Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 5704
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Polska prapremiera „Autobusu” w Norwidzie

Czwartek, 10 kwietnia 2014, 9:05
Aktualizacja: 14:57
Autor: Elster
Jelenia Góra: Polska prapremiera „Autobusu” w Norwidzie
Fot. Organizator
„Autobus” pióra Lukasa Baerfussa w reżyserii i scenografii Julii Mark to najnowszy spektakl i piąta w tym sezonie artystycznym premiera Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Pierwsze polskie wystawienie sztuki będzie miało miejsce w sobotę (12 kwietnia) na Scenie Studyjnej.

Światowa prapremiera „Autobusu” odbyła się 29 stycznia 2005 r. w Thalia Theater w Hamburgu. Wówczas w tamtejszym hamburskim teatrze - w czasach dyrekcji Ulricha Khuona - realizacji dramatu Baerfussa podjął się Stephan Kimmig, jeden z najbardziej ekscentrycznych reżyserów w teatrze niemieckojęzycznym.

Lukas Baerfuss (rocznik 1971), współzałożyciel (z Samuelem Schwarzem) i kierownik artystyczny działającej od roku 2000 w Zurychu grupy teatralnej 400asa. Urodzony w Thun w Szwajcarii, dramaty i prozę pisze od roku 1997. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. „Autobus” przyniósł mu tytuł dramaturga roku 2005, przyznany przez niemiecki miesięcznik teatralny „Theater heute” oraz Gerrit-Engelke-Literaturpreis (w marcu 2006), literacką nagrodę miasta Hanoweru, a za sztukę „Dwadzieścia tysięcy stron” zdobył Berliner Literaturpreis 2013. W 2006 r. w Polsce nakładem krakowskiego wydawnictwa Księgarnia Akademicka ukazał się tom jego dramatów, zawierający sztuki: „Autobus” i „Seksualne neurozy naszych rodziców”.

Jest noc. Na skraju autostrady stoi autobus, a w nim podróżująca na gapę bohaterka.
Erika: - To ten autobus w ogóle nie jedzie do Częstochowy.
Hermann: - Nie jedzie.
Erika: - No tak. To znaczy, że jadę nie tym autobusem.
Hermann: - Na pewno nie tym.
Erika: - Mój Boże.
Hermann: - Nie udawaj mi tu teraz świętej. Dobrze wiesz, jakim autobusem jedziesz.
Erika: - Nieprawda.
Hermann: - Myślisz, że zgłupiałem. Od ośmiu godzin jesteśmy w drodze. Przejechaliśmy pół Europy. Dobrze widziałaś, w jakim kierunku jedziemy. Chyba zgłupiałaś.
Erika: - Spałam.
Hermann: - A teraz się obudziłaś. Dzień dobry. Jesteś znów wśród żywych. Spałam. Całe osiem godzin. I ja mam to kupić.
Erika: - Proszę.
Hermann: - Staliśmy w korku, ja śpiewałem, o tak (Śpiewa głośno): "Gdybym choć raz mógł ujrzeć jeszcze twoją twarz, Rosalin". Nie słyszałaś.
Erika: - Słowo daję, że nie.
Pasażerowie autokaru realizują zagadkowy plan. Narasta niepokój, a rzeczywistość jak z sennego koszmaru.

Tekst Baerfussa reżyseruje Julia Mark (Pawłowska), absolwentka Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej i Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, laureatka konkursu reżyserskiego zorganizowanego przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Podczas studiów była asystentką Mikołaja Grabowskiego, Bogdana Hussakowskiego i Marcina Jarnuszkiewicza. Debiutowała „Miłością Fedry” Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Pracuje zarówno w teatrze lalkowym, gdzie realizuje klasykę literatury dziecięcej (m.in. „Alicję w krainie czarów” Lewisa Carolla, "Piotrusia Pana" J.M. Barrie'go), jak i dramatycznym, reżyserując sztuki współczesne (m.in. "Zastrzel mnie i weź ze sobą" Marii Spiss). Jej realizację „Mój niepokój ma przy sobie broń” Mateusza Pakuły w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach uhonorowano Dziką Różą Dziennikarzy 2013.

Muzykę przygotował Wojciech Długosz, znany także jako DJ Mr. Krime.

W spektaklu zagrają: Agata Grobel, Elżbieta Kosecka, Jarosław Góral, Jacek Grondowy, Kazimierz Krzaczkowski i Robert Mania.

Dramat na język polski przełożyli: Mateusz Borowski i Małgorzata Sugiera.

Kolejne spektakle: 13 i 27 kwietnia o godz. 17.00 oraz 24, 25 i 30 kwietnia o godz. 19.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group