Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 20 lipca
Imieniny: Czesława, Małgorzaty
Czytających: 4720
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Podwójny atak piękna – video

Piątek, 5 czerwca 2009, 17:42
Aktualizacja: Sobota, 6 czerwca 2009, 7:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Podwójny atak piękna – video
Fot. TEJO
Dawno nie było takiej wystawy w Muzeum Karkonoskim, w którym od dziś można zobaczyć obrazy pędzla mistrzów epoki fin de sieclu i początków poprzedniego stulecia: Wojciecha Weissa oraz Aneri Ireny Weissowej. Ekspozycję otworzyła wnuczka Autorów – Zofia Nowina–Konopka Weiss.

„Piękno do mnie przyszło” to dwuznaczny tytuł wystawy, której wernisaż odbył się dziś w Muzeum Karkonoskim. Jak powiedziała wnuczka Wojciecha Weissa, te słowa miał on wypowiedzieć, kiedy poznał swoją przyszłą żonę Aneri Irenę. Kobietę oszołamiającej urody. To ona stała się przyczyną zmiany jego stylu – porzucił dekadenckie nastroje – a także inspiracją i Muzą artysty.

Ale piękno „przyszło” też do Muzeum Karkonoskiego w postaci płócien i obrazów o rzadko spotykanej wartości estetycznej. – Wystawę zorganizowano w 2007 roku w Wilanowie. Jeździ tak po różnych muzeach w Polsce – mówiła wnuczka Wojciecha Weissa, która opowiedziała fragment rodzinnej historii, jak to jej babcia – jako młoda kobieta – pragnęła studiować malarstwo, ale niewiast wówczas na akademię nie przyjmowano. Trafiła więc na prywatne zajęcia do pracowni Wojciecha Weissa. Ciąg dalszy znamy…

Na wystawę w Muzeum Karkonoskim nie składają się wszystkie dzieła, które obejmuje ekspozycja wilanowska. A to ze względu na ograniczoną powierzchnię placówki. Ale i tak warto zobaczyć te obrazy. Głównie przedstawiają portrety Aneri Ireny pędzla samego Mistrza. Modelka jest przedstawiona w różnych sytuacjach, w różnej kolorystyce, ale z niezmiennym pięknem. Są też autoportrety samego Weissa, scenki rodzajowe, krajobrazy.

– To nasza propozycja na wakacje – podkreśliła szefowa Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła. – Mam nadzieje, że spotka się z równie dobrym przyjęciem jak poprzednia wystawa „Na szkle malowane” – dodała. Podziękowała za przybycie parlamentarzystom: Marzenie Machałek i Marcinowi Zawile, a także zastępcy prezydenta Jerzemu Łużniakowi. Na wernisaż dotarł z Jakuszyc Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów.

Pojawił się też Jacek Gawroński, dyrektor wydziału kultury urzędu wojewódzkiego, który wyróżnił etnografkę Halinę Słomską, cenionego pracownika Muzeum Karkonoskiego, nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Obejrzyj video!

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
892
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Wspierają budowę mieszkań w Polsce
 
Aktualności
Maja Włoszczowska poprowadziła Jeleniogórską Szprychę
 
Aktualności
"Wredne liściki" na Placu Ratuszowym
 
112
Zderzenie autobusu z osobówką przy cmentarzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group