Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 7770
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Po wyborze Kocy „spółdzielnia” Klemma ma doła

Piątek, 20 marca 2009, 9:11
Aktualizacja: Sobota, 21 marca 2009, 7:54
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Po wyborze Kocy „spółdzielnia” Klemma ma doła
Fot. TEJO
– Jesteśmy w totalnej depresji – mówi Gazecie Wyborczej jedna z aktorek po tym, jak niedawno temu komisja konkursowa wybrała Bogdana Kocę na dyrektora naczelnego Teatru im. Norwida. Już teraz wiadomo, że nowy szef chce „pogrzebać” artystyczną wizję Wojtka Klemma.

Wyborcza zdradza kulisy wyboru nowego dyrektora. Za jego kandydaturą opowiedziało się ośmiu z dziewięciu członków komisji. Dziennik cytuje jednak opinię jednej, niezadowolonej z decyzji aktorki, która także zasiadała w gremium. Według niej Koca oczarował decydentów anegdotami, ale nie przedstawił artystycznej wizji dla sceny jeleniogórskiej. Zapowiedział tylko, że sprowadzi Nicka Cave'a, z którym jest zaprzyjaźniony, ale nie zdradził żadnych szczegółów.

– Ważne dla nas było to, że kandydat poradził sobie z dyscypliną budżetową na zachodzie, gdzie nie jest tak łatwo jak u nas o pieniądze. Tam nikt nie da lekką ręką brakujących do premiery środków – powiedział nam z kolei inny członek komisji, który był za Bogdanem Kocą.
Ten z kolei – według Wyborczej – miał powiedzieć kilka słów gorzkiej prawdy aktorom jeleniogórskim: są, według nowego dyrektora in spe, niedouczeni i brakuje im warsztatu. Przydałyby im się codzienne ćwiczenia.

Gazeta, która wyraźnie trzyma stronę odchodzącego Wojtka Klemma i jego drużyny, podkreśla fatalny nastrój w tzw. spółdzielni, czyli grupie artystów skupionych wokół reżysera. - Jesteśmy w totalnej depresji – mówi cytowana przez dziennik aktorka Małgorzata Osiej-Gadzina, która za czasów Wojtka Klemma miała pseudonim „dyrektorowa”. Dodaje, że obawia się, iż teatr spadnie do kategorii domów kultury. W obozie szefa wciąż jest jednak nadzieja, że prezydent Marek Obrębalski zawetuje decyzję komisji. Sam prezydent jeszcze się nie zapoznał z dokumentacją. Obiecuje jednak, że „nie podejmie pochopnej decyzji”.

Gazeta Wyborcza piórem Magdaleny Piekarskiej usiłuje po raz kolejny „dopiec” Jelonce pisząc, że jesteśmy tabloidem, który wraz z radnymi opowiedział się przeciwko kierownikowi Klemmowi z ekipą. Słowo „tabloid” w „piórze” pani Magdy z gazety, która ma monopol na rację, zaczyna brzmieć jak komplement, zwłaszcza w sytuacji, kiedy rzeczona dziennikarka mieszka we Wrocławiu i ma bardzo blade pojęcie o tym, co dzieje się w Jeleniej Górze. Dla niej ważniejsze są ogólnopolskie „sukcesy” Wojtka Klemma niż to, jak jego sztuka była i jest przyjmowana tu, na miejscu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group