Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 2901
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Po drugim dniu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru

Sobota, 14 czerwca 2014, 7:36
Aktualizacja: Niedziela, 15 czerwca 2014, 22:48
Autor: Mestra
Jelenia Góra: Po drugim dniu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru
Fot. Mestra
W Miejskim Domu Kultury "Muflon" trwa jubileuszowy Festiwal Folkloru. Piątek (13.06) upłynął pod znakiem tradycji, która inspiruje. Miłośnicy literatury mieli okazję spotkać się z autorem książki "Miedza" – Andrzejem Muszyńskim, a wielbiciele folkowej muzyki posłuchać koncertu zespołu SUTARI.

Wczorajszy wieczór rozpoczęło spotkanie autorskie z Andrzejem Muszyńskim (1984), pisarzem, podróżnikiem, stypendystą Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego, autorem zbioru opowiadań "Miedza". Spotkanie poprowadził Wojciech Wojciechowski. Odnosząc się do opowiadań zebranych w "Miedzy" uczestnicy spotkania poruszyli tematy dotyczące życia na prowincji, pędu do nowoczesności, zaniku kontaktów międzyludzkich i potrzeby rozmowy, o pustoszejących wsiach, ale też potrzebie wspólnotowości.

Po spotkaniu, o godz. 19.00 w sali widowiskowej zagrał folkowy zespół SUTARI - trzy młode wokalistki, instrumentalistki i performerki, zauroczyły zgromadzonych widzów śpiewem i własnymi kompozycjami, czerpiącymi inspirację z polskiej muzyki ludowej i litewskich pieśni Sutartines - śpiewanych tylko przez kobiety w idealnym współbrzmieniu. Poza niezwykle harmonijnymi głosami zachwyciły wykorzystaniem nietypowych instrumentów, jak tarka, deska do krojenia, mikser, które spójnie łączyły się z muzycznymi opowieściami. - Utrwalamy tradycyjny charakter zgromadzeniowego muzykowania, traktując je jako spotkanie i dialog między uczestnikami. Opowiadamy poprzez muzykę – tak jak nasze babki - mówiły artystki.

Spotkanie autorskie i koncert zespołu folkowego są częścią projektu V Międzynarodowy Festiwal Folkloru - tradycja inspiruje. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group