• Wtorek, 19 czerwca 2018
  • Godz. 10:05
  • Imieniny: Gerwazego, Protazego
  • Czytających: 3821
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Politycy PiS o oświacie i teatrze

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 19 lutego 2018, 17:15
Aktualizacja: Środa, 21 lutego 2018, 7:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (19.02) w biurze senatorskim Krzysztofa Mroza odbyła się konferencja prasowa, w której oprócz gospodarza, uczestniczył szef jeleniogórskiego Prawa i Sprawiedliwości Ireneusz Łojek. Wśród poruszonych tematów były kwestie dotyczące planów likwidacji szkół oraz problemy z wyłonieniem wykonawcy remontu Teatru Norwida.

- Bulwersującą sprawą dla opinii publicznej jest kwestia kolejnej "reformy" struktury sieci szkół w Jeleniej Górze - zaznaczył na wstępie Ireneusz Łojek, szef lokalnego PiS-u, który w swoim wystąpieniu wspominał m.in. likwidację szkoły uzdrowiskowej z 2011 roku. - Wtedy władze miasta (w zasadzie te same, co dzisiaj) argumentowały, że ówczesny zarząd Uzdrowiska nie chciał prowadzić deficytowego leczenia dzieci, więc konieczna była likwidacja. Dzisiaj możemy powiedzieć, że to była nieprawda - mówił I. Łojek, który następnie wspominał rok 2012. - Tłumaczono nam, że przeniesienie szkoły z Sobieszowa na ul. Leśną będzie optymalne i będzie ona kształciła fachowców, jest tam bursa i środki z oszczędności wynikających z przeniesienia szkół będą przeznaczone na doposażenie, remonty placówki przy ul. Leśnej - powiedział radny, który podkreślał, że nie można odbierać oświaty jako zbędnego wydatku.

- Samorząd to nie jest firma, tylko ma służyć mieszkańcom. Dzieci i młodzież to też mieszkańcy tego miasta - podkreślił Ireneusz Łojek, dla którego absurdem jest pomysł likwidowania szkoły, do której przyjeżdża wiele osób spoza naszego miasta, a za tym idzie subwencja. Radny PiS ubolewa, że dopiero po ponad roku funkcjonowania programu Mieszkanie Plus, prezydent podjął działania w tym kierunku.

- Zmienia się model podejścia młodych ludzi do mieszkania. Nie ma już presji, że trzeba je kupić. Ludzie są mobilni, przyjeżdżają do miasta na 2, 3, 10 lat i nie wiedzą, czy będą się z nim wiązać na dłużej, więc kupowanie czegoś w systemie deweloperskim czy kupowanie z zasobu wtórnego z miasta, tych ludzi nie interesuje. Nie chcą przez lata spłacać zaciągniętych kredytów - mówił I. Łojek, który wracając do kwestii szkoły przy ul. Leśnej zauważył, że nie liczono się z kosztami społecznymi, sytuacją młodzieży, która jest w tej szkole.

- Alternatywą jest inne spojrzenie na oświatę - jako na inwestycję! - przekonywał I. Łojek. - Jak słyszę, że prezydent Marcin Zawiła składa na sesję projekt uchwały intencyjnej likwidacji szkoły, a dopiero później rozmawia z młodzieżą, nauczycielami i rodzicami, a w jakiś dziwny sposób jego zastępca mówi, że on tej likwidacji nie chce, to może jest to jakaś psychologiczna sztuczka w stylu "dobry i zły policjant" - dodał Krzysztof Mróz, który apeluje do prezydenta, aby nie podejmował już żadnych reform. - Widać, że ostatnie miesiące prezydentury Marcina Zawiły to już chaos - stwierdził senator.

W kwestii remontu Teatru im. C.K. Norwida politycy PiS obawiają się utraty środków z Unii Europejskiej. Jeleniogórska placówka kultury otrzymała 15 milionów dofinansowania z RPO, ale w związku z brakiem rozstrzygnięcia przetargów w dwóch podejściach, a także terminem realizacji inwestycji do 21 grudnia 2018 roku, pytają po co było płacenie ponad 20 tysięcy miesięcznie za wynajęcie Kina Grand? - Ta sprawa bardzo nas niepokoi. Płacimy prywatnemu podmiotowi, a przecież mamy dwie sceny, gdzie teatr mógł normalnie funkcjonować - w Zdrojowym Teatrze Animacji lub Jeleniogórskie Centrum Kultury - mówił senator Mróz. - Z jednej strony prezydent chce oszczędzać likwidując szkołę, a z drugiej wydaje niepotrzebnie pieniądze na wynajęcie obiektu od prywatnego właściciela - dodał Krzysztof Mróz, który wraz z Ireneuszem Łojkiem zapowiada, że radni zadadzą prezydentowi wiele szczegółowych pytań w tej kwestii.

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~gość 19-02-2018 18:15
Rozliczyć tego Zawiłe co tylko na manifestacje KOD-tow biega i pod sądem swieczki pali ,a za prace mu płacą podatnicy a nie za manifestowanie ,a miasto niszczeje ruiny w miescie stoja jeszcze az dojdzie do tragedji
~ 20-02-2018 18:24
do: ~gość (18:15)
Pytania do Łojka. Jaka jest prawda w sprawie likwidacji szkoły "uzdrowiskowej"? Jeśli oświata jest inwestycją, to ile w nią zainwestował obecny rząd?
~Anonim+ 19-02-2018 18:30
" Jak słyszę, że prezydent Marcin Zawiła składa na sesję projekt uchwały intencyjnej likwidacji szkoły, a dopiero później rozmawia z młodzieżą, nauczycielami i rodzicami, a w jakiś dziwny sposób jego zastępca mówi, że on tej likwidacji nie chce, to może jest to jakaś psychologiczna sztuczka w stylu "dobry i zły policjant" " - przykład "wypisz, wymaluj" z podobnego działania PIS-u w zakresie tworzenia nowych ustaw, zatem przykład wzięty z "góry" i tak właściwie nie ma w tym nic dziwnego...
~ 19-02-2018 18:53
czy ktokolwiek z podatników zgadza się by włodarze otrzymywali takie wysokie wypłaty z naszych podatków ?
~~~ 19-02-2018 19:16
A chorą reformę szkolnictwa to który rząd wymyślił? a całą odpowiedzialność przełożył na samorządy, które do oświaty muszą dopłacać i to nie mało.Łatwo się ocenia...
~Wanda 20-02-2018 7:55
do: ~~~ (19:16)
PiS to samo zło ale teraz na nieudacznictwie Zawiły zabija kapitał polityczny. Ten prezydent dał im wszystkie argumenty i jest obciążeniem dla swojej partii. Bo kto to widział żeby dla szkoły 12 tyś.nie było A 20 tys.lekką rączką komuś do kieszeni wkłada. Nie dajcie się też nabrać na te piękne słowa tych 2 panów. O wszystkim wiedzieli i dopiero teraz się obudzili bo głośno wokół tej szkoły to przy okazji się podpieli. Wszyscy od grudnia wiedzieli co Zawiła planuje w oświacie i nikt palcem nie kiwnął ani z prawa ani z lewa dopiero dzielna młodzież rodzice i nauczycoele musieli wziąć sprawy w swoje ręce a ci śmietankę spijają. Tak czy inaczej gratulacje dla szkoły i dyrektora A inni niech biorą przykład i się uczą.
~Pola20 20-02-2018 9:15
do: ~Wanda (7:55)
PO to tez samo zło. ..ale w czerwolnej kotlinie nic się nie zmieni. ..bo ręką rękę myje.. .
~LOn 19-02-2018 19:36
Szczyt obłudy. Zlikwidowali 7 gimnazjów w Jeleniej Górze bez zmrużenia oka, a przy jednej niewielkiej szkółce szaty rozrywają. Żałosne.
~gluś 19-02-2018 19:41
do: ~LOn (19:36)
jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi ...... o listopadowe wybory dlatego trzeba w Prezydenta przy każdej okazji uderzać, a gdzie panowie senator i radny byli przez 4 lata
~ 19-02-2018 20:04
Pisiory za co się nie wezmą, to spieprzą, że tak najdelikatniej to określę. NICZEGO nie zrobili dobrze i prawidłowo. Opiane i oklepane 500+, to jedna wielka hucpa, gdzie społeczeństwo jest okradane po to, żeby utrzymać te głosy, co pozwoliły dojść do władzy prawakom. Krótko mówiąc, jest to zwykłe złodziejstwo umocowane prawni p rzez żałosne porawodawstwo. Jeśli ktoś zna cokolwiek korzystnego dla kr aju, a będą ce dziełem tej szajki, to proszę. Na razie
~654 20-02-2018 9:35
do: ~ (20:04)
A co dobrego zrobilo twoje ukochane PO dla kraju!!czekam?
~ 19-02-2018 20:15
Pan Mróz, jak każdy poseł i senator, złożył przysięgę dochowania wierności Konstytucji RP, którą to przysięgę następnie złamał, głosując za ustawami jawnie sprzecznymi z Konstytucją. Miejsce tego pana jest w więzieniu na wiele lat, a po opuszczeniu zakładu karnego emerytura tego pana powinna zostać obniżona do minimalnej krajowej.
~Ob. Ywatel 19-02-2018 20:20
Pisiory za co się nie wezmą, to spieprzą, że tak najdelikatniej to określę. Od lat NICZEGO nie zrobili dobrze i prawidłowo. Opiane i oklepane 500+, to jedna wielka hucpa, gdzie społeczeństwo jest okradane po to, żeby utrzymać te głosy, co pozwoliły dojść do władzy prawakom. Krótko mówiąc, jest to zwykłe złodziejstwo umocowane prawnie przez żałosne prawodawstwo. Jeśli ktoś zna cokolwiek korzystnego dla kraju, a będące dziełem tej szajki, to proszę. Ciekawe co na to Łojek, którego należy spytać o te podstawowe sprawy, a które są kłamliwie i oszukańczo przedstawiane. I tu nagle czytam, że się zajmują teatrem i oświatą. Ci którzy swoim prymitywizmem połamali wszystkie dziedziny naszego życia, próbują ustawiać nam swoje parchate wartości. Najpierw pozamykali, pozwalniali, ocenzurowali teatry. Potem zlecili pisanie „nowych” podręczników, gdzie naukowy debilizm, klerykalne kłamstwo i historyczne oszustwo wypierając wielowiekowe wartości, są na pierwszym miejscu. I próbują to polityczne draństwo nazywać OŚWIATĄ. Panie Łojek, pan też się podpisuje, że to aktualne pisiory były zaczynem rewolucji 1980 roku? Też uważasz pan, że święty penis może być używany tylko „w środku” i w celu prokreacji? I uważasz pan, że hitlerowskie symbole są fajne i niczego złego ze sobą nie niosą? Napisz pan to tutaj oficjalnie, niech lud wie kto wśród nich łazi. Bo nieprotestowanie w takich sprawach jest jasnym stawaniem ZA. Za nacjonalizmem i bandytyzmem. TFU! I pan jesteś – jak wynika z pańskiej deklaracji politycznej - tego u nas gwiazdą i jutrzenką.
~pisowiec 19-02-2018 20:34
Rozdziobią nas kruki i wrony ?
~Jerzy Chryztow 19-02-2018 21:45
Ten Mróz kompletnie nie rozumie specyfiki działania instytucji kultury i teatru. To tak jak by powiedzieć: " Mamy dwa szpitale, więc na czas remontu możemy przecież korzystać z jednego". Senator ... Jezu ratuj !!!
~Wrrr 19-02-2018 21:47
Przepraszam bardzo, ale jak PiS śmie się się wypowiadać na temat oświaty !!!! Zmiana podstawy programowej oraz likwidacja gimnazjów to tragedia !!!! Dzieci są zawalone nauką, zadaniami domowymi i 10 kg plecakami !!!!
~ 19-02-2018 22:36
do: ~Wrrr (21:47)
jEDYNE, w czym się zgadzam z PiS to likwidacja gimnazów. I powrót do 4 letniego LO i 5 letniego Technikum.
~ 20-02-2018 8:46
do: ~ (22:36)
"Gimnazów"? "Technikum" od wielkiej litery? Wracaj do nauki, leszczu...
~654 20-02-2018 8:56
do: ~Wrrr (21:47)
Do wrrr nie siej propagandy!!bo po gimnazjum to te dzieciaki nic nie umieja!!!do mnie do roboty przychodza tacy i sa kompletnie zieloni!!na drugi dzien juz ich nie ma bo pustka w lepetynie i brak jakikolwiek podstaw!!!
~ 20-02-2018 14:37
do: ~654 (8:56)
Ty też chyba kończyłeś gimnazjum, patrząc na twoje wypociny...
~karkonosz 20-02-2018 19:09
do: ~Wrrr (21:47)
Autor powyższego wpisu sam sobie przeczy. no bo jak dzieci mają nienormalny program, to właśnie to trzeba zmienić. I dlatego została podjęta zmiana.
~ 22-02-2018 0:02
do: ~ (8:46)
Pożyjemy,poczekamy i złapiemy na jakiejś literówce. I pośmiejemy się. A teraz : jak już to piszemy wielką literą lub dużą jak kto woli. Bo póki co wydawnictwom nie podoba się nawet pisanie od wielkiej/ dużej litery litery, podobnie jak z wielkiej czy dużej.A w elementarzu Mariana Falskiego ( broń Boże Marianny Falskiej)chyba już o tym mówili , no nie ?
~komentator drugi 19-03-2018 16:53
do: ~Wrrr (21:47)
Czy potrafisz, Człowieku, myśleć?... Twoja argumentacja przeciw Prawu i Sprawiedliwości, jest tak de facto jego poparciem. no bo te plecaki wypchane i przeładowane programy to właśnie nie PiS stworzył, tylko PO.
~Ilona 19-02-2018 22:14
A co Pan Łojek zrobił dobrego dla Jelonki przez 16 lat będąc radnym, skacze tylko po różnych stołkach jak pis dochodzi do władzy, specjalista od wszystkiego.
~pola20 20-02-2018 14:32
do: ~Ilona (22:14)
A co Zawila i jego kolesie zrobili dla oswiaty....tylko dzieci gimbazy...okrutne, zlosliwe i chamskie...normalne dzieci baly sie chodzic do tzw.Gimnazjum!!!!!
~MiK 19-02-2018 22:15
"... mamy dwie sceny, gdzie teatr mógł normalnie funkcjonować - w Zdrojowym Teatrze Animacji lub Jeleniogórskie Centrum Kultury" - takie słowa może wypowiedzieć tylko ktoś, kto nie ma najmniejszego pojęcia o specyfice pracy teatru. Dwa teatry na jednej scenie, jest to zupełnie nie możliwe. No ale cóż pisowska nomenklatura znana jest z tego że zna się absolutnie na wszystkim i za co się nie weźmie, to absolutny sukces, czego mamy na co dzień nowe przykłady.
~h 19-02-2018 23:37
PiS niech się nie odzywa już dość zdemolował Państo Polskie !!!!
~Schengen 20-02-2018 2:13
Dajcie tych geniuszy od jesieni ! Niech ich wspierają Wilki od Kukiza. Moze trzeba się du...ą po szkle, żeby zrozumieć. Ja jestem za terapią szokową. No bo dlaczemu nie mamy jeszcze ulicy Ofiar smoleńskich, Lecha Kaczyńskiego i pomnika z główkami na płocie ? Czas to naprawić !!! (a ta oświata i teatry to się załatwi przy okazji...)
~Oj 20-02-2018 7:30
Bez komentarza
~bw 20-02-2018 8:11
Główny Urząd Statystyczny podał w poprzednim tygodniu wstępne szacunki wzrostu Produktu Krajowego Brutto w IV kwartale 2017 roku, z których wynika, że wzrost ten wyniósł aż 5,1% w porównaniu do IV kwartału 2016 roku.
~Real 20-02-2018 9:00
...A po co długo jak można krótko, SLD+PO+KPN = zad.pie narciarskie w kotlinie, a zatem i turystyczne w zimie. Przeczytajcie w sieci wypowiedz Mroza ze spotkania KPN i innych parków.
~Radny Kubicki daje koncert 20-02-2018 11:46
Na obecnej XLVIII Sesji Rady Miasta radny Kubicki bezczelnie bawi się komputerem, ogląda programy, przesyła esemesy. Kubicki, jeśli Ci się nudzi, drogie dziecko, zrzeknij się mandatu radnego. Nikt nie będzie żałował.
~lesław 20-02-2018 12:56
Jak polacy nie wyzwolą się od żydokomuny to w Polsce będzie zamęt i chaos , Tak jest na rękę lewakom. W mętnej wodzie można wiele. Polacy podnieście głowy
rymcycymcy 20-02-2018 13:18
PiS ma tyle do powiedzenia o teatrze i oświacie, co ja o ...zygotach, opłatkach, demonach i ...parówkowych zamachach ! :)
~pola20 20-02-2018 14:27
do: rymcycymcy (13:18)
Tak sobie mysle....czy Ty lub Ta...mozesz myslec...bo wydaje mi sie ,ze nie masz mozgu....mieszkam od urodzenia w Jeleniej Gorze juz 62 lata i wiele widzialam,ale takiego bezmozgowia ...to nawet za komuny u nas nie bylo...
~ 20-02-2018 14:40
do: ~pola20 (14:27)
No bo nie widziałaś rymcycymcy. A może to i lepiej, bo wtedy zwątpiłabyś w rodzaj ludzki. To ... o zacięciu wierszoklety. W dodatku ma się za dowcipnego a jest tylko śmieszny. A to nie to samo.
rymcycymcy 20-02-2018 15:22
do: ~pola20 (14:27)
62 lata ! ...ale nickiem trochę się odmłodziłaś ! ;)
~ŁOTEWEK 20-02-2018 14:12
Ale psiarnia szczeka. Platfusowe czerwone pokolenie wylazło na forum i szczeka jak opętane. Uwielbiam ten skowyt czerwoniaków. Skwiałczcie bo już niedługo koniec tej waszej władzy czerwonej.
~ 20-02-2018 14:29
do: ~ŁOTEWEK (14:12)
Tak właśnie. " Słychać wycie ? Znakomicie " ! :)
~ 20-02-2018 14:40
do: ~ŁOTEWEK (14:12)
"Skwiałczcie"?! O ..., ale talent...
~opamietanie 20-02-2018 14:24
Gadanie o bzdetach.A tym czasie wprowadzenie do szkol nauki przeciwnej teorii Darwina ,fałszowanie historii ,teokracyzm i wciskanie młodym trocin wyciętych z puszczy.Rodzice ,przeglądajcie podręczniki i piszcie co sądzicie.
~ 20-02-2018 14:32
do: ~opamietanie (14:24)
No to opisz i skomentuj inicjatywy PO, którym przyklaskiwała Kluzik- Rostkowska : ubieranie w przedszkolach chłopców w sukienki. Żeby mogli wybrać swoją właściwą płeć ???
~ 20-02-2018 14:42
do: ~ (14:32)
Ale porównanie... Typowy pisior to mało powiedziane...
~ 20-02-2018 15:53
do: ~ (14:42)
Typowy platfons, to jakby nic nie powiedzieć o tobie.
~ 20-02-2018 16:51
do: ~ (15:53)
Poczytałem i powiem tak, ty strasznie durny przyjacielu jesteś. Nawet nie zawaham się powiedzieć, że zastępca durnego.
~ 20-02-2018 17:06
do: ~ (16:51)
Przecież durniu, łżesz już w pierwszym zdaniu . O tym, że ja durny i o tym , że umiesz czytać i przeczytałeś. Nie zawaham się powiedzieć, żeś zastępca członka PO.
~ 20-02-2018 22:08
do: ~ (17:06)
O poziomie twojej tępoty świadczy fakt, durniu, żeś ni jednego słowa od siebie nie potrafił napisać, durniu, jenoś wszystkie ode mnie zapożyczył. Aczkolwiek to słuszne działanie. Należy się uczyć od mądrzejszych.
~ 21-02-2018 7:43
Napisałem ci durniu, ... ześ dureń. I wystarczy dla ciebie, bo więcej durniu nie zrozumiesz. Boś właśnie dureń!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2018 Highlander's Group