Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 2486
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Po burzliwej debacie jest Karta Dużej Rodziny

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 21 listopada 2013, 8:22
Aktualizacja: Niedziela, 24 listopada 2013, 14:09
Autor: Angela
Fot. Angela
Po długiej, wtorkowej (19.11) dyskusji radnych na temat określenia celów i tego jakie ulgi będą w niej ujęte, uchwalono Jeleniogórską Kartą Dużej Rodziny. Skorzystają z niej osoby posiadające więcej niż dwoje dzieci. Wejdzie ona w życie od przyszłego roku, a na jej realizacje miasto planuje przeznaczyć w 2014 roku – 300 tys. zł.

Szacuje się, że w Jeleniej Górze jest około 700 wielodzietnych rodzin, posiadających w sumie około 3,5 tys. dzieci.

Uchwała, która ma na celu pomoc wielodzietnym rodzinom, daje im możliwość skorzystania ze zniżek, zwolnień, rabatów i ulg na ofertę miejskich instytucji kultury, sportu i rekreacji, nauki, edukacji, opieki itp. Jakich? Tego jeszcze nie wiadomo. I o to toczył się największy bój podczas dyskusji na ostatniej jeleniogórskiej sesji Rady Miejskiej. Ale nie tylko.

Projekt uchwały prezentował Zygmunt Korzeniewski. - Prace nad tą kartą trwały od kilku miesięcy –mówił. - Idea Karty Dużej Rodziny nie miała żadnych przeciwników. Zespół pracujący nad tą uchwałą miał jednak problem z określeniem jakiej grupy karta ma dotyczyć. Szacujemy, że skorzysta z niej do 670 rodzin - dodał.

Mimo że projekt uzyskał pozytywne opinie komisji radnych, w dyskusji pojawiło się wiele krytyki co do jej kształtu i treści.

Radny PiS Krzysztof Mróz zarzucił jej brak treści i konkretów. - Cieszymy się, że taka inicjatywna w końcu została zaproponowana, ale projekt uchwały jest tak ogólny, że poza hasłem nic nie wnosi – mówił. - Miasto się do niczego nie zobowiązuje. W innych miastach ta uchwała ma kilka stron, a nasza ma pięć paragrafów. Do niej powinna być dołączona lista ulg, z których te rodziny skorzystają, w tym nie tylko zniżki na bilety do kina czy teatru, ale przede wszystkim zniżki na wodę, śmieci, kąpiele w termach cieplickich – dodał.

Po tych słowach do ataku przystąpiła Grażyna Rehlis – Pawlukiewicz (PO). Poszę ważyć słowa i słuchać tego, co mówią przedmówcy - mówiła. - Mam również wrażenie, że nie przeczytał pan nawet porządku obrad. Zniżki będą głosowane już dzisiaj w przypadku przejazdu MZK i opłat za żłobki – dodała.

- Przeczytałem program uchwały – ripostował radny PiS-u - ale chodzi mi o to, żeby wprowadzić takie ulgi, których ludzie oczekują.

Radny SLD Józef Sarzyński podkreślał, że gdyby ta karta nie została wprowadzona przez prezydenta, złożyłby ją klub radnych SLD.

- Jeśli jednak chodzi o zwiększenie tych rodzin w życiu kulturalnych i społecznych, do uchwały powinien być załącznik z listą wszystkich instytucji, w których te zniżki będą obowiązywały. Powinno być to już jasno wypunktowane. Katalog udogodnień i ulg powinien być rozszerzony o ulgi za odbiór ścieków i dostawę wody, śmieci itp. Apeluję by szybko zrobić takie zestawienie wszystkich korzyści wynikających z tej karty, żebyśmy mogli je przekazać mieszkańcom. To, że będą się oni o tym dowiadywali z prasy i telewizji, będzie niedobrze świadczy o współpracy radnych i prezydenta – dodał.

Przewodniczący klubu Razem dla Jeleniej Góry Miłosz Sajnog natomiast pytał, dlaczego wszystkie instytucje miejskie nie zostały z urzędu zobowiązane do wprowadzenia takich zniżek.

– Mam wrażenie, że w Jeleniej Górze każdy prowadzi swoją politykę: prezydent swoją proponując Kartę Dużej Rodziny, radni swoją – uchwalając ją , a instytucje miejskie swoją- bo albo się do niej włączą, albo nie – mówił. - Całe miasto powinno być gotowe i czekać na dyspozycje prezydenta. Z czego to wynika, że jedna instytucja się zgłosiła, a druga nie? Słyszę, że katalog jest otwarty, że inne podmioty może się przyłączą. Pytam więc czy TBS się przyłączy, Wodnik i inne instytucje? Duże brawa za przedstawienie takiej karty, ale oczekujemy na jego poprawną realizację – dodał radny M. Sajnog.

Dyskusję uciął radca prawny Jeleniej Góry Roman Słomski. – Te ograniczenia wynikają z prawa – mówił. - Ustawodawca nie podjął bowiem w tym kierunku potrzebnych działań. Do wsparcia rodzin wielodzietnych musimy więc wykorzystać obowiązujące prawo. Stąd ta uchwała jest tak szczupła i ogólna. Jest ona punktem wyjścia do dalszych uchwał szczegółowych. Nie możemy dowolnie stosować zniżek. Jest problem, jak wprowadzić zniżki np. za śmieci, bo płacimy od osoby czy za wodę, bo płacimy za zużytą ilość. Jest to uchwała wyjściowa i najbardziej bezpieczna. Szczegóły i listę zniżek musimy przenosić to na kolejne uchwały. Cały czas będziemy szukali innych możliwości. Inaczej uchwała mogłaby zostać unieważniona – dodał.

To przekonało radnego Józefa Sarzyńskiego, który zgodził się z mecenasem, że karta powinna być przegłosowana i zaproponował, by zastanowić się nad wprowadzeniem stawek ryczałtowych i górnych cen granicznych.

Niezależny radny Janusz Grodziński przypomniał, że na komisji wypracowany został rozszerzony model rodziny o osoby samotnie wychowujące dzieci i związki nieformalne. Z ulg skorzystają więc całe rodzin (łącznie z rodzicami), rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka oraz osoby samotnie wychowujące dzieci i matki z dziećmi ze związków żyjących w konkubinacie. Prawa do ulg nie będzie miał natomiast konkubent. W takiej wersji uchwała została przegłosowana jednogłośnie.

W kolejnych dwóch uchwałach pojawiły się też do niej konkrety. Jedna z ulg będzie dotyczyła całkowitego zwolnienia z opłaty za wyżywienie dziecka w jeleniogórskich żłobkach, a druga - obniżenia cen biletów miesięcznych z 48 zł na 10 zł dla każdego dziecka z rodzin objętych Kartą Dużej Rodziny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~mysiek 21-11-2013 8:50
robią coś- źle, nie robią - też źle ludziska ogarnijta się
~upss 21-11-2013 11:19
A jakie będą kryteria przyznania takiej Karty - poza posiadaniem więcej dzieci oczywiście? Czy zarobki rodziców będą brane pod uwagę? Bo jeśli wszyscy po prostu dostaną taką kartę to będzie nie fair wobec pozostałych mających trudną sytuację, a mających 1 lub "tylko" dwoje dzieci.
~NNN 21-11-2013 12:59
Bardzo dobrze że robią !!!!! resztę można dopracować ważne że coś wkońcu jest robione dla ludzi !!!!!
~18 sqandal 21-11-2013 13:12
...... rodziny wielodzietne potrzebują ubrań i chleba a nie ulg na kulturalne imprezy . Tu mają być konkrety a nie jakieś badziewie i ustalić proste i czytelne zasady dla kogo ta pomoc i nie radzić miesiącami bo nasi radni to jedną decyzje 16 razy obracają w kólko . Tu pootrzebne natychmiastowe uchwały a nie robić sobie nasiadówki w ratuszu .
~bcbg 21-11-2013 13:32
a kiedy będzie Karta Dużego Bezrobotnego?:P
~xxx 21-11-2013 14:04
do ups: To karta dużej rodziny, a nie zapomogi dla biednych, więc jest jak najbardziej normalne i uczciwe że kryterium jest ilość dzieci. do sqandal: do takich miejsc mogą dać ulgę bo należą do miasta, lub mają z nimi umowy. Nie mamy (chyba) państwowej/miastowej piekarni czy szwalni, więc nie można dać tego na karcie - bo komu chciałbyś dopłacać - konkretnemu piekarzowi (korupcja, przetarg musi być)?
~aska 21-11-2013 15:38
NO to patologja ,bedzie sie miala dobrze ,bo normalni rodzice to pracuja ,a patologja to udaja mamy ze sa same a obok stoi konkubent ojciec dzieci i korzysta z tych dziecinnych przywileji . Pedzic do pracy ,a nie dawac karty a ludzie beda stawki wieksze placic za wode i smiecie ,bo musi byc oplacono to bedziecie zciagac z ludzi ,co pracuja i zyja zetelnie .
~GRZYB 21-11-2013 15:50
Mam namacalny przyklad .sasiedzi rodzice niepracuja ,tylko zyja z kosciola i z MOPSu i mowia ze niepojda do pracy bo im jest dobrze ,a ojciec dzieci jak se zapracuje odczasu do czasu to ma na alkochol. NO i maja koputer wysokiej marki i wszystko to co potrzeba w domu .I duzo alkocholu bo nato stac .A O STARSZYCH LUDZIACH EMERYTACH ,RECISTACH ,KTORYM ,NIESTAC NA LEKI I OPLATY .TO URZEDNICY NIEMYSLA.TYLKO O PATOLOGJI.
~Uska 21-11-2013 16:29
W KAŻDYM NORMALNYM mieście są karty dla rodzin wielodzietnych. Nie rozumiem o co ten bulwers. To, że niektórzy należą do patologii czy oszukują to nie znaczy, że robią tak wszyscy. Patologia to patologia- powinno się to ścigać, ale nie czepiać się dzieci, bo to nie ich wina, że rodzice są tacy a nie inni. Powinno się inwestować w dzieci, bo to nasz przyszłość. Dlaczego dzieci mają płacić za błedy dorosłych??? A pomoc emerytom i ręcistom to swoją drogą...
~ups 21-11-2013 18:37
Aby faktycznie pomóc rodzinom, nie tylko wielodzietnym powinni obniżyć wat na artykuły dziecięce (ubrania, pampersy, kosmetyki pielęgnacyjne, zabawki) i byłoby to sprawiedliwe wobec wszystkich rodzin, nawet tych mających "tylko" jedno, czy dwoje dzieci. Bo być może ktoś ma "tylko dwoje" i z przyczyn zdrowotnych mieć już nie może, to co ta dwójka jest gorsza, niż trójka innych rodziców? Niech ta pomoc już będzie, to się chwali, ale...jeśli ktoś ma więcej niż troje dzieci to niech udowodni krajowi, że go na to stać, a nie żyje z jakichkolwiek form pomocy czy ulg, za które płacą wszyscy podatnicy. Bo nie chodzi o to, by dzieci spłodzić, ale zapewnić byt, wykształcenie etc. a w tych trudnych czasach to niełatwe.
~ 21-11-2013 19:15
Jesteście ... !Połowa z was wykupi mieszkania administracyjne za 50% do 99% a rodziną wielodzietnym żałujecie ?I nie życzę sobie nazywania takich rodzin patologią.Mam trojkę dzieci i zarabiam z żonom miesięcznie więcej niż takie cepy jak wy w pół roku brutto;)
~daisy d. 21-11-2013 19:45
Zgadzam się z ups z 18:37. Obniżenie Vat-u na artykuły dziecięce, które są po prostu cholernie drogie, pomogłoby wszystkim rodzinom posiadającym dzieci, bez względu na ilość. A rodzinom patologicznym wraz ze świadczeniami socjalnymi powinni od razu karton gumek zapodawać, zamiast takiej karty.
~ 21-11-2013 20:33
Istny głęboki PRL, jeszcze należy opodatkować kawalerów tzw bykowym i będziemy w czasach po-nych, tak dalej radni PO, socjalizm niedaleko tylko dlaczego wy się przy tych przemianach obłowiliście !!!
~ 21-11-2013 20:38
KLEPAĆ DZIECI TO ŻADNA SZTUKA, ODPOWIEDZIALNI SAMI POTRAFIĄ JE UTRZYMAĆ , DLACZEGO PODATNIK MA UTRZYMYWAĆ PATOLOGIĘ NIECH SIĘ TYM ZAJMUJĄ INSTYTUCJE KOŚCIELNE , KTÓRE ICH POPIERAJĄ !!!
~ 21-11-2013 20:42
DO 19.15 BRAWO POWIEDZ TO POPIERNICZONYM RADNYM
~ED 22-11-2013 0:24
To, że ktoś ma więcej niż dwoje dzieci to wg. Was patologia. Patologia to inne pojęcie ale nie jest związane z ilością dzieci. Patologia występuje także u ludzi bez dzieci. Patologią jest gdy ludzie zamiast dzieci mają pieski.
~ 22-11-2013 20:02
Ale pieski i kotki nie dotuje miasto !!!
~ 25-11-2013 0:01
Śmieszne niektóre komentarze!!!!żeby nie powiedzieć żałosne...prawda jest taka, ze im bogatsza rodzina tym cheć posiadanie kilkorga dzieci mniejszy, najlepiej jedno bo wygodniej i mniejsze wydatki, najczęściej rodziny biedne obciążone nałogami " obdarowywane" są licznym potomstwem i dlatego ta karta jest mile widziana ( o ile nie będzie do wykorzystania w sklepie monopolowym).. a że skorzystają rodziny dobrze usytuowane ale mające więcej potomstwa to chyba nie tak duży problem ... jest ich garstka !!! tak na marginesie !!! mamy 3 dzieci i żartobliwie mówimy na siebie rodzina patologiczna :))) nawiązując do stereotypów ... zawsze tyle chcielismy!!!!!!!
~ 25-11-2013 0:03
proponuje dofinansowanie do hycla , bedzie mniej smrodu na ulicach ....
~lu 25-11-2013 10:48
ja mam trójkę dzieci i stać mnie na ich wyżywienie, ale na teatr czy basen już nie, i oto chodzi by moje dzieci mogły mieć zniżkę, by było mnie stać cała rodziną pójść do teatru, by miały tańszy bilet MZK do szkoły.
~ 25-11-2013 21:06
A tam, są i rodziny, które mają dużo dzieci, a nikt tam nie pije, mają taki światopogląd i tyle. Trzeba to uszanować, a nie psioczyć na nich, jak sami dzieci nie macie, albo jedno. Jest mały przyrost naturalny, może nawet ujemny, więc lepiej aby były te ulgi prorodzinne dla wielodzietnych rodzin, a jak im zazdrościcie, to sami sobie też naklepcie dzieciaków, będziecie korzystać z ulg.
~ 27-11-2013 14:23
Pomysł rewelacyjny, a jeżeli chodzi o wywóz śmieci to sprawa jest prosta wystarczy zweryfikować deklaracje i sprawa będzie jasna uczciwi, którzy wskazali prawdziwą liczbę dzieci zamieszkujących w domu powinni miec dodatkowe ulgi i jak sądzę nie będzie ich zbyt dużo a miasto udowodni, że uczciwośc popłaca. A duży bezrobotny niech się weźmie do roboty, i zacznie wchodzić na właściwe strony z ofertami pracy.
~ 27-11-2013 14:36
Do 25.11 z godz. 00.01 nie ma co zabłysnąłeś, wyśmiewasz inne komentarze a sam nie masz pojęcia o czym mowa, jeżeli dla ciebie rodzina wielodzietna równa się patologii to gratuluje, nie obrażaj ludzi bo patologiczne jest takie myślenie co wskazuje, że wyrastałeś w takich warunkach lub masz z tym osobisty problem, proponuję żebyś się zwrócił do odpowiedniego lekarza a z pewnością pomysł radnych miasta spodoba ci się.
~sandra1 2-12-2013 8:12
Duża rodzina jest oparta na mężu i żonie oraz dzieciach. Konkubinaty, to patologia rodziny, proteza. Wsadzając w kartę protezę dajemy narzędzie nie do wspierania rodzin lecz do wspierania patologii rodziny. A radni PiS-u z Panem Mrozem na czele to żenada. Panowie radni opozycji zamiast posyłać głodne kawałki pokażcie własny lepszy projekt. Opublikujcie go i pokażcie że za darmochę nie bierzecie diet. Doooo roobootyyyyyy!
~zdruzgotana 21-01-2014 23:06
Pomysł fajny ale co dzieciom z kina jak będą głodne?a co jeśli w dużej rodzinie są dzieci niepełnosprawne?Jakie ulgi będą?lepiej chyba już te ulgi na media bo one nad zrzerają wtedy będzie więcej kasy w domu to i dzieci będą miały na kino
~piter2 23-01-2014 21:46
ty ~sandra1 - za dużo radyjka Rydzykowego pod beretem? - dla ciebie rodzina to tylko taka z katolskiej definicji? Wbij sobie wyprany móżdżku, że rodzina to: matka + ojciec + dzieci. A to czy rodzice mają ślub czy nie to powinno cię g.. obchodzić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group