Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7724
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Polski kosmonauta w jeleniogórskiej „Dwójce”

Środa, 8 października 2014, 7:42
Aktualizacja: Czwartek, 9 października 2014, 8:55
Autor: Mea
Jelenia Góra: Polski kosmonauta w jeleniogórskiej „Dwójce”
Fot. Mea
– Wierzę, że istnieje życie w innej galaktyce – mówił uczniom generał Mirosław Hermaszewski podczas wczorajszego (07.10.) spotkania w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze. Kosmonauta jest jedynym Polakiem, który poleciał w przestrzeń kosmiczną.

27 czerwca 1978 r. Mirosław Hermaszewski odbył lot na statku Sojuz 30. Dzień później o godzinie 19:08 przeprowadzono cumowanie z zespołem orbitalnym „Salut 6” – Sojuz 29. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi. Za udział w tym locie Mirosław Hermaszewski został odznaczony „Złotą Gwiazdą” Bohatera Związku Radzieckiego, Orderem Lenina oraz Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy.

- W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy cykl pod tytułem „Ciekawe spotkania, ciekawi ludzie”. Na inaugurację udało nam się zaprosić generała Mirosława Hermaszewskiego, wielkiego Polaka i kosmonautę. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną o historii życia generała i jego osiągnięciach. Przygotowali pytania na temat jego wyprawy w kosmos i o wszechświecie – mówiła Beata Kozyra, dyrektor SP nr 2.

- Kupiliśmy również książki autorstwa generała pt. „Stan nieważkości. Opowieści pilota kosmonauty”. Jedna z nich zasili zbiory naszej biblioteki, a pozostałe będą nagrodami w konkursie szkolnym – dodała.
Kosmonauta przedstawił dzieciom historię lotów w kosmos. Mówił o swoich dziecięcych marzeniach, jak chciał zostać pilotem, a potem kosmonautą, o szkoleniach przygotowujących do lotu i o ciężkich warunkach, jakie panują w przestrzeni kosmicznej.

Uczniowie byli zafascynowani Mirosławem Hermaszewskim. – Słyszałem wiele o tym kosmonaucie i mam nadzieję, że w przyszłości więcej Polaków poleci w kosmos. Zawsze ciekawiło mnie co jedzą kosmonauci. Chciałbym kiedyś polecieć do innej galaktyki, a z mediów wiem, że komercyjne loty w kosmos będą możliwe – mówił Filip Koczubaj z klasy VI b. - Pomysł spotkań z ciekawymi ludźmi bardzo mi się podoba, można się wiele dowiedzieć – dodał.

- Było to bardzo ciekawe spotkanie, interesowało mnie, jakie kosmonauta ma obawy przed lotem i jakie to uczucie stanąć znów na Ziemi po podróży kosmicznej – powiedziała Martyna Kotylak z klasy VI a.
- Super przygoda. Fajnie rozmawiać z kosmonautą, ciekawiło mnie ile testów przechodził, by zostać kosmonautą, bo sam chciałbym sprawdzić się na takich testach – mówił Kacper Wnęk z klasy VI a.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group