Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 7470
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Polscy muzułmanie są inni, niż ci z zewnątrz – Musa Czachorowski w ODK

Czwartek, 13 stycznia 2011, 8:24
Aktualizacja: 8:28
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Polscy muzułmanie są inni, niż ci z zewnątrz –  Musa Czachorowski w ODK
Fot. Petr
W ramach Klubu Religioznawczego „Kastalia” w Osiedlowym Domu Kultury Zabobrze przy ulicy Komedy–Trzcińskiego w Jeleniej Górze odbyło się wczoraj spotkanie z Musą Czachorowskim – członkiem Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, publicystą, poetą i dziennikarzem.

Zapowiadane przez nas na łamach Jelonki spotkanie z Musą Czachorowskim, które wzbudziło dość spore kontrowersje sądząc po ilości komentarzy, poprowadziła Sandra Nejranowska-Białka – pomysłodawczyni i założycielka Klubu Religioznawczego „Kastalia”, funkcjonującego od 2008 r. w ODK Zabobrze.

Zgodnie z ideą właśnie tej formacji religioznawczej, spotkanie z Czachorowskim miało na celu: „przezwyciężenie uprzedzeń i historycznych lęków związanych z religiami, ruchami religijnymi czy parareligijnymi funkcjonującymi w mniejszości na terenie Polski”. W tym wypadku, chodziło, rzecz jasna, o mniejszość muzułmańską.

Na wczorajszym spotkaniu „Kastalii”, Czachorowski poruszył kwestie tradycji muzułmańskiej w Polsce, związku mniejszości tatarskiej z naszą rodzimą kulturą, którego początki sięgają XIII wieku, funkcjonowania muzułmanów, a ściślej, potomków tatarów osiedlonych niegdyś na ziemiach polskich w czasach demokracji, jak również negatywnego zjawiska stereotypizacji mniejszości tatarskiej przez współczesne społeczeństwo. W swoich wywodach, Czachorowski kładł nacisk na popularny w całej Europie temat noszenia burek przez kobiety islamskiego wyznania oraz generalizację, zgodnie z którą: „każdy, kto jest muzułmaninem to ekstremista, ksenofob, a co gorsze – terrorysta”.

– Islam nie nakazuje kobietom noszenia burek. Strój ten, to wynik konserwatywnej tradycji plemiennej, która w dalszym ciągu obowiązuje np. w Afganistanie. W rzeczywistości, wymogi odnośnie hidżabu (tj. sposobu ubierania się – przyp. red.) zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn interpretuje się bardzo różnie w zależności od kultury – mówił Czachorowski. – Muzułmanie w Polsce są inni, niż ci „z zewnątrz”; polskie muzułmanki burek nie noszą, chyba, że same tego chcą – dodał.

Co zaś się tyczy kwestii postrzegania muzułmanów jako ekstremistów i terrorystów: – Należy zadać sobie pytanie, czy powinniśmy oceniać kogoś z góry. Każdy ma prawo do osobistych lęków, szczególnie w sytuacji, gdy panuje takie, a nie inne przekonanie. Mimo to, nie można prewencyjnie rzucać oskarżeń. Polscy muzułmanie nie są nastawieni negatywnie do polskiej rzeczywistości i nie ma żadnych dowodów, że jest inaczej – tłumaczył Czachorowski. Do refleksji.

*Musa Czachorowski (Leszek Musa, Islam Musa), Musa Çaxarxan – członek Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP i Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Poeta, dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny „Przeglądu tatarskiego” i „Muzułmanie w Rzeczypospolitej”. Stały współpracownik „Lietuvos totoriai”, miesięcznika Związku Wspólnot Tatarów Litwy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group