraniczny. W kolejnym dniu uczestnicy poznali metodę carvingu, czyli rzeźbienia w warzywach i owocach - mówił prowadzący warsztaty Piotr Lipski, kucharz z Hotelu Mercury.

- Natomiast dzisiaj młodzi poznawali sztukę przyrządzania zup świata m.in. ziemniaczaną z Niemiec, solankę z Rosji, z curry i makaronem sojowym z Chin, czosnkową z Czech, krem z cukinii z Hiszpanii, cebulową z grzanką z Francji, gulaszową z Węgier, polski żurek królewski czy grzybową z makaronem, również z Polski – dodał.

Dyplomy konkursowe oraz uczestnictwa wręczyła Mirosława Dzika, wiceprezydent Jeleniej Góry. Pierwsze miejsce w „Minikonkursie na wypiek transgraniczny” zdobyli Czesi: Ivan Drevikovski i Tomas Bigl. – Zrobiliśmy biszkopt z kremem na bazie kwaśnej śmietany z czekoladą. Na warsztatach piekliśmy słodycze z ciasta kruchego i półkruchego, z wiśniami, zapiekane z pianą z jajek – mówił Tomas Bigl.

- Rozmawiałem na różne tematy kulinarne z polskimi uczniami. Nauczyłem się też ciekawych przepisów np. jak przygotować smaczne kremy – dodał.

Drugie miejsce wywalczyli również uczniowie z Czech: Simona Krivankova i Paula Mikesowa. Natomiast trzecie miejsce zajęły ex aequo dwie grupy jeleniogórskich uczniów: Paweł Orzelski z Gabrielem Zielińskim oraz Anna Gudyś z Magdaleną Tośką.

Uczestnicy warsztatów podkreślali, że było to ciekawe doświadczenie kulturowe oraz smakowe. – Gotowałam zupę grzybową, na którą przepis pochodził z Polski. Poznałam sztukę carvingu - rzeźbiłam w melonie, jabłku, cebuli i rzodkiewce. Zrobiłam też biszkopt z bitą śmietaną i owocami. Mam nadzieję, że będzie więcej takich zajęć – mówiła Paulina Kuwałek z ZSLiU.

- Warto organizować międzynarodowe inicjatywy kulinarne, bo dzięki nim nasza młodzież może poznać inną kulturę, kuchnię i teraz odwiedzić szkołę w Trutnovie – podkreślała Helena Kasperczyk, dyrektor ZSLiU.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Lols 9-11-2013 10:50
ZSLiU tak samo jak "Gastronom" nie istnieją już od dawna, czyżby to jakaś pomyłka?
~xyz 9-11-2013 12:51
nie ma takich szkół jak gastronom czy ZSLiU to może warsztatów tez nie było??
~!! 9-11-2013 13:32
Zespół Szkół Przyrodniczo -Usługowych!!!
~aljfio 9-11-2013 15:39
parę fajnych lasek tam widzę
~six 10-11-2013 21:10
Dobra inicjatywa, godna pochwały!!!
~SZKOLENIA 14-11-2013 20:05
„Dolnośląskie HoReCa coraz lepsze!” to projekt firmy szkoleniowej Lauren Peso Polska S.A., mający pomóc pracownikom mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na rozwój zawodowych umiejętności oraz zwiększenie swojej elastyczności na rynku pracy w ramach branży HoReCa. Możliwość podjęcia bezpłatnej edukacji, finansowanej ze środków Unii Europejskiej obejmie 340 zatrudnionych, bądź prowadzących działalność gospodarczą osób z województwa dolnośląskiego. Zainteresowanych szkoleniem, zapraszamy tutaj: horeca.wroclaw.pl/projekt
~Gość 15-11-2013 8:47
W treści artykułu jest błąd w nazwie Miasta uczestniczącego w warsztatach, chodzi oczywiście o Turnov, a nie Trutnov!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group