Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8322
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polak – Austriak: dwaj bratanki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 18 września 2008, 10:38
Aktualizacja: 10:39
Autor: TEJO
Fot. rylit
Historyczne więzi z Austrią, które łączą nasz region z tyrolskim Zillertal nabierają współczesnego wymiaru i przynoszą wymierne korzyści. Wszystko dzięki grupie zapaleńców, która świeci przykładem, że w dzisiejszym świecie można współpracować mając na celu dobro małej ojczyzny.

Tłem dla kontaktów Jeleniej Góry z austriackim Tyrolem jest historia. Przypomniał o tym niedawno podczas odsłony Dni Austrii w Polsce Alois Eberharter, prezes KIF-Kultur Initiative Fügen z Tyrolu, która miała miejsce w Muzeum Domu Gerharta Hauptamanna w Jagniątkowie.

Eberharter przypomniał o losach ewangelików z Zillertal zmuszonych do opuszczenia Tyrolu w 1837 roku wskutek prześladowań religijnych. W cieniu Karkonoszy znaleźli schronienie, a w Mysłakowicach rozpoczęli nowe życie, i pielęgnowali swoje tradycje aż do 1945 roku.

Marek Mikrut, prezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego przedstawił na przykładzie wspomnień Vinzenza Reitmayera spisanych po pobycie w dawnym Zillertal- Erdmannsdorf dzisiejszych Mysłakowicach, do których przybył 28 czerwca 1914 roku. Odwiedził kilku żyjących jeszcze rodowitych Tyrolczyków, którzy jako małe dzieci po raz ostatni oglądali Alpy.

Zgromadzeni mogli też obejrzeć wystawę fotograficzną „Impresje z Alp”, która już była eksponowana w Galerii N... Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Współpraca z Austriakami niesie ze sobą także wymierne korzyści, o których przekonali się uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Wymiana młodzieży i umożliwienie młodym jeleniogórzanom pokazania swoich dzieł poza granicami to tylko jeden z przykładów dobrych relacji.

Dlatego właśnie w wyremontowanej auli placówki goście z Tyrolu zaprezentowali cząstkę swojej kultury. Zagrało„ Eberharter Trio”, a przybyli usłyszeli – oprócz lidera grupy wspomnianego już Aloisa Eberhartera - dwóch młodych akordeonistów: Thomasa Zisterera i Lukasa Wetschera ze szkoły muzycznej Zillertaler Musikschule filia w Fugen.

Dyrekcja szkoły rzemiosł przygotowała wystawę najlepszych prac swoich absolwentów. Odwiedzający wystawę oprócz uczty muzycznej mogli degustować sery górskie z wytwórni Sennerei Fugen/Zillertal.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~_ojdiridirachciach___ 18-09-2008 16:22
Czy Tyrolczycy też tak perfekcyjnie jodłują jak ich bawarscy koledzy ? ;)
~Sabath 18-09-2008 20:48
też jestem ciekawy ;-)
~czechna 18-09-2008 22:55
Jodłują,grają i śpiewają nie gorzej , a nawet lepiej po polskiej wódeczce. W Tyrolu w każdej wsi jest orkiestra i mniejsze lub wieksze grupki muzykujące. Szkoda ,że u nas w Kotlinie Jeleniogórskiej tak mało muzyki , zwłaszcza ludowej. Żeby choć trochę dorównać Podhalowi lub Podbeskidziu. :(
~Sabath 19-09-2008 23:58
czechna dzięki że napisałaś ;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group