Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 5868
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Po śniegu na rowerze w „rowerowej stolicy Polski”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 2 grudnia 2010, 9:07
Aktualizacja: 9:31
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Choć pogoda raczej nie sprzyja miłośnikom cichych jednośladów, nie brakuje takich, którzy – nie bacząc na zimowe warunki – dosiadają rowerów. Łatwo nie jest, choć da się jeździć. Problemów jednak nie brakuje.

– Jestem mieszkańcem Zabobrza, pracuję natomiast w centrum. Po Jeleniej Górze, czy to służbowo, czy też prywatnie poruszam się na rowerze, w dzisiejszych czasach to jedyny skuteczny sposób na zakorkowane centrum – napisał do nas pan Łukasz.

W ostatnich dniach, wzdłuż ulicy Jana Pawła II, wyznaczony został ciąg pieszo-rowerowy, co z pewnością poprawi bezpieczeństwo rowerzystów. Problemem natomiast jest fakt, że ten trakt na odcinku od McDonald’sa do końca estakady jest słabo odśnieżony. Poruszać się trzeba po ubitym przez pieszych śniegu. Jazda po czymś takim jest bardzo niebezpieczna, dlatego nie chcąc blokować ruchu na estakadzie, zmuszony jestem pchać rower, a to chyba nie o to chodzi w „rowerowej stolicy Polski” – czytamy w mailu od Czytelnika.

Na rowerze w zimowych warunkach porusza się także niżej podpisany. Choć wydawać się to może karkołomnym wyzwaniem, takowym nie jest. Przy odpowiedniej ostrożności można jednośladem w miarę sprawnie poruszać się po mieście, choć oczywiście – znacznie wolnej niż w normalnych warunkach. Po ubitym śniegu jazda jest w miarę bezpieczna. Gorzej z nie trzymającym się podłoża śniegiem częściowo roztopionym przez sól. Tu już trzeba więcej ekwilibrystyki. Zwłaszcza zimą daje się we znaki brak miejskich ścieżek rowerowych. Zimą także widać, że miano „rowerowej stolicy Polski” zostało Jeleniej Górze przyznane mocno na wyrost.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ 2-12-2010 9:53
Nie zgadzam się z treścią artykułu, mimo ze sam jestem zapalonym rowerzystą, to jednak rozumiem, że w wypadku tak dużych opadów śniegu priorytetem są drogi i chodniki. Czasami po prostu należy odpuścić.
~cdn 2-12-2010 10:09
Problem w tym, że u nas nie ma priorytetów gdyż zarówno drogi jak i chodniki nie są odśnieżane
~Przemek 2-12-2010 10:16
"Rowerową stolicą Polski" jest Szklarska Poręba. Stało się to dzięki wieloletniej działalności Stowarzyszenia Cyklistów "Szklarska Poręba na dwóch kólkach" i wytyczenia w mieście ponad 40 tras rowerowych różnej skali trudności oraz zaangażowaniu mieszkańców. Pod Szrenicą odbywaja się coroczne ogólnopolskie i międzynarodowe imprezy jak "Bicke action" i wiele innych. Jelenia Góro ! Nieładnie jest podszywać się pod cudze osiągnięcia.
~jak 2-12-2010 10:49
nie narzekaj na odśnieżanie, można wziąć łopate do ręki i dla relaksu [pomachać z pożytkiem dla zdrowia a nie ciągle narzekac Powinno się nad tym pomyśleć i zorganizować takie odśnieżanie zamiast ciągle biadolić . pozdrawiam niezadowolonych.
rymcycymcy 2-12-2010 10:55
No byłem przekonany, że taka pogoda unieruchomi jelonkowego reportera ...a tu proszę :) Pewnie ma napęd na cztery ! :)
~ZAPROSZENIE 2-12-2010 11:08
Tow. Rowerowe I-KTK-N - ZAPRASZA na spotkanie 2 grudnia (czwartek) godz. 17:00 - budynek Zrzesz.Handlu i Usług ul. Wolności 82 TEMAT spotkania - STARE i NOWE PROBLEMY ROWEROWE W NASZYM MIEŚCIE - stan dróg rowerowych już wybudowanych i tych planowanych - Gościem spotkania będzie Marcin ZAWIŁA - proszę o powiadomienie wszyskich zainteresowanych - za zarzad Zbigniew Leszek Prezes I-KTK-N - spotkanie to nie jest dla osób, które chcą przyjść i tylko narzekać - bo jak jest każdy rowerzysta wie - chodzi generalnie o wypracowanie wspólnego stanowiska do ściślejszej współpracy ROWERZYSTÓW z RATUSZEM - co dalej oczekujemy w mieście - ( po ostatnich wpadkach na ,,jana pawła,, ,,grabarów,, czy park zdrojowy)
~diabelek 2-12-2010 11:17
JAK TO JEST, ZE JECHAŁEM DZIS O 7 RANO Z CIEPLIC DO BOLKOWA, W JG DROGI FATALNE, ZA ROGATKAMI MIASTA JUZ INNY ŚWIAT, WRACAŁEM PO 9 Z BOLKOWA DO JG, DROGI CZARNE, OCZYWIŚCIE DO GRANIC jg, GDYZ NA "OBWODNICY" JUŻ BIALA ŚLIZGAWKA. ZAŚCIANEK!!! A PRZY PARKOMETRACH PARKINGI NIEDOGARNIETE, CZYLI PŁACI SIE ZA PARKOWANIE W ZASPIE ??? ROZUMIEM OPŁATY ZA PARKOWANIE, ALE W JG STRAZ MIEJSKA NIE DZIAŁA, TZN NIE WYMAGA ODSNIEŻENIA OD "ZNAJOMEGO" DZIERZAWCY ???!!! TO ZAKRAWA NA "KUMOTERSTWO" ???!!! co to q.r.w.a MA BYC ZA MIASTO !!! TO WIOCHA !!! WYŁUDZANIE PIENIĘDZY I NIC POZATYM !!! SKANDAL NA MIARE Najwyzszej Izby Kontroli !!!
*Piękny Roman* 2-12-2010 11:19
Tak trzymać Panie Redaktorze. Wbrew pozorom jazda po śniegu może sprawiać wiele frajdy...Oczywiście pod warunkiem że wie się jak jeździć i jest się odpowiednio przygotowanym. Ważny jest właściwy ubiór, dobre hamulce i trochę umiejętności. A najlepiej opony z kolcami. Ja sam całą poprzednią zimę jeździłem po Kowarach i okolicy, a nawet do Jeleniej. Pozdrawiam !
~wredny 2-12-2010 13:56
kto jeździ zimą rowerem luuudzie Panie Łukaszu MZK !
~/? 2-12-2010 14:39
A może Pan Łukasz nie ma kasy na bileciki?
~ 2-12-2010 15:04
ehh.. Panie z I-KTK-N spamujesz Pan na obu portalach ogłoszeniami promującymi Zawiłę. Rozumiem, że startowałeś z jego komitetu, przykro mi że się nie dostałeś do rady, teraz byś sobie jednak darował. Na co dzień taki aktywny nie jesteś, a tu patrz, wybory i zaraz ile inwencji. Trochę przyzwoitości..
~Ło matko! 2-12-2010 15:37
Wszyscy, dokładnie wszyscy tu piszący powinni skorzystać z zaproszenia I-KTK-N. ZAWIŁA będzie , będzie ZAWIŁA!!!! Ło matko jedyno! Wszystko Wam rowerzyści on załatwi.On jeden tylko. Będą ścieżki. Co Tam ścieżki! Drogi będą , autostrady podgrzewane , oświetlone i obsadzone daktylami i ananasami.Wszystko dla rowerzystów. A jak się który zmęczy , to podjedzie sobie specjalnym tramwajem dla rowerzystów. Ten tramwaj będzie miał tory równoległe do tych dróg rowerowych. Rowrry na tory! Niech żyje Zawiła, NIECH ŻYJE!!!!
~byłyzawodnik 2-12-2010 17:04
a kto nas mianował rowerowa stolica Polski? Poza sciezka rowerowa w kerunku karpacza nie ma wogole dróg rowerowych, do parku cieplickiego był zakaz wjazdu rowerem wejde z rowerem do byle jakiego Urzedu to odrazu afera (nie zostawie sprzetu za ok 20000 zł na ulicy)jest wiele utrudnien to juz lepiej za stolice niech robia Borowice bo tam co roku siedzi pól kolarskiej Polski szykujac forme do sezonu :):))
Piipi Jelonkowa 2-12-2010 19:40
~CIEKAWE ? .. czy Pan Redaktor ma odpowienie ogumienie ! .. *ZIMOWE*
~ahha 2-12-2010 21:06
Ja też jeżdżę do pracy na rowerze, śniegu w NL jak nigdy, ale przynajmniej fajnie popatrzeć jak Holendrzy na tych swoich letnich oponach w samochodach się fajnie ślizgają i jeżdżą czasem wolniej od rowerzystów... :)) pozdrawiam
Piipi Jelonkowa 2-12-2010 22:57
..do -[~Haha] ..współczuje NL ! .. ścieżki rowerowe mają tak ..*OK ! ..ale "urodzaj" mofas jest *tam nieorzyjemny !
~JACK 3-12-2010 11:13
Również jestem rowerzystą > ale odpuściłem i przemieszczam się autobusami MPK.Wszak to ma jakiś sens a w tym śniegu i mrozie to rower piorunem by zardzewiał ! Życzę wszystkim ( rowerzystom) jak najszybszego nadejścia wiosny chociaż jeszcze nie mamy nawet ustawowo zimy !!!!!!!!!
~R.K 5-12-2010 20:08
ścierzki rowerowe terz powinny być odśnierzone a są zasypane to skandal rzeby nie było gdzie spacerować

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group