Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7702
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Po remoncie starego zajazdu będzie w nim dom kultury

Niedziela, 20 stycznia 2013, 7:47
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 stycznia 2013, 7:26
Autor: Mea
Region: Po remoncie starego zajazdu będzie w nim dom kultury
Fot. Mea
W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowalno – montażowe budynku przy ul. Żołnierskiej 13 z przeznaczeniem na Centrum Aktywności Społecznej „Pogórze” w Podgórzynie.

– Inwestycja ma kosztować ok. 1 mln 300 tys. zł z czego ponad 465 tys. zł to dotacja ze Środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, resztę zapłaci gmina. Rozpoczęcie prac remontowych wewnątrz budynku planujemy na przełom lutego i marca – poinformowała Elżbieta Nieckula, kierownik Referatu Rozwoju z Urzędu Gminy Podgórzyn.

Obiekt został wybudowany na przełomie XIX i XX w., była tu restauracja, sala taneczna i pokoje do wynajęcia. Po II wojnie światowej mieściła się tu Gromadzka Rada Narodowa. Jeszcze kilkanaście lat temu w budynku przy ul. Żołnierskiej 13 była siedziba wójta, sekretarza, Urząd Stanu Cywilnego, Referat Rolnictwa oraz Referat Meldunkowy, które zostały przeniesione ze względu na zły stan obiektu do budynków obok. Później budowla, będąca pod ochroną konserwatora zabytków, stała pusta.

- Teraz do końca 2013r. budynek ma przejść całkowity remont, z termomodernizacją , remontem dachu, wykonaniem nowych stropów i dobudówką, gdzie będzie klatka schodowa oraz winda – wymieniła Elżbieta Nieckula.
Ponadto wykonana zostanie nowa instalacja elektryczna, gazowa, wodno-kanalizacyjna, odgromowa, grzewcza wraz z ekologiczną kotłownią gazową, wymieniona zostanie również stolarka okienna.
– Na parterze ma być biblioteka z czytelnią oraz świetlica wiejska wraz z sanitariatami. Łączna powierzchnia użytkowa parteru to 211,2 m2. Na pierwszym piętrze planowane są: pomieszczenia dla Koła Gospodyń Wiejskich z Podgórzyna, pracownia fotograficzna oraz duża sala spotkań o powierzchni ponad 80 m2. Łączna powierzchnia użytkowa I piętra to 230,8 m2. Natomiast na poddaszu przewidzieliśmy miejsce na galerię oraz pomieszczenia do spotkań kół zainteresowań naszych mieszkańców – mówiła Elżbieta Nieckula.

Zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy Urzędu Gminy są zadowoleni z tego, że piękny obiekt odzyska blask i będzie służył społeczności lokalnej. – Budynek ten stał wiele lat pusty i straszył swoim wyglądem. W Podgórzynie nie było miejsca spotkań i domu kultury, tym bardziej cieszę się, że takie powstanie i będziemy mogli realizować swoje pasje – powiedział Piotr Figacz, mieszkaniec Podgórzyna.
- W Podgórzynie potrzebny jest ośrodek kultury, by aktywizować i integrować mieszkańców, a po remoncie obiekt stanie się perełką Podgórzyna – mówił Radosław Burchacki, pracownik Urzędu Gminy Podgórzyn.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group