Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 8798
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pociąg pełen artystów wjedzie w sobotę na jeleniogórski dworzec

Piątek, 12 października 2012, 11:30
Aktualizacja: 13:07
Autor: org
Jelenia Góra: Pociąg pełen artystów wjedzie w sobotę na jeleniogórski dworzec
Fot. Organizator
W sobotę, 13 października, na Dworzec Główny w Jeleniej Górze przyjedzie artystyczny pociąg. Będzie miał 10 wagonów, a w nich artyści z Polski, Estonii, Łotwy i Litwy. W tych wagonach, na peronie 2., odbywały się będą spektakle z elementami performance, muzyki, sztuki wizualnej, teatru w godzinach: 17:01, 18:31, 20:01, 21:31, 23:01. Wstęp na spektakle jest bezpłatny, ale trzeba mieć bilety, które należy odebrać w Jeleniogórskim Centrum Kultury (ul. 1 Maja 60) w godzinach od 9.00–19.00. Darmowy bilet trzeba zarejestrować na stronie: http://cosmicunderground.eu/

W ramach projektu Cosmic Underground, 20 września, z Tallina w Estonii, wyruszył specjalny pociąg. W podróży bierze udział ponad 30 pasażerów ze świata kultury i sztuki. Tworzą oni dziesięć wagonów tematycznych, nawiązujących do wymiarów czasu i pewnej utraconej godziny. Na każdej stacji w pociągu odbywają się spektakle. COSMIC UNDERGRUND przemierza w tym roku Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Portugalię. Do naszego kraju dotarł 5.października. Pociąg zakończy swoją podróż 8 listopada w Portugalii.

W wydarzeniu udział biorą artyści sztuk wizualnych, rzeźbiarze, projektanci, architekci, muzycy, pisarze, dziennikarze i badacze akademiccy. Z Polski będą to m.in.: SOFA, L.U.C (Paszport Polityki 2010), Stefan Kornacki (Talenty Trójki 2012), Mariusz Lubomski, Tomasz Cebo, aktorzy: Radosław Smużny, Krystian Wieczyński, Łukasz Ignasiński i artyści tworzący Instytut B61. Z zagranicy Elo Liiv, Eva Tallo, Andre Banha, Gint Gabrans, Raoul Kurvitz, Elina Cerpa.

Projekt Cosmic Underground opowiada historię grupy naukowców (zainspirowanych przez Alberta Einstiena i jego teorię względności), którzy badają czas. Inspiracją i początkiem badań była godzina utracona podczas zmiany czasu. Naukowcy odkryli, że w jednej godzinie zawarte są smaki zapachy, uczucia, emocje, dźwięki, kształty oraz ruch. Poszukiwania nie zakończyły się tylko na zbadaniu utraconej godziny.

- Wyjątkowość projektu polega na tym, iż jest to artystyczna podróż kolejowa łącząca dwa bieguny Europy – Wschód i Zachód. Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również ogromne wyzwanie logistyczne – ze względu na różnicę szerokości torów na wschodzie,zachodzie i w Europie środkowej. Pokonując te ograniczenia pokazujemy, że Europa nie ma granic - mówi Jan Świerkowski z Fundacji Platon, która jest pomysłodawcą i głównym producentem projektu Cosmic Underground.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
429
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group