Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 7215
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polsko–czeski most przyjaźni w obiektywie

Wiadomości: JABLONEC NAD NISOU
Środa, 4 marca 2009, 20:53
Aktualizacja: Piątek, 6 marca 2009, 8:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Rozgrzewające fotografie Karkonoszy oraz Wenecji deszczową porą mogą od dziś oglądać mieszkańcy Jabłońca nad Nysą w miejscowym Eurocentrum. Autor wystawy Janusz Pytel poprzez zdjęcia buduje więzi współpracy między partnerskimi miastami: Jabłońcem a Jelenią Górą.

To kolejna ekspozycja jeleniogórskich fotografików w zaprzyjaźnionym Eurocentrum w Jabłońcu. Na dwuczęściową wystawę składają się fotografie wykonane w ciepłych porach roku w Karkonoszach oraz obrazki z Wenecji, które Janusz Pytel już pokazywał w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie.

Zestawienie nieco zaskakujące, ale usprawiedliwione: zwłaszcza wobec czeskiego odbiorcy. Ten takich Karkonoszy, jakie pokazał Janusz Pytel, na co dzień nie widzi, bo są po polskiej stronie. Częściej natomiast ogląda Wenecję, która w Europie otwartych granic jest popularnym miejscem wypoczynku dla czeskich turystów.

Wystawę otworzyła dziś Marta Prohazkova, dyrektorka prężnie działającego Eurocentrum. – Te zdjęcia na pewno Państwa rozgrzeją, bo na zewnątrz wciąż mamy zimę, a na fotografiach pana Pytela króluje ciepło i lato – mówiła. Autor podziękował za ciepłe przyjęcie. Podkreślił, że Wenecję fotografował dość nietypowo, bo podczas deszczowej aury. Natomiast robiąc zdjęcia w górach, wykorzystał wszystkie walory światła słonecznego, które potrafi jeszcze bardziej upiększyć i tak już z natury piękne góry.

Na wernisażu byli obecni członkowie Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego a także Henryk Dumin, były dyrektor MDK „Muflon”, który namówił Janusza Pytela do pokazania w placówce zdjęć z Wenecji.

Janusz Pytel jest geografem, fotografikiem, amatorem podróżowania, autorem wielu wystaw i publikacji. Prezesuje Jeleniogórskiemu Towarzystwu Fotograficznemu. Należy do Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie oraz czeskiego Stowarzyszenia Fotografów Euregionu Nysa „Kontakt”.

Współpraca między fotografikami z Jabłońca i Jeleniej Góry to swego rodzaju most przyjaźni między dwoma miastami, które łączą więzy partnerskie. Szkoda jedynie, że tylko na tym polu ta więź jest wyraźnie zauważalna. Czeskie miasto jest najbliższym geograficznie partnerem Jeleniej Góry. Dobrze by było tę sytuację wykorzystać dla dobra mieszkańców obydwu miast, aby współpraca nie zagnieździła się tylko w prezydenckich gabinetach…

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ziomasek 4-03-2009 21:13
ha ha
Riposta 4-03-2009 22:11
Piękne zdjęcia! Gratulacje dla Autora za pokazywanie wyjątkowego piękna Karkonoszy. Brawa dla Eurocentrum Jablonec i osobiście pani Marty Prohazkowej za organizowanie takich przedsięwzięć :)
~ago od kosmosu 4-03-2009 22:28
Zdjęcia wszystkie bardzo dobre, ale mnie podoba się najbardziej to, na którym nie wszystko widać.
~??? 4-03-2009 23:21
Czesi chyba wolą knedliki i piwo. Na otwarciu jak widać byli nasi a braci Cz. tłumy
~Miłośnik jeleniogórskiej fotografii 5-03-2009 8:38
„Odgrzewane fotografie-odgrzewanych Panów” chyba tak należało by zatytułować ten artykuł. Jak się ogląda zdjęcia z Czech to nasuwa się jedno pytanie dlaczego zawsze wystawiają zawsze te same osoby i na wernisażach są zawsze te same twarze, choć zauważyłem dawno nie oglądaną twarz, czyżby powrót syna marnotrawnego? No ale gdzieś się trzeba usadowić. A temat „ Wenecja i Karkonosze” ostatni przewija się ciągle. Może by tak nasi znamienici panowie fotograficy pokazali coś świerzego, chyba że uważają ,ze o sile fotografii świadczy ilość takich samych lub podobnych wystaw. Może by tak przestać na bazowaniu na tym samym materiale zrobionym x lat temu i zrobić coś nowego niosącego głębsze treści, wykazać się kreacją a nie powielać pocztówki tylko w większych formatach. Może by tak odblokować utarte ścieżki i dać szanse innym ,którzy przystępują do JTF a po pewnym czasie rezygnując z towarzystwa bo nie widzą tam przyszłości. Może by pokazać kogoś z poza towarzystwa, chociażby redaktora Jelonki, który robi super zdjęcia zdjęcia (widziałem na „digarcie”). Jeszcze jedno pytanie-Dlaczego siedziba JTF-u jest ciągle zamknięta? Wiszą tam jakieś zdjęcia, ale nie można ich oglądać. Podobno Jelenia Góra jest mocnym ośrodkiem fotograficznym, ale jak może się wypromować fotograficznie jak to wszystko kręci się w kotle tych samych tematowi tych samych ludzi. Owszem szacunek dla nich i tego co stworzyli imiejsce w loży zasłużonych, ale nie mnożna stać w miejscu, karmiąc się osiągnięciami z przeszłości.
diablica 5-03-2009 9:48
zdjęcia rewelacyjne:) gratuluję:)
~foto w dziurce 5-03-2009 18:15
"Podobno Jelenia Góra jest mocnym ośrodkiem fotograficznym, ale jak może się wypromować fotograficznie jak to wszystko kręci się w kotle tych samych tematowi tych samych ludzi." i podpisuję obiema ręcyma i nogami!!!
Riposta 5-03-2009 18:48
~Miłośnik jeleniogórskiej fotografii i ~foto w dziurce - a Wy co zrobiliście dla jeleniogórskiej fotografii????! O ile mi wiadomo na takie wystawy zaprasza ORGANIZATOR!!!! .......... i dla jasności - nie jestem członkiem JTF ;]
~ago od kosmosu 5-03-2009 18:53
do ~Miłośnik jeleniogórskiej fotografii. Niejeden z internautów mógłby się podpisać obiema rękami pod poniższym napisanym przez Pana zdaniem: "Możeby pokazać kogoś spoza towarzystwa, chociażby Redaktora Jelonki, który robi super zdjęcia.". JELENIOGÓRSKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE także mogłoby wziąć sobie do serca to zdanie.
Riposta 5-03-2009 19:39
O! a jak wpisze się w google.pl "jtf" to na trzecim miejscu .... Ech, malkontenci - zbierzcie się w piętnastkę geniuszy fotografii i załóżcie PGF ;))))
~ago od kosmosu 5-03-2009 20:03
do Riposta. Zajrzałam na tę stronkę, która, jak się okazuje, jest dopiero w budowie, na dodatek zawiera jakieś nieznośne reklamy, których nie da się zamknąć, a które wszystko zasłaniają.
Riposta 5-03-2009 20:45
W budowie, ale jest! ~ago od kosmosu inwazja reklam jest skutkiem używania IE bez nakładki :)))))) No w ostateczności można używać liska... ;)
~ago od kosmosu 5-03-2009 23:16
do Riposta. Jak przeszłam na Mozilla Firefox, to reklamy na tej stronce dadzą się zamykać i jest ok.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group