Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 8260
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Polak w szafie" i "Oni" – w BWA

Wtorek, 17 kwietnia 2012, 13:07
Aktualizacja: 13:08
Autor: Angela
Jelenia Góra: "Polak w szafie" i "Oni" – w BWA
Fot. Artur Żmijewski
Już w najbliższy czwartek (19 kwietnia) o godz. 17.00 Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze zaprasza na projekcję dwóch filmów Artura Żmijewskiego, o których na początku opowie Wojciech Wojciechowski. Wstęp jest wolny.

Film „Polak w szafie” z 2006 roku dotyczący żywotności przesądu o tzw. mordzie rytualnym. W katedrze sandomierskiej i tamtejszym kościele św. Pawła znajdują się XVIII-wieczne obrazy Karola de PrĂŞvot przedstawiające Żydów dokonujących tzw. mordu rytualnego. Film Żmijewskiego jest zapisem dyskusji grupy badaczy i podjętej przez nich „pracy z obrazem”, pokazuje działania warsztatowe prowadzone przez artystę i studentów w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Film "Oni" natomiast z 2005 roku (prezentowany na festiwalu Documenta w Kassel) jest paradokumentem o warsztatach dla czterech zantagonizowanych grup, dla działaczy organizacji skupionych wokół Radia Maryja, narodowej prawicy, członków ugrupowań młodej lewicy oraz członków mniejszości żydowskiej. Żmijewski zaproponował im grę, w której przełamane mają zostać dotychczasowe uprzedzenia, a język znaków plastycznych ma otworzyć drogę do konstruktywnego dialogu.

Artur Żmijewski to rzeźbiarz z wykształcenia, absolwent Pracowni Rzeźby Grzegorza Kowalskiego ASP w Warszawie. W swojej twórczości, głównie filmowej, podejmuje problematykę społecznie zaangażowaną. Jest autorem filmów, m.in.: „Lekcja śpiewu”, „Berek”, „Na spacer”, „Oko za Oko”, „Nasz śpiewnik”, „Wybory.pl”, „Demokracje”, „Katastrofa”. Wydał w formie książkowej zbiór wywiadów z artystami pt. „Drżące ciała”. Jest redaktorem artystycznym wydawnictwa Krytyka Polityczna, współpracuje z Galerią Foksal, aktualnie jest kuratorem Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1496
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Karkonosze
Wystartowali!
 
Kilometry
Pociągiem do Lwówka za trzy lata
 
Kultura
Baśnie dźwiękiem opowiedziane
 
Kultura
Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group