Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7159
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Polak – Austriak: dwaj bratanki

Czwartek, 18 września 2008, 10:38
Aktualizacja: 10:39
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Polak – Austriak: dwaj bratanki
Fot. rylit
Historyczne więzi z Austrią, które łączą nasz region z tyrolskim Zillertal nabierają współczesnego wymiaru i przynoszą wymierne korzyści. Wszystko dzięki grupie zapaleńców, która świeci przykładem, że w dzisiejszym świecie można współpracować mając na celu dobro małej ojczyzny.

Tłem dla kontaktów Jeleniej Góry z austriackim Tyrolem jest historia. Przypomniał o tym niedawno podczas odsłony Dni Austrii w Polsce Alois Eberharter, prezes KIF-Kultur Initiative Fügen z Tyrolu, która miała miejsce w Muzeum Domu Gerharta Hauptamanna w Jagniątkowie.

Eberharter przypomniał o losach ewangelików z Zillertal zmuszonych do opuszczenia Tyrolu w 1837 roku wskutek prześladowań religijnych. W cieniu Karkonoszy znaleźli schronienie, a w Mysłakowicach rozpoczęli nowe życie, i pielęgnowali swoje tradycje aż do 1945 roku.

Marek Mikrut, prezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego przedstawił na przykładzie wspomnień Vinzenza Reitmayera spisanych po pobycie w dawnym Zillertal- Erdmannsdorf dzisiejszych Mysłakowicach, do których przybył 28 czerwca 1914 roku. Odwiedził kilku żyjących jeszcze rodowitych Tyrolczyków, którzy jako małe dzieci po raz ostatni oglądali Alpy.

Zgromadzeni mogli też obejrzeć wystawę fotograficzną „Impresje z Alp”, która już była eksponowana w Galerii N... Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Współpraca z Austriakami niesie ze sobą także wymierne korzyści, o których przekonali się uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Wymiana młodzieży i umożliwienie młodym jeleniogórzanom pokazania swoich dzieł poza granicami to tylko jeden z przykładów dobrych relacji.

Dlatego właśnie w wyremontowanej auli placówki goście z Tyrolu zaprezentowali cząstkę swojej kultury. Zagrało„ Eberharter Trio”, a przybyli usłyszeli – oprócz lidera grupy wspomnianego już Aloisa Eberhartera - dwóch młodych akordeonistów: Thomasa Zisterera i Lukasa Wetschera ze szkoły muzycznej Zillertaler Musikschule filia w Fugen.

Dyrekcja szkoły rzemiosł przygotowała wystawę najlepszych prac swoich absolwentów. Odwiedzający wystawę oprócz uczty muzycznej mogli degustować sery górskie z wytwórni Sennerei Fugen/Zillertal.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group