Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 2223
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JABLONEC NAD NISOU: Polsko–czeski most przyjaźni w obiektywie

Środa, 4 marca 2009, 20:53
Aktualizacja: Piątek, 6 marca 2009, 8:04
Autor: TEJO
JABLONEC NAD NISOU: Polsko–czeski most przyjaźni w obiektywie
Fot. TEJO
Rozgrzewające fotografie Karkonoszy oraz Wenecji deszczową porą mogą od dziś oglądać mieszkańcy Jabłońca nad Nysą w miejscowym Eurocentrum. Autor wystawy Janusz Pytel poprzez zdjęcia buduje więzi współpracy między partnerskimi miastami: Jabłońcem a Jelenią Górą.

To kolejna ekspozycja jeleniogórskich fotografików w zaprzyjaźnionym Eurocentrum w Jabłońcu. Na dwuczęściową wystawę składają się fotografie wykonane w ciepłych porach roku w Karkonoszach oraz obrazki z Wenecji, które Janusz Pytel już pokazywał w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie.

Zestawienie nieco zaskakujące, ale usprawiedliwione: zwłaszcza wobec czeskiego odbiorcy. Ten takich Karkonoszy, jakie pokazał Janusz Pytel, na co dzień nie widzi, bo są po polskiej stronie. Częściej natomiast ogląda Wenecję, która w Europie otwartych granic jest popularnym miejscem wypoczynku dla czeskich turystów.

Wystawę otworzyła dziś Marta Prohazkova, dyrektorka prężnie działającego Eurocentrum. – Te zdjęcia na pewno Państwa rozgrzeją, bo na zewnątrz wciąż mamy zimę, a na fotografiach pana Pytela króluje ciepło i lato – mówiła. Autor podziękował za ciepłe przyjęcie. Podkreślił, że Wenecję fotografował dość nietypowo, bo podczas deszczowej aury. Natomiast robiąc zdjęcia w górach, wykorzystał wszystkie walory światła słonecznego, które potrafi jeszcze bardziej upiększyć i tak już z natury piękne góry.

Na wernisażu byli obecni członkowie Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego a także Henryk Dumin, były dyrektor MDK „Muflon”, który namówił Janusza Pytela do pokazania w placówce zdjęć z Wenecji.

Janusz Pytel jest geografem, fotografikiem, amatorem podróżowania, autorem wielu wystaw i publikacji. Prezesuje Jeleniogórskiemu Towarzystwu Fotograficznemu. Należy do Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie oraz czeskiego Stowarzyszenia Fotografów Euregionu Nysa „Kontakt”.

Współpraca między fotografikami z Jabłońca i Jeleniej Góry to swego rodzaju most przyjaźni między dwoma miastami, które łączą więzy partnerskie. Szkoda jedynie, że tylko na tym polu ta więź jest wyraźnie zauważalna. Czeskie miasto jest najbliższym geograficznie partnerem Jeleniej Góry. Dobrze by było tę sytuację wykorzystać dla dobra mieszkańców obydwu miast, aby współpraca nie zagnieździła się tylko w prezydenckich gabinetach…

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group