Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4615
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polscy muzułmanie są inni, niż ci z zewnątrz – Musa Czachorowski w ODK

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 13 stycznia 2011, 8:24
Aktualizacja: 8:28
Autor: Petr
Fot. Petr
W ramach Klubu Religioznawczego „Kastalia” w Osiedlowym Domu Kultury Zabobrze przy ulicy Komedy–Trzcińskiego w Jeleniej Górze odbyło się wczoraj spotkanie z Musą Czachorowskim – członkiem Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, publicystą, poetą i dziennikarzem.

Zapowiadane przez nas na łamach Jelonki spotkanie z Musą Czachorowskim, które wzbudziło dość spore kontrowersje sądząc po ilości komentarzy, poprowadziła Sandra Nejranowska-Białka – pomysłodawczyni i założycielka Klubu Religioznawczego „Kastalia”, funkcjonującego od 2008 r. w ODK Zabobrze.

Zgodnie z ideą właśnie tej formacji religioznawczej, spotkanie z Czachorowskim miało na celu: „przezwyciężenie uprzedzeń i historycznych lęków związanych z religiami, ruchami religijnymi czy parareligijnymi funkcjonującymi w mniejszości na terenie Polski”. W tym wypadku, chodziło, rzecz jasna, o mniejszość muzułmańską.

Na wczorajszym spotkaniu „Kastalii”, Czachorowski poruszył kwestie tradycji muzułmańskiej w Polsce, związku mniejszości tatarskiej z naszą rodzimą kulturą, którego początki sięgają XIII wieku, funkcjonowania muzułmanów, a ściślej, potomków tatarów osiedlonych niegdyś na ziemiach polskich w czasach demokracji, jak również negatywnego zjawiska stereotypizacji mniejszości tatarskiej przez współczesne społeczeństwo. W swoich wywodach, Czachorowski kładł nacisk na popularny w całej Europie temat noszenia burek przez kobiety islamskiego wyznania oraz generalizację, zgodnie z którą: „każdy, kto jest muzułmaninem to ekstremista, ksenofob, a co gorsze – terrorysta”.

– Islam nie nakazuje kobietom noszenia burek. Strój ten, to wynik konserwatywnej tradycji plemiennej, która w dalszym ciągu obowiązuje np. w Afganistanie. W rzeczywistości, wymogi odnośnie hidżabu (tj. sposobu ubierania się – przyp. red.) zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn interpretuje się bardzo różnie w zależności od kultury – mówił Czachorowski. – Muzułmanie w Polsce są inni, niż ci „z zewnątrz”; polskie muzułmanki burek nie noszą, chyba, że same tego chcą – dodał.

Co zaś się tyczy kwestii postrzegania muzułmanów jako ekstremistów i terrorystów: – Należy zadać sobie pytanie, czy powinniśmy oceniać kogoś z góry. Każdy ma prawo do osobistych lęków, szczególnie w sytuacji, gdy panuje takie, a nie inne przekonanie. Mimo to, nie można prewencyjnie rzucać oskarżeń. Polscy muzułmanie nie są nastawieni negatywnie do polskiej rzeczywistości i nie ma żadnych dowodów, że jest inaczej – tłumaczył Czachorowski. Do refleksji.

*Musa Czachorowski (Leszek Musa, Islam Musa), Musa Çaxarxan – członek Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP i Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Poeta, dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny „Przeglądu tatarskiego” i „Muzułmanie w Rzeczypospolitej”. Stały współpracownik „Lietuvos totoriai”, miesięcznika Związku Wspólnot Tatarów Litwy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~Mordor 13-01-2011 9:02
Raczej postrzeganie islamu w Polsce nie ulegnie zmianie,głównie za sprawą mediów i zjawisk takich jak wojny religijne czy ewidentne różnice kulturowe
~ 13-01-2011 9:09
Tak, ilosc komentarzy do poprzedniego artykulu jest godna uwagi. Ale 60% z nich to zwykle bzdety, uprzedzenia, stereotypy i uwagi obrazliwe. Wiekszosc "negatywnych komentatorow" muzulmanow zna z TV. Ja znam wielu z mojego zycia w Niemczech. I nie boje sie ich. Nie mam uprzedzen. Moge w kazdej chwili liczyc na ich pomoc. Zadna z moich muzulmanskich kolezanek z pracy (sa lekarkami, fizjoterapeutkami, pielegniarkami) nie jest zakutana w chustki, zadna z nich nie jest "meczona" przez wlasnych mezow (wrecz przeciwnie-to one "rzadza"). Tak jak nie wszyscy katoliccy ksieza sa p...lami, tak i niewielu muzulmanow to terrorysci. A oni przez "normalnych" wyznawcow Islamu sa potepiani i odrzucani.
karmazyn 13-01-2011 9:52
Dodam tylko: podziękujmy KK, USA i wielu mediom za ugruntowaną pseudowiedzę na temat muzułmanów. Jako naród jesteśmy ksenofobami, rasistami i myślimy stereotypowo (wiem, uogólniam ale tak nas odbierają inne nacje). Gdzie ta XVII wieczna Polska wielu narodów, kultur i religii? Wtedy nasz naród był bardziej oświecony i otwarty, niz w XI wieku. Wiesz Viki, masz rację co do pomocy, oni mają to zaszczepione od dziecka (przez rodziców i przez wiarę), a Polak prędzej utopi Cię w łyżce wody, niż pomoże.
karmazyn 13-01-2011 10:49
Skoro ilośc komentarzy jest tak znacząca, dlaczego nie ma tamtego artykułu w dziale "najdczęściej komentowane"? Ps. Sprostowanie: chodziło mi w poście z 09:52 o XXI wiek.
~ 13-01-2011 11:02
Islam się nie przyjmie dopóki p...lia będzie prawnie zakazana. http://www.euroislam.pl/index.php/2009/11/p...lia-rzecz-swieta/
~ 13-01-2011 11:20
Oczywiscie-p...lia jest najpaskudniejsza rzecza na swiecie. Do mojego poprzednika: zgodze sie z toba pod warunkem, ze postarasz sie o usuniecie calkowite p...lii z kosciola katolickiego. CUDZE GANICIE, SWEGO NIE ZNACIE?????
~Snejk 13-01-2011 11:41
Widzę, że i tutaj każdy "antyklerykał" udowadnia, że 3 ostatnie litery tego wyrazu mówią co ma zamiast mózgu. Trudno, że opluwacie Kościół... Że oskarżacie polskich katolików o nietolerancje... Że agitujecie na rzecz wszelkiej maści zboczeń... To NIEWAŻNE! Ja bym proponował spakować się i wyjechać do Arabii Saudyjskiej czy Pakistanu i tam wyskoczyć ze swoimi i...lizmami zasłyszanymi od kolegi na imprezce po wódce. "Wykład" w Kastalii miał dotyczyć "tradycji i kultury na terenach Rzeczpospolitej"? Niby polscy muzole nie są tacy jak ci fanatycy z Pakistanu? To zapytajcie czołowego mufti KOGO zapraszają do swoich meczetów w Białymstoku na wykłady dot. islamu - właśnie kolegów ze wschodu. Tylko wam mogą takie farmazony wciskać, bo widzą jakie jest podejście części motłochu do Kościoła Katolickiego w Polsce i chcą to wykorzystać. W sumie nie wiem po co się produkuję - wy i tak będziecie "wielkimi yndywydualistami" w opozycji do "rydzyka" (zupełnie jakby jeden rydzyk to był cały
~ 13-01-2011 11:50
od ścigania p...li jest policja. Nie ważne do jakiego kościoła należą. Różnica między KK a Islamem jest taka, że kościoł to zboczenie potępia natomiast Islam legalizuje. W Islamie gwałtów dokonuje się gwałtów już na noworodkach ponieważ Koran nie definiuje w tym względzie dolnej granicy wieku.
~ 13-01-2011 11:54
My opluwamy "tylko" kosciol, wy plujecie na wszystko: na Zydow, na c...now, na Swiadkow, na Buddystow, na Protestantow, na Niemcow, na ciemnoskorych, na wszystkich obcokrajowcow...dluga wyliczanka, jeszcze dlugo nie bedzie dokonczona. Co wam przeszkadza ta garstka Islamu w Polsce? obawiacie sie, ze katolicy beda opuszczac KK i przejda na Islam??? czy co od nich chcecie?????? jestescie nudni, beznadziejni i katolicko-nawiedzeni. Ziejecie nienawiscia, a chcecie, by "wasz" kosciol kochac i uwielbiac. TYLKO ZA CO??????????
~Snejk 13-01-2011 12:46
"Co wam przeszkadza ta garstka islamu"... Zupełnie tak samo pojmowali rzeczywistość brytyjczycy, belgowie, niemcy itp. :] Wystarczy zobaczyć w co przerodziła się "garstka". Zwłaszcza, że w islamie jest nakaz wielodzietności :) No może nie nakaz ale pochwała...
~ 13-01-2011 12:52
a jeśli ktoś uwierzył swojemu koledze islamiście to powinien wziąść pod uwagę, iż Islam nakazuje w takich wypadkach posługiwanie się kłamstwem i podstępem w stosunku do niewiernych "jeżeli jesteście pod ich (niewiernych) rządami, zachowujcie się lojalnie do nich w mowie, jednak w tym samym czasie żywcie do nich wewnętrzną wrogość... uśmiechajmy się do nie-muzułmanów, kiedy nasze serca ich przeklinają" Koran (3:28,2:173,2:185,4:29,16:106,22:78,40:28)
~Snejk 13-01-2011 13:15
Popieram przedmówcę. Taki właśnie jest islam... Czy to w Białymstoku czy w Pakistanie - wszędzie taki sam, ale z inną maską na twarzy.
~stop! 13-01-2011 13:20
http://islam.pinger.pl/ http://niepoprawni.pl/blog/2386/islam-religia-czy-doktryna-dla-polski-i-europy www.europabezislamu.blogspot.com http://niepoprawni.pl/files/images/ninja.jpg zapraszam!
~newsy 13-01-2011 13:27
pare newsow ze swita islamu dla politycznie poprawnych: Brytyjskim szkołom zakazano lekcji, które mogłyby obrazić Muzułmanów Poprawność polityczna w ekstremalnej formie. Wszystkie szkoły podległe radzie hrabstwa Stoke-on-Trent mają przykazane, by w czasie Ramadanu nie prowadzić zajęć na pływalni i wychowania seksualnego - donosi sify.com. Władze tego hrabstwa uznały, że tak należy postąpić by wyznający islam uczniowie nie czuli się dyskryminowani i mogli w odpowiedni dla swojej wiary sposób przeżyć ten okres. Co łączy islamskich radykałów z neonazistami? Niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji, czyli kontrwywiad, obserwuje wspólnotę poglądów neonazistów i islamistów: antysemicką nienawiść do Izraela i wszystkiego, co ż...owskie. Szef urzędu Heinz Fromm w wypowiedzi dla "Spiegla" wskazywał na "wspólny wizerunek wroga", jakim dla neonazistów i islamistycznego środowiska imigracyjnego w Niemczech jest "Izrael i Żydzi w ogóle". Muzułmanie tworzą na Zachodzie e
~ 13-01-2011 13:42
policja powinna zrobić nalot na tych gości co bronią Islamu. Na pewno ciekawe rzeczy znaleźli by na ich kompach.
karmazyn 13-01-2011 13:56
Wiem już do czego sprowadza się argumentacja wszelkich przeciwników muzułmanów i Islamu. Na co czekacie? Wojsko czeka na takich, jak wy, by posłać do Iraku. Zorganizujcie kolejną idiotyczną krucjatę, wymordujcie najlepiej wszystkich tych, którzy nie pasują do waszego światopoglądu, uruchomcie KL Auschwitz, ukrzyżujcie niewiernych, a Pakistan i cały Bliski Wschód potraktujcie atomówkami. Nie zapomnijcie o eliminacji chorych psychicznie, kalek i Polek, które zbrukały czystość rasy ślubem z brudasem. Siedzicie przed monitorami i wpisujecie farmazony. A kto bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem. Gratuluję Wam wychowania, humanizmu i egalitaryzmu (choć pewnie te pojęcia nie mieszczą się w Waszym pojmowaniu).
karmazyn 13-01-2011 14:01
Do kolesia z 13:42 I czego sie niby spodziewasz znaleźć w moim kompie? Przepisu na zrobienie brudnej bomby i struktury lokalnej komórki Al Kaidy? Wiedz jedno, w przeciwieństwie do dysku twojego kompa, nie znajdą tam fantycznych treści i pornoli (sarkazm tag).
~newsy!! 13-01-2011 14:01
achtung!!ten u gory to sie lewak i cyklista ;) przyjecie przez europe islamu cofnelo ja o jakies 500 lat, tak jak oni zabawiaja sie teraz tak zabawiali sie chrzescijanie ale....1500 lat temu... czy chcecie zeby przyslosc waszego kraju rysowala sie w takich barwach: http://www.youtube.com/watch?v=ZxnM_wgZKRU&feature=player_embedded
karmazyn 13-01-2011 14:13
Do ~newsy - te wiadomości, zreszta jak większość publikowanych możesz... zresztą domyśl się sam. Zadam Ci pytanie retoryczne. Jak mają Palestyńczycy kochać Żydów, skoro Żydzi fundują Palestyńczykom to samo, co Niemcy zafundowali ż...om w czasie II Wojny Światowej? Jak bijesz Żyda to jest antysemityzm, a jak Żyd bije Ciebie, to Jahwe tak chciał, co? Szkoda tylko, ze nie czytasz gazet i nie rozmawiałeś z Żydami, którzy tam mieszkają. Powiedzieli by Ci, co myślą o przesladowaniach Palestyńczyków i polityce swojego rządu. Ale rząd i ortodoksi mają swoje poglądy, zbliżone zresztą do większości tutaj się wypowiadających. Islam, to zuoooo! Więc trzeba zniszczyć i nawrócić. Najlepiej napalmem. Sory, za te dygresje i gorycz, ale mam Was dosyć Wy pseudohumaniści i nibyznawcy. Że tak może myśleć "cywilizowany" człowiek w XXI wieku :(
karmazyn 13-01-2011 14:20
do ~newsy!! Za to przyszłość naszego kraju rysuje się tak: http://www.youtube.com/watch?v=Bh6q58WWFAo
~newsy!! 13-01-2011 14:20
widziales filmik ktory wkleilem wyzej?? czy naprawde w imie poprawnosci politycznej i zamilowania do osob ktore w glebi duszy Cie nienawidza chcialbys ogladac takie widoki na ulicach swojego miasta?? bo ja nie!! islam to inna, nierozwinieta i niedorownujaca naszej, kultura. po co ona europie?? po to zeby ja cofac o lata wstecz? naprawde tak bardzo chcesz ciezko pracowac na socjal dla tych ludzi, ktorzy w wiekszosci, bo oczywiscie nie wszyscy, potrafia tylko zawijac sie w przescieradla i modlic na tych swoich dywanach X razy dziennie? religia to najgorszy wynalazek ludzkosci, a islam w szczegolnosci. nie rozumiem tej waszej politycznej poproawnosci a w szczegolnosci do osob ktore nie potrafia sie zasymilowac z innymi tylko tworza swoje zamkniete enklawy.
~ 13-01-2011 14:22
karmazyn, zamiast wypisywać dyrdymały zapoznaj się lepiej z faktami, Koranem, naukami islamskich duchownych inaczej skończysz jak ten niewierny http://tinyurl.com/yd2nkzs
~newsy!! 13-01-2011 14:25
to ja juz wole ogladac kler w sukienkach, oni przynajmniej na takich procesjach nie wysadzaja sie w powietrze... ty z polityczna poprawnoscia i zamilowaniem do czegos co jest niepotrzebne a oni chrzescijana na bliskim wschodzie koscioly pala i morduja. wiesz jaka wzawa by sie podniosla gdyby za kazdy spalony kosciol, palic w europie jeden meczet?? co 3 minuty ginie jeden chrzescijanin z powodu przesladowan religijnych przez muzlumanow
~ajtam 13-01-2011 14:26
Zastanawiam się które wyznanie bardziej teroryzuje swoich wyznawców? Słuchając osób duchownych czy kapłanów... po co ja to piszę.
karmazyn 13-01-2011 14:43
Szanowni koledzy, znam zarówno Koran, a Biblię podejrzewam lepiej niz Wy wszyscy razem wzięci, więc nie piszcie mi, ze nie mam pojecia i o tej nienawiści w Islamie itp. , bo akurat w Biblii jest tego na pęczki. Newsy - a wiesz ile ludzi ginie w Afryce i katolickiej Ameryce Łacińskiej i Południowej na AIDS, bo jeden i drugi papież nie zgadza się na prezerwatywy? Nie wspomnę o tym ile ginie muzułmanów z rąk "chrześcijan" i wyznawców jedynego boga Jahwe. A słyszałeś o Armii Bożego Oporu? Zresztą... po co się produkuję. To kiedy ta krucjata?
Piipi Jelonkowa 13-01-2011 14:57
~CIEKAWE ? .. czy przyjdzie ksiądz z wodą święconą i kropidłem ! ..bo w/g najnowszego Kompentium Katechizmu Kościoła Katolickiego - " Jaka jest więż Kościoła katolickiego z religiami niechrześcijańskimi ?" - odp. wg.w/w katechizmu: "Jest przede wszystkim więzią pochodzenia i wspólnego celu rodzaju ludzkiego.Kościół katolicki uznaje,że to wszystko co znajduje się dobrego i prawdziwego w innych religiach ..POCHODZI od Boga, jest PROMIENIOWANIEM Jego prawda .. "- frag.Czytałam ..i przekazuje !
karmazyn 13-01-2011 15:02
Poza tym, Newsy, przede wszystkim uważam, że to co jest niepotrzebne, to właśnie katolicyzm w obecnym wydaniu. Zresztą ja uważam, ze religia jest niepotrzebna, bo rodzi tylko konflikty. Ale prawdę powiedziawszy zwisa mi i powiewa w co ko wierzy i czy wychodzi z tym na ulicę, czy nie. Religia to powinna być każdego indywidualna sprawa. A zabieram głos, bo nie zgodzę się na brak tolerancji, głupotę i stereotypowe myślenie podburzonego tłumu. Dla JASNOŚCI: na terroryzm i fanatyzm religijny pod jakimkolwiek religijnym symbolem też się nie zgadzam. A ta statystyka jest śmieszna, bo biały człowiek wychowany w katolickiej wierze jest najbardziej ekspansywną i agresywną rasą.
~Snejk 13-01-2011 15:13
karmazyn, popełniasz jeden diametralny błąd. Widzisz TYLKO złe rzeczy w Kościele Katolickim i TYLKO dobre w islamie. Przynajmniej tak wnioskuje z twoich wypowiedzi na forum. Jeżeli pozwolisz to chciałbym na Tobie zastosować pewną terapię. Wypisz tu na forum 5 "dobrych uczynków" Kościoła Katolickiego (kler+wierni) i 5 "złych uczynków" popełnionych przez muzułmanów. Udowodnij, że orientujesz się w sprawie, że Twój umysł nie jest otumaniony hasłami typu "rydzyk do rzeki!" "won mohery!" itp. Bo to też jest ważne w dyskusji - jak mniemam - na poziomie :) Przynajmniej w miarę na poziomie :P
~newsy!! 13-01-2011 15:14
to, ze kazda religia jest nagorszym wymyslem ludzkosci wspominalem juz wczesniej, wiec dobrze, ze chociaz w tym sie zgadzamy... ale nawet nie staraj mi sie wmowic, ze wolalbys zastapic "nasz" katolicyzm czyms tak dzikim, ortodoksyjnym i niezrozumialym dla rozwinietych ludzi europy, jak islam w wydaniu np tym z przedmiesc paryza, gdzie w nowy rok zamiast fajerwerkow podpalana sa samochody (tak, tak..przez muzlumanska mlodziez), tworzone sa getta, gdzie bialy czlowiek nie ma czego szukac chyba ze ma sklonnosci samobojcze, kobiety sa bite, ponizane w rodzinie pelniace jedynie role inkubatorow, ofiary gwaltow sa karane, homoseksualizm karany jest smiercia itp..itd. Tobie jako osobie poprawnej politycznie takie rzeczy w szegolnosci powinny przeszkadzac a jednak o dziwo tak nie jest... nigdy nie zrozumiem ludzi, ktorzy ta zaraze bo tak trzeba glosno o tym mowic chca widziec u siebie w kraju, no ale coz..co czlowiek to poglady. zastanawia mnie tylko fakt czy gdyby Twoja corka, wnuczka pol
~newsy!! 13-01-2011 15:20
poleciala na araba i pelnila w rodzinie role szmaty do podlogi, dalej bys ich tak kochal, uwielbial i wital z otwartymi ramionami u siebie w kraju... (nie musisz odpowiadac) Islam to zlo czy sie komus to podoba czy nie, a najgorsze ze ten ich caly Dzihad rozprzestrzenia sie nie przez bomby ale przez brzuchy bialych naiwnych kobiet.
~ 13-01-2011 15:58
Karmazyn, ja cie popieram w 100%. Przeciez nikt z nas- ani ty ani ja- nie jestesmy ZA Islamem. Ale nie jestesmy tez za pseudochrzescijanstwem. Ja juz powtarzalam milion razy- nie wszyscy wyznawcy Islamu sa terrorystami!!! Chcecie uchodzic za fajowych, swiatowych, wyksztalconych (boj sie boga wasza pisownia...wyscie pokonczyli szkoly w Polsce...), milych. Na calym swiecie nas, Polakow pelno. Dla was nawet...Kaczor Donald byl Polakiem! to wiec zamknijcie jádaczki i dajcie tym biedakom-islamistom w PL spokoj! Ktos tu pisal, ze Niemcy sie przeliczyli i teraz maja za swoje z muzulmanami. Otoz z normalnie religijnymi nie ma problemu. A nie utozsamiajcie kazdego islamiste z terroryzmem, bo ja bede ciagle sie czepiac ksiezy-p...low. My tu zyjemy z Islamistami za pan brat.
karmazyn 13-01-2011 16:02
~Snejk Zadna terapia, a raczej kolejne stereoptypowe uogólnienie. Moim zdaniem jest tak: KK, a raczej Chrześcijaństwo (uogólniając historycznie): 1. zjednoczenie kulturalne i humanitarne Europy, rozwój sztuki, kultury 2. naukę (nie tylko duchową), szkolnictwo i druk 3. szpitale, opieka nad chorymi, zniedołężniałymi 4. poszanowanie godności i nietykalności człowieka, zniesienie niewolnictwa, równouprawnienie 5. opiekę i schronienie w czasach wojny i zarazy Islam: 1. wynalezienie getta dla niewiernych 2. fundamentalizm (podział na konserwatywnych sunnitów, szyitów i hydżyków) 3. Interpretowanie Koranu w zależności do sytuacji - radykalni mułłowie wpajają fanatyczną nienawiść 4. morderstwa honorowe na córkach i żonach 5. nienawiść dla apostatów Ale zaznaczę, że jedno i drugie występuje u wyznawców obu religii. Zaznaczę, ze gdyby nie świat arabski, nauka i sztuka w Europie powstałaby dużo, dużo później.
~newsy!! 13-01-2011 16:03
"Ja juz powtarzalam milion razy- nie wszyscy wyznawcy Islamu sa terrorystami!!! " :D:D:D NIe kazdy wyznawca islamu jest terrorysta to fakt, natomiast wiekszosc terrorystow jest wyznania islamskiego... to tyle
karmazyn 13-01-2011 16:12
~newsy!! Uogólniasz. Poza tym nigdzie nie napisałem, ze chcę coś zastępować czymś innym, np. Katolicyzm Islamem (specjalnie oba duża literą, byś się nie czepiał). Ja nie zgadzam się ze stereotypem dzihadysty lejącego zonę, gwałcącego córki i wysadzajacego sie w powietrze. Znam wiele muzułmańskich kobiet, mam przyjaciół wśród muzułmanów i nie występuje tam to, o czym piszesz, co nie oznacza, ze sytuacje takie nie istnieją. A co powiesz na taki wizerunek Polaka katolika: pijak znęcajacy się nad rodziną, złodziej i obłudnik, który po w/w grzechach udaje świętego w kościele? Też uogólnienie, prawda?
~Snejk 13-01-2011 16:24
karmazyn, teraz to szacun :) A ja Ci coś powiem... Jestem katolikiem, wierzę w Boga, bronię oczywiście swojego wyznania jak mogę, ale też mi się kilka kwestii w Kościele nie podoba ;) Chodzi o to, że nam katolikom też zdarza się grzeszyć, niszczyć itp. ale mimo wszystko - założenia mamy dobre. I teraz ten kto STOSUJE się do tych założeń winien nazywać siebie KATOLIKIEM - problem w tym, że cząstka dewotów i faryzeuszy psuje opinię Kościołowi i sprawia, że KK przez wielu ludzi w CAŁOŚCI postrzegany jest jako ten zły :/ Życzę wszystkim forumowiczom trzeźwego spojrzenia na świat i szukania informacji u źródła - a nie z bełkotu mediów :)
karmazyn 13-01-2011 16:36
Pozdrawiam Snejk. Właśnie mi o to chodzi, by nie powielać bełkotu z mediów.
~goscc 13-01-2011 17:10
wierzcie dalej w ten bełkot o islamie jako religii pokoju i milosci
Snejk 13-01-2011 17:18
hehe spoko :P Dobra, dołączam do ekipy forumowiczów na stałe :) Szykujcie się do bitwy, jeżeli pragniecie pokoju - Snejk wkracza do akcji! :D
~ 13-01-2011 17:59
Araby już od czasów starożytnych dokuczały całemu światu, przydałoby się w końcu dokonać ich masowej zagłady a tereny po ich krajach wykorzystać jakoś lepiej niż do uliczek śmierdzących tak że porzygać się idzie, pewnie zaraz "wielce tolerancyjni" zaczną pluć we mnie jadem ale to co mówię jest moim zdaniem do którego mam prawo a forum jest po to by je wyrazić, tolerując arabów równie dobrze możecie tolerować zoofilię i inne zboczenia oni strasznie lubią dymać kozy do iinych nacji religii prócz c...nów nic nie mam
Piipi Jelonkowa 13-01-2011 20:23
..do - [~Snej] .. bądz czujny ! .. bo *to mogą byc *ludzie od Szatana ! .. nie wiedziałeś o tym !
teessi 13-01-2011 20:57
@ 13-01-2011 17: 59 | ~ - Nie uogólniaj, że wszyscy Arabowie są brudasami, bo to stereotyp. Jeśli chodzi o polskich Tatarów, to zawsze byli ok. Są tutaj od wielu wieków, mocno związani z naszym krajem. Jeśli chodzi o dziwaczne obyczaje niektórych wyznawców islamu (ale nie z naszego kraju) dotyczące wydawania małych, kilkuletnich dziewczynek za dorosłych facetów albo starych dziadków, to takich rzeczy chyba nikt normalny nie toleruje, ale takie rzeczy dotyczą także innej nacji, która jest zakorzeniona w naszym kraju. Kiedyś TVP pokazywała taki program,, w którym o tym było szerzej. Zboczenia zdarzają się również i wśród chrześcijan i żydów, ale one są w tych wyznaniach piętnowane, natomiast większości krajów arabskich to jest norma...
Snejk 13-01-2011 21:52
O polskich tatarach nigdy nie powiem złego słowa, dopóki nie zaczną się zwąchiwać z muzułmanami ze wschodu. Pielęgnujcie swoją religię zgodnie z tradycją POLSKĄ, to nikt wam nie będzie miał tego za złe - ale zacznijcie sprowadzać brudasów ze wschodu, to gorzko tego pożałujecie :) Nie dał nam rady komunizm, nie da rady i islam!
~napakowany 13-01-2011 21:59
karmazyn ... deportować go do Pakistanu !!!
~59 13-01-2011 22:48
Każdy związek wyznaniowy to samo zło! I trzeba te związki sprowadzić do wlaściwego wymiaru. Czyli potraktować jako wspaniały interes przynoszący krocie włascicielom. Po prostu uczciwie ich opodatkować!
*Piękny Roman* 14-01-2011 8:56
Żydzi i Arabowie,Palestyna i Izrael - jedni nie lepsi od drugich...A moja religia to jazda na rowerze :-) I pozdrawiam wszystkich jej wyznawców...
~mucha 14-01-2011 10:31
znam go dobrze, tego mułłe, a wy go prezentujecie w naszym mieście. Moze juz rozpoznanie robi, zeby tych wszystkich islamów nam na kark sciągnąć? Na stryczek go!
Piipi Jelonkowa 14-01-2011 13:13
~TRAGEDIA ! .. to złe traktowanie zwierząt przez wyznawców religii ! ~Biedny pies uważany na Wschodzie .. za siłę nieczystą,a przecież pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i nawet w przypowieści o Łazarzu został on przez psa pocieszony ! ~Stary Testament .. ofiarowanie Bogu w Świątyni baranka,gołębi to już jest .. MORDERSTWO zwierząt ludzi pochodzenia ż...owkiego
~napakowany 14-01-2011 21:05
JA się pytam kto kasuje moje komentarze ???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group