Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8798
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Po pokazie „Medioracji”. Upojeni sztuką

Sobota, 16 lipca 2011, 19:48
Aktualizacja: Niedziela, 17 lipca 2011, 20:26
Autor: Organizator
JELENIA GÓRA: Po pokazie „Medioracji”. Upojeni sztuką
Fot. Organizatorzy
Barwne i rytmiczne widowisko, którego kanwą jest poezja Juliana Tuwima, a obramowaniem świat surrealistyczno–dadaistyczny oklaskiwano dziś w Teatrze im. C. K. Norwida, gdzie miała miejsce premiera widowiska przygotowanego podczas warsztatów „Lato w teatrze” zatytułowanego „Medioracja”. Drugi pokaz – jutro o godz. 18.

To był najważniejszy dzień dla adeptów sceny, którzy – jak skrupulatnie wyliczył Tadeusz Wnuk, aktor i koordynator LWT, a zarazem reżyser przedstawienia – mieli na jego przygotowanie 71 godzin. Dziś wszyscy mieli okazję błysnąć tym, nad czym pracowali. I udowodnili, że warto było.

– Nie ma sztuki bez upojenia, ale musi być to upojenie szaleńcze – te słowa manifestu Jeana Dubuffeta wpisały się w trzynaście dni wakacji w Teatrze im. Norwida. To bardzo mało czasu, ale wystarczająco, aby wykorzystać drzemiący w adeptach sceny potencjał i stworzyć niezapomniane widowisko. Raczej rodzaj rozbudowanej etiudy uzupełnionej o pewien przekaz tyczący rzeczywistości widzianej przez pryzmat wierszy Juliana Tuwima, który – jednocześnie – staje się odniesieniem do wypowiedzi o epoce i jej wielkich twórcach.

Taka jest „Medioracja”, barwny spektakl w wykonaniu młodzieży skupionej na czwartej edycji LWT, warsztatów, które powoli stają się już jeleniogórską tradycją. Tym razem realizatorzy – Anna Szopa, Tadeusz Wnuk, Janusz Kijański (pomysłodawca tematu), Dorota Fruba-Wiśniewska i Marek Oleksy – zaproponowali młodzieży niełatwą formę teatralną wymagającą precyzji ruchu, ale także świadomości przekazywanego tekstu.

Wiersze Tuwima, wielu kojarzące się z językową zabawą i „Lokomotywą”, zawierają jednak w sobie coś więcej aniżeli tylko tę charakterystyczną melodię ubarwioną specyficznym językiem poety, który żył i tworzył w ciekawych czasach ścierania się różnych prądów, poglądów, ideologii. W burzliwych latach XX wieku.

„Medioracja” jest pewnym podsumowaniem wizji świata tamtej epoki. Wizji, która może się także sprawdzić i dziś. Stworzone na scenie futurystyczne miasto jest przecież lustrzanym odbiciem naszej rzeczywistości, a wydarzenia, które dzieją się w poetyckim świecie, mają także miejsce obok nas, choć w znacznie mniej lirycznej formie. Emocje: miłość, brutalizm, agresja, zabawa, taniec. Refleksja o sprawach ostatecznych podana w formie frywolnej, ale mimo wszystko budząca niepokój. To wszystko w pigułce mamy w „Medioracji”.

Uczestnicy i realizatorzy LWT wysoko postawili sobie poprzeczkę i przeskoczyli ją z dużym zapasem. „Medioracja” budzi w widzu refleksję pozostawiając jednocześnie twórczy niedosyt oraz pytanie: czy kolorowy świat zawsze w strukturze głębokiej jest barwny?

Zaś sześcian, a taka bryła stanowi podstawę urządzenia naszej rzeczywistości (i jest „kluczem” widowiska), daje wiele możliwości interpretacji zjawisk różnej natury: zarówno profanum jak i sacrum. Warto więc zmrużyć oczy i zobaczyć kolory tam, gdzie ich nie ma. Lub przekonać się, że to co barwne tak naprawdę jest szare i nijakie. I tylko Artysta, choć za błazna uważany, jest w stanie nadać tej rzeczywistości wymiar magiczny. A błazeńskie – parafrazując padające ze sceny słowa Salvatora Dalí – jest społeczeństwo.

Po zakończeniu sztuki Tadeusz Wnuk podziękował wszystkim, którzy pracowali przy realizacji projektu LWT i wyraził nadzieję, że kolejna jego edycja odbędzie się za rok. Przypominamy, że ten, kto nie mógł przyjść na dzisiejszy pokaz, będzie miał okazję nadrobić zaległości jutro. Początek przedstawienia o godz. 18.

Uczestnicy: Aleksandra Bąblińska, Robert Czerwiński, Małgorzata Czyż, Marcin Dryja, Barbara Erling, Magdalena Chilewska, Adriana Gierszanin, Justyna Goryluk, Dominik Górski, Agata Kasprzak, Adrian Kurek, Damian Kuśnierz, Łukasz Kwiliński, Michał Piasecki, Paulina Przybył, Natalia Pucek, Marek Sieradzki, Karolina Szwaj, Małgorzata Szymczak, Filip Wieczorek, Aleksandra Woźniak, Roksana Wójcik, Katarzyna Wójtowicz, Alicja Zalesska, Sandra Zapała
O LWT
Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
124
Nigdy
24%
Rzadko
45%
Czasami
19%
Często
11%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group