Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5184
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pociągami inaczej. Nowy rozkład jazdy od niedzieli

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 10 grudnia 2010, 7:47
Aktualizacja: Sobota, 11 grudnia 2010, 7:58
Autor: Angela
Fot. Angela
Więcej składów niż dotychczas zakłada nowy rozkład jazdy spółki Przewozy Regionalne, który zacznie obowiązywać od najbliższej niedzieli, 12 grudnia. Zmienią się godziny odjazdów i przyjazdów. Znikną nieliczne połączenia.

Spółkę Przewozy Regionalne na naszym terenie organizuje i finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Przez kilka ostatnich miesięcy zbierał on i analizował wnioski oraz sugestie pasażerów dotyczące zmian rozkładu jazdy 2010/2011. Część próśb pasażerów została uwzględniona, inne pominięto.

Nowy rozkład jazdy przewiduje 36 pociągów w sekcji regio Jelenia Góra na obszarze od Wałbrzycha Głównego po Szklarską Porębę, z czego 25 z nich będzie jeździło codziennie albo w dni robocze, a pozostałe 11, tylko w wyznaczonych okresach.

W pierwotnym projekcie rozkładu jazdy zmiany nie zapowiadały się zbyt obiecująco. Władze urzędu marszałkowskiego nie chciały zgodzić się na zwiększenie liczby pociągów, co wynikało głównie z problemów dotyczących prędkości jazdy z Wrocławia do Jeleniej Góry. Nie obyło się bez trudnych rozmów sekcji z przedstawicielami władz lokalnych i marszałkowskich, dzięki którym wyproszono większą ilość pociągów.

Edmund Pomieczyński, naczelnik Sekcji Przewozów Pasażerskich w Jeleniej Górze Spółki Przewozy Regionalne: – Obecnie jest o 13 procent więcej pociągów w odniesieniu do dotychczasowego stanu, co oczywiście jest dla pasażerów korzystne. Z tych 36 pociągów sześć będzie uruchomione do Węglińca, sześć w kierunku Szklarskiej Poręby, w tym do Kořenova, trzy w kierunku Lubawki, w tym do Trutnova.

– W kierunku Wrocławia pojedzie natomiast 14 pociągów, co stanowi wzrost o 17 procent obecnego stanu, ale dotyczy on przede wszystkim stacji Wałbrzych Gł.
Wynika to ze zwiększenia prędkości jazdy na odcinku od Wrocławia do Wałbrzycha średnio o 10 minut. Planujemy uruchomić również siedem pociągów w kierunku Lwówka Śląskiego, gdzie obecnie przewozy są realizowane przez Koleje Dolnośląskie – dodaje naczelnik E. Pomieczyński.

Jak podkreśla wspólne rozmowy przedstawicieli sekcji, ustępującego prezydenta Marka Obrębalskiego, członka zarządu województwa Jerzego Łużniaka oraz prezydenta elekta Marcina Zawiły, pozwoliły na uruchomienie pociągu wyjeżdżającego z Wrocławia do Jeleniej Góry o godzinie 18.48, który początkowo był zaplanowany tylko na piątek, sobotę i niedzielę. Od 12 grudnia będzie on jeździł codziennie.

– Gdyby nie udało się przekonać władz marszałkowskich do tego rozwiązania, luka od przedostatniego pociągu do tego kursu była zbyt duża, przez co podróżni musieliby wyjeżdżać z Wrocławia do Jeleniej Góry około godziny 13.00, a później nie mieliby połączeń – wyjaśnia Edmund Pomieczyński.

Drugą wywalczoną zmianą jest kurs z Jeleniej Góry do Wrocławia z godz. 6.08, który w projekcie zaplanowany był tylko w poniedziałki, a będzie kursował we wszystkie dni robocze, oprócz świąt. Pasażerowie jadący z Jeleniej Góry do Wrocławia będą mieli do dyspozycji pięć pociągów, które będą kursowały codziennie lub w dni robocze.

Zrezygnowano natomiast z kursu z godz. 9.47, który okazał się nierentowny. Wewnątrz rozkładu jazdy przesunięto też pociąg z Jeleniej Góry do Wrocławia z godz. 5.47 na 6.08. Zamiast dwóch kursów z godz. 9.47 i 12.51 pojedzie jeden pociąg o 11.08. Z Jeleniej Góry do Wrocławia będą kursować pociągi o godz. 7.34 i 16.13 (Kamieńczyk) oraz 17.15. Pozostałe pociągi do Wrocławia będą odjeżdżały z dworca PKP Wałbrzych Gł.

Do Jeleniej Góry z Wrocławia natomiast codziennie lub w dni robocze będzie przyjeżdżać tyle samo pociągów co dotychczas: cztery z Wrocławia i jeden z Wałbrzycha. – Zostały one jednak odpowiednio przesunięte w czasie i będą przyjeżdżać o godz. 7.22, 11.13, 13.21, 17.20 oraz 22.14. Wydłużono też relację pociągu o nazwie Kamieńczyk, który obecnie kursował na trasie Jelenia Góra – Poznań, a zgodnie z nowym rozkładem jazdy będzie jeździł do Gniezna przez Poznań – mówi naczelnik sekcji.

Nowy sieciowy rozkład jazdy pociągów Przewozów Regionalnych oraz innych przewoźników można zakupić za około 70 zł w kasie biletowej na Dworcu Głównym PKP w Jeleniej Górze oraz w wyznaczonych kasach w Polce, których wykaz znajduje się na stronie internetowej Przewozów Regionalnych.

– Przewoźnik tylko wykonuje zaplanowane przez Urząd Marszałkowski przewozy na podstawie umowy zawartej z urzędem. Dlatego wszystkich, którzy chcieliby wnieść uwagi do nowego rozkładu jazdy, prosimy o kierowanie wniosków bezpośrednio do urzędu marszałkowskiego, bądź pośrednio przez naszą sekcję – mówi Edmund Pomieczyński, naczelnik Sekcji Przewozów Pasażerskich w Jeleniej Górze Spółki Przewozy Regionalne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~loblob 10-12-2010 8:58
A myślałem, że spółki to finansują pasażerowie. Ale jak UMWD finansuje - to ja chętnie pojadę za darmo!
~kolejorz 10-12-2010 9:58
Najszybsza relacja spółki Intercity (sezonowa) Szklarska Poręba Górna - Wrocław Gł. trasę Jelenia Góra - Wrocław Gł. pokona w równe 3h.Pociągi Regio (dawne osobowe)spółki Przewozy Regionalne będą pokonywać wymienioną trasę w czasie 3h10min.-3h.20min.przez Wałbrzych,będzie 5 połączeń dziennie,dodatkowo pociągi do Wrocławia będą kursowały także przez Węgliniec,Legnice,czas przejazdu ok.4h. Przyspieszony Regio ,,Kamieńczyk" do Poznania Gł. od 12.12.10 będzie kursował aż do Gniezna.Będzie dużo połączeń w stronę Lubania Śląskiego (ostatnie po 19),wiele relacji będzie także do Szklarskiej Poręby,Harrachova i Korenova obsługiwane nowoczesnymi szynobusami.Do Lwówka Śl. szynobusem będzie codziennie 5 połączeń(ostatnie przed 19).Od maja do końca sierpnia w weekendy będą kursowały szynobusy do Trutnova przez Lubawkę.Do Zielonej Góry będzie weekendowy kurs przyspieszony Regio.Wiosną mają ruszyć pociągi relacji Jelenia Góra-Lubań Śl.-Zgorzelec,to wszystko od spółki Przewozy Regionalne.Spółka Inter
~kolejorz 10-12-2010 10:03
Spółka Intercity oferuję całoroczny nocny pociąg TLK(dawny pospieszny) z kuszetkami i sypialnym do Warszawy Wsch.,w sezonie zimowym i letnim skład będzie kursował na trasie Szklarska Poręba Górna-Warszawa Wsch.Do Gdyni dojedziemy nocą w okresie świąt Bożego Narodzenia,Nowego Roku,w ferie zimowe,Święta Wielkanocne,weekend majowy.Od czerwca do końca sierpnia będzie nocne bezpośrednie połączenie na Hel.W sezonie zimowym będzie także nocny pociąg relacji Szklarska Poręba Górna - Szczecin Gł.,skład ten będzie posiadał wagon sypialny.Do końca lutego w weekendy będzie kursował także skład relacji Szklarska Poręba Górna-Wrocław Gł.-Szklarska P.G. Więcej informacji : przewozyregionalne.pl , intercity.pl , koleje.dolnyslask.pl
~WBB 10-12-2010 11:10
CZy Giebułtów wymieniony w tekście to ten Giebułtów tuż za rogatkami Mirska,jeżeli tak,to gdzie tam jest stacja kolejowa i kiedy połozyli tory?NIe widziałem i nie słyszałem ale z naszymi wspaniałymi PKP nigdy nic nie wiadomo.
~trail_man 10-12-2010 11:19
A gdzie zapowiadany Express EC Jelenia Góra - Berlin - Jelenia Góra oraz Jelenia Góra - Praha - Jelenia Góra ?
~ 10-12-2010 11:48
Ciekawe jaki geniusz tak ustalił rozkład, że młodzież dojeżdżająca pociągami do szkół w JG od strony Wałbrzycha, ma możliwość powrotu do domu o 11.08 a następnie o 16.15. To musiał być geniusz, prawdziwy geniusz.
~trail_man 10-12-2010 13:10
do"~": "od 01.01.2011 uruchomione zostaną połączenia Ex Jelenia Góra - Wałbrzych - Jelenia Góra. Podróż w jedną stronę, w komfortowych wagonach Shinkansen, potrwa ok. 10 min. Ponadto do 2012 planowane jest ukończenie pierwszej linii szybkiego metra London - Paris - Koln - Praha - Jelenia Góra - Warszawa. Podróż na całej trasie w jedną stronę ma potrwać ok. 50 min. Dodatkowym atutem połączeń ma być skorelowanie pociągów z komunikacją międzygwiezdną - jak informuje MZK Jelenia Góra, do 2017 w miejscu obecnego lotniska ma powstać centrum lotów kosmicznych. Na początku będą kursy Jelenia G. - Księżyc - Mars - Księżyc - Jelenia G. Podróż w obie strony ma trwać nie dłużej niż 1h." Źródło: PKP IC. Niestety w związku z budową centrum lotów czas podróży do Wrocławia zwiększy się do 10 h.
~ 10-12-2010 16:40
do trail_man, chyba sie nie doczekamy,a tez mi i nie tylko bardzo pasowalo takie polaczenie,ale mam nadzieje ze sie doczekamy
Tauruz 10-12-2010 17:27
Nagrode Pulitzera 2010 otrzymuje trail man może ktos cie doceni i bedziesz nastepca Stasia Lema
~fox 10-12-2010 19:03
Kupic rozklad sieciowy za 70 zl????? to dopiero jakis science fiction!!!!czy ja dobrze zrozumialem,placic za rozklad jazdy???to chyba jakis blad w artykule,to nie moze byc prawda.
~ahaa 10-12-2010 21:35
"...można zakupić za około 70 zł w kasie biletowej na Dworcu Głównym PKP w Jeleniej Górze oraz w wyznaczonych kasach w Polce..." A co to jest "w Polce"? Takie rażące błędy... Proszę Redakcji...
tracęgruntpodstopami 10-12-2010 22:22
"W dniach 22.12.10 - 12.03.10 ruch pociągów na trasie Jelenia Góra - Wrocław zostaje zawieszony. Działać będzie piesza komunikacja zastępcza L-IC (Lektyka-InterCity). Czas przejazdu lektyką - 15 h, cena biletu 2 kl. - 25 zł, 1 kl. - 50 zł, dopłata za zadaszenie - 20 zł. W cenę biletu wliczono ognisko z kiełbaskami podczas postoju w okolicach Legnicy. Zapraszamy do korzystania z naszych usług." Źródło: Koleje.pl .............. A tak na serio - panie Zawiła, co z tym SKM ? Kiełbasa wyborcza ?
~Re:kolejorz 10-12-2010 22:39
Tak tak,a świstak siedzi,bo kradł sreberka.Marzyciel z ciebie jakich mało.Pociągi do Wrocławia przez Wałbrzych dalej będa jeżdzic prawie 4h.Zapomniałeś chyba,że właściwie każdy pociąg na tej trasie ma spóżnienie minimum 15-20 minut,a spóżnienia grubo ponad 30 minut są 10 razy częstsze jak przyjazd punktualny.
~bang 11-12-2010 6:34
niezwykle dołujący temat...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group