Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6903
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pociąg pełen artystów wjedzie w sobotę na jeleniogórski dworzec

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 października 2012, 11:30
Aktualizacja: 13:07
Autor: org
Fot. Organizator
W sobotę, 13 października, na Dworzec Główny w Jeleniej Górze przyjedzie artystyczny pociąg. Będzie miał 10 wagonów, a w nich artyści z Polski, Estonii, Łotwy i Litwy. W tych wagonach, na peronie 2., odbywały się będą spektakle z elementami performance, muzyki, sztuki wizualnej, teatru w godzinach: 17:01, 18:31, 20:01, 21:31, 23:01. Wstęp na spektakle jest bezpłatny, ale trzeba mieć bilety, które należy odebrać w Jeleniogórskim Centrum Kultury (ul. 1 Maja 60) w godzinach od 9.00–19.00. Darmowy bilet trzeba zarejestrować na stronie: http://cosmicunderground.eu/

W ramach projektu Cosmic Underground, 20 września, z Tallina w Estonii, wyruszył specjalny pociąg. W podróży bierze udział ponad 30 pasażerów ze świata kultury i sztuki. Tworzą oni dziesięć wagonów tematycznych, nawiązujących do wymiarów czasu i pewnej utraconej godziny. Na każdej stacji w pociągu odbywają się spektakle. COSMIC UNDERGRUND przemierza w tym roku Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Portugalię. Do naszego kraju dotarł 5.października. Pociąg zakończy swoją podróż 8 listopada w Portugalii.

W wydarzeniu udział biorą artyści sztuk wizualnych, rzeźbiarze, projektanci, architekci, muzycy, pisarze, dziennikarze i badacze akademiccy. Z Polski będą to m.in.: SOFA, L.U.C (Paszport Polityki 2010), Stefan Kornacki (Talenty Trójki 2012), Mariusz Lubomski, Tomasz Cebo, aktorzy: Radosław Smużny, Krystian Wieczyński, Łukasz Ignasiński i artyści tworzący Instytut B61. Z zagranicy Elo Liiv, Eva Tallo, Andre Banha, Gint Gabrans, Raoul Kurvitz, Elina Cerpa.

Projekt Cosmic Underground opowiada historię grupy naukowców (zainspirowanych przez Alberta Einstiena i jego teorię względności), którzy badają czas. Inspiracją i początkiem badań była godzina utracona podczas zmiany czasu. Naukowcy odkryli, że w jednej godzinie zawarte są smaki zapachy, uczucia, emocje, dźwięki, kształty oraz ruch. Poszukiwania nie zakończyły się tylko na zbadaniu utraconej godziny.

- Wyjątkowość projektu polega na tym, iż jest to artystyczna podróż kolejowa łącząca dwa bieguny Europy – Wschód i Zachód. Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również ogromne wyzwanie logistyczne – ze względu na różnicę szerokości torów na wschodzie,zachodzie i w Europie środkowej. Pokonując te ograniczenia pokazujemy, że Europa nie ma granic - mówi Jan Świerkowski z Fundacji Platon, która jest pomysłodawcą i głównym producentem projektu Cosmic Underground.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ 12-10-2012 12:03
"odbywały się będą", "sztuk wizualnej", "Jelenia Góra w godzinach: 17:01, 18:31, 20:01, 21:31, 23:01.", "Na każdej stacji pociągu odbywają się spektakle." - czytacie swoje wypociny?! CTRL+C CTRL+V wam się zepsuł?!
~:(((((( 12-10-2012 12:47
Szkoda że perony są takie obskórne, takie fuj!!!
~ 12-10-2012 12:51
"odbywały się będą", "Na każdej stacji pociągu odbywają się spektakle." - tego już nie raczycie poprawić? Gratuluję!
~ 12-10-2012 20:39
Albo "będą się odbywały" albo "odbywać się będą", a nie "odbywały się będą"! Ludzie! Dwa razy ktoś wam zwracał uwagę!
~ 12-10-2012 20:40
To dowód na to że tymi pociągami już nikt nie jezdzo tylko artyści -zwykły obywatel na kolej się wypioł
~ 12-10-2012 23:22
Kolej wypina sie na wszystkich to i wszyscy na nia Jak powstał Orient Express to sam czytałem jak się chwalili ,ze pięknie wyremontowali dworzec ,a teraz wypięli sie na Orient i już niedługo znów bedzie dworzec stał pusty ,a oni będa mieli znów syf jak zawsze... Starczy spojrzec na perony i wszystko czym zawiaduje kolej -Krakowska , 1 Maja pod dawnym zegarem- wyrzucili ludzi z tego budynku i czekaja az go pustego trafi szlag to na pkp norma ,ale szynobusy,pociagi artystów , to ich kręci ,bo moze ich ktos pochwali w gazecie Jak z Orientu zrobili jeden z lepszych domów kultury i wreszcie nieliczni turysci to dostrzegli i słychac o tej knajpie w duzych miastach polski to splendor dla pkp , ale jak pomóc przetrwac kryzys komuś kto z tego syfu zrobił coś to wszyscy łeb pod stół .Brawa DLA PKP
~abiik 13-10-2012 7:37
! Jak widać po powyższych wpisach, u nas są sami ynteligenci, do których kompletnie nie trafiają takie akcje, gdyż w ich mniemaniu banały są większym sensem bytu, niż jakaś tam sztuka. Organizatorzy projektu słyszeli o tym fenomenie i zasugerowani tym niebywałym zaangażowaniem pospólstwa w dbanie o poprawność najdrobniejszych pierdół, przyjechali do nas po prostu umyć szyby i pozamiatać przedziały... Co ciekawe - pociąg jeszcze nie dotarł do celu, a już osiągnął koniec świata.
~ 13-10-2012 8:23
Brak pracy, miasto starcow i bezrobotnych. Jakiej kategorii artysci zawitali do JG? Czy tutaj potrzeba wydatkow tego typu na jakies hautury? Owszem, ludzie ze stanowiskami, tzw STOLKOWY BETON i pseudo inteligencja, ich stac pod katem wolnego czasu i pieniedzy na rozrzut kasy na takie bzdety. Bezrobotni, a takich wielu, maja na uwadze jak przezyc, wali im jakas hautura podworkowych samozwanczych artystow. Dworzec staje sie teatrem ! ewenement na skale swiatowa! Tylko Zawilosc zakompleksiona mogla wysunac tak durny pomysl.
~ 13-10-2012 10:05
Zapowiada sie rewelacyjnie,znakomity pomysl ciekawi artysci martwi mnie ze troche slabo z reklamom i ze znow wszedzie bylo super a w Jelonce nie wyszlo,moze ktos wie kto u nas odpowiada za ten projekt jak Jck to bedzie dramat.
~do 08:23 13-10-2012 16:02
Ja nie narzekam - mam używane auto, mieszkanie, starcza mi na potrzeby bieżące i sam decyduje o swoim losie i pracy. A Ty jesteś wredny i to właśnie ta wredota przez Ciebie przemawia, razem z bezsilnością i żalem. Co to za nowa klasa społeczna "pseudointeligencja"? Mnie się wydaje, że skoro wymyśliłeś taki termin, to pewnie się do niego zaliczasz. Od zawsze, na całym świecie, odkąd istnieje sztuka, to jest to głównie atrakcja dla klas średnich, do wyższych. Nieudacznicy, sieroty losu, i zwyczajnie głupi ludzie nie rozumieją tego, a jeśli się czegoś nie rozumie, to się na to szczeka. Jesteś zwykłym kundlem, plującym wściekłą śliną, bo jest Ci zwyczajnie źle i nie wiesz kogo za to złapać za gardło. Może zamiast atrakcji, dać Ci zapomogę, co?
~fiki 13-10-2012 19:49
to co "za moich czasów" nazywało się propagandą -dzisiaj nazywają sztuką to co "za moich czasów" nazywało się sztukologią -dzisiaj nazywają sztuką czy to ja zdziadziałem ? czy świat zapomniał co to jest sztuka?
~ 14-10-2012 10:40
O KAowcy z JCK imprezę zrobili, i na ostatni dzwonek o tym się mówi... Sztuka na usługach JCK lub Ratusza dziekuję bardzo, bardzo dziękuję nie przyjdziemy
~ 14-10-2012 13:30
Jak zwykle malkontentom nic się nie podoba. Byłem tam i uważam, że artyści przygotowali świetne widowisko. Poziom bardzo wysoki choć nie każdy to potrafi dostrzec, wszak gdy głupcowi wskażesz księżyc palcem ten będzie się patrzył na palec. A to, że wydarzenie było słabo wypromowane to element całości, chodziło o to żeby pojawili się na miejscu ci, którym rzeczywiście na tym zależy, a nie hołota łażąca wszędzie gdzie jest za darmo.
~ 14-10-2012 19:10
Jestem zaskoczony brakiem artykulow na temat tego wydazenia a raczrj Wydazenia przez duze W dawno nie widzialem tak ciekawego projektu w Jeleniej Gorze walory edukacyjne,artystyczne inowacyjnosc przedsiewziecia wielkie brawa dla tych ktorzy doprowadzili do przyjazdu pociagu do naszego miasta.A jesli chodzi o promocje Jck staje sie od pewnego czasu specjalista od pseudosukcesow w ttej dziedzinie.
~ 14-10-2012 22:37
Było 15 osób znaczy się impreza dobrze zabezpieczona:)
~ 15-10-2012 14:47
organizatorem nie było ani miasto ani JCK....wspaniała Sztuka....cieszyła moje serce...dla osób światłych korzystających z internetu, dobrze że nie było przypadkowych osób nie zainteresowanych ciekawym wydarzeniem kulturalnym....pozdrawiam...Uczestnik i Widz...:-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group