Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 8152
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Polonia na dziełach Niepodległej

Sobota, 30 czerwca 2018, 8:58
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 lipca 2018, 7:04
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Polonia na dziełach Niepodległej
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy, której tematem przewodnim jest Polonia. Zbiór dzieł wybitnych artystów – od Jana Matejki po współczesnych, jak Andrzej Boj–Wojtowicz – przyciągnął wielu miłośników sztuki. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.
- Niepodległość oficjalnie odzyskaliśmy 11 listopada 1918 roku. Te 100 lat jest czasem niełatwym, ale zwycięskim, bo praca muzealnika nie polega tylko na tym, że wspominamy przeszłość, ale też dokumentujemy teraźniejszość z myślą o przyszłości – powiedział Andrzej Holeczko-Kiehl, kurator wystawy. - 200 lat temu marzyliśmy o niepodległości. Postrzegano nas jako marzycieli, którzy opisują swoją inność językiem krajobrazu, więc nie tylko malarstwo figuralne, ale i krajobrazowe na tej wystawie odgrywa wielką rolę – dodał przedstawiciel Muzeum Narodowego w Katowicach.
- W okresie zaborów nie można było manifestować polskości wprost. Wtedy artyści uciekali się do pejzażu, który był symbolem rodzimego patriotyzmu - dodała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Na wystawie można obejrzeć m.in. dzieła: Jana Matejki, Józefa Aumillera, Tadeusza Breyera, Jacka Malczewskiego, Wlastimila Hofmana, Rafała Malczewskiego, Szymona Mondzaina, Jana Raszki, Władysława Skoczylasa, Jana Styki, Wacława Szymanowskiego, Antoniego Tańskiego, Louisa Marcoussisa, Włodzimierz Tetmajera, Wojciecha Weissa, Józefa Czajkowskiego, Kaspra Pochwalskiego czy Jerzego Dudy–Gracza.

Co ciekawe, obraz Jana Matejki, który gości w Muzeum Karkonoskim jest pokazywany publicznie po raz pierwszy od 90 lat.

- Ostatni raz był reprodukowany w ilustrowanym Kurierze Codziennym w 1928 roku – zaznaczył dodając, że wśród prezentowanych zbiorów są też dzieła, które nigdy nie były pokazywane publicznie, a to dzięki życzliwości prywatnych kolekcjonerów.

To nie jedyna ciekawostka dotycząca Matejki, bowiem jak wspomina dyrektor Muzeum Karkonoskiego, w naszej placówce przez krótki czas były przechowywane prace Jana Matejki.

- Było to wtedy, gdy zostały odnalezione w Przesiece. Następnie profesor Lorenz zabrał je do Warszawy – wspomina Gabriela Zawiła, która cieszy się, że możemy też oglądać dzieła uczniów Matejki.

Poza dziełami sprzed wielu lat, można też zobaczyć współczesne malarstwo, a nawet w trakcie realizacji, bowiem Andrzej Boj-Wojtowicz pracował wczoraj nad swoją wizją Polonii. Wystawę w Jeleniej Górze można oglądać do 16 września – wówczas na zakończenie odbędzie się również spektakl teatralny, po którym część obrazów oraz wiele innych zostaną zaprezentowane w Zamku Książ w Wałbrzychu.

Wystawa to efekt współpracy jeleniogórskiej placówki z Galerią BWA w Wałbrzychu, wsparcia sponsorów (w tym Miasta Jeleniej Góry) oraz z programu „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W połowie sierpnia ukaże się katalog, który będzie zawierał prace prezentowane w Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Na zakończenie wernisażu odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu Stefana Łabanowskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach, a organizatorzy zapraszają już w najbliższą niedzielę (1.07) o godz. 11:00 na kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group