Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8301
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Poczta Polska chce danych osobowych – prezydent odpowiada

Czwartek, 23 kwietnia 2020, 15:35
Aktualizacja: Wtorek, 28 kwietnia 2020, 14:05
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Poczta Polska chce danych osobowych – prezydent odpowiada
Fot. Eveline de Bruin z Pixabay
Samorządy w całym kraju dostają drogą elektroniczną pisma z prośbą o przekazanie danych osobowych wyborców uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich, zaplanowanych teoretycznie na 10 maja br. Oświadczenie w tej sprawie wystosował prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Oświadczenie:

Do Urzędu Miasta w Jeleniej Górze docierają drogą elektroniczną rozmaite pisma dotyczące konieczności przekazania informacji, głównie na rzecz Poczty Polskiej S.A. w sprawach ważnych dla wyborów Prezydenta RP.

Pisma te uchybiają podstawowym normom, jakim powinny odpowiadać dokumenty w tak istotnej sprawie. Tym bardziej, że ich autorzy (niektóre z tych pism są wręcz anonimowe, a jedynym rodzajem „podpisu” jest określenie „z wyrazami szacunku Poczta Polska”) często nie przywołują żadnych podstaw prawnych swoich wystąpień. Niemniej gdyby podporządkować się wskazaniom zawartym w ich treści należałoby przekazać dane wrażliwe, dotyczące dziesiątków tysięcy Mieszkańców.

W pismach tych pojawiają się m.in. żądania udzielenia „wstępnych informacji o możliwości wykorzystania lokali komisji wyborczych”, użytkowanych dawniej do organizacji wyborów, z zaznaczeniem , że ma to na celu „przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych”, co do organizacji których nie ma jeszcze ostatecznej decyzji Parlamentu. W innych pismach anonimowi autorzy wnioskują o wydanie spisów wyborczych z pełnym adresem ich zamieszkania oraz numerem PESEL.

Zasadność takich żądań z kolei kwestionuje w przesłanych do nas pismach Państwowa Komisja Wyborcza, w imieniu której podpis składa jej przewodniczący, Sylwester Marciniak. Przeciwko takiej formie organizacji wyborów, co do formy których nie ma jeszcze żadnej podstawy prawnej protestuje również Związek Miast Polskich.

Prawnicy podkreślają, że żaden przepis nie uprawnia do żądania sporządzenia spisu wyborców w trybie i w formie, której żądają anonimowi autorzy listów elektronicznych.

Oświadczam, że dla mnie, jako Prezydenta Jeleniej Góry bezpieczeństwo Mieszkańców, rozumiane także jako zagwarantowanie podstawowych praw obywatelskich do prywatności jest najważniejsze. Nie zamierzam przekazywać danych osobowych Mieszkańców na żądanie jakiejkolwiek nieuprawnionej tymczasem do tego instytucji. Wszelkie ustawy dotyczące wyborów są wciąż w fazie procedowania i póki nie zostaną uchwalone w formie wskazanej przez właściwe przepisy nie są i nie będą dla mnie żadnym wskazaniem do podejmowania czynności w tym obszarze spraw.

Twoja reakcja na artykuł?

169
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
1%
Nudzi
0
0%
Smuci
12
6%
Złości
21
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (110)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group