Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2156
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Plakat w szkole – wystawa już od jutra w „Chemiku"

Poniedziałek, 19 września 2016, 8:55
Aktualizacja: 16:32
Autor: BWA
Jelenia Góra: Plakat w szkole – wystawa już od jutra w „Chemiku"
Fot. Organizator
Otwarcie wystawy plakatu w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze, przeniesionej z Galerii sztuki BWA, odbędzie się jutro (20.09) o godz. 12.00. Na ekspozycję składają się prace artystów młodego i średniego pokolenia, kontynuatorów tradycji polskiej szkoły plakatu. Będą to postery z kolekcji Krzysztofa Dydo oraz prace Zbigniewa Szumskiego.

Krzysztof Dydo jest znawcą i miłośnikiem sztuki plakatu, zajmuje się polskim plakatem artystycznym. Od 1985 r. prowadzi w Krakowie Galerię Plakatu a jego zbiory gromadzone od połowy lat 50. tworzą „Dydo Poster Collection”. Na wystawie zaprezentujemy prace m.in.: Kai Renkas, Ryszarda Kaja i Moniki Starowicz. Artyści ci należą do młodszego, aktywnego pokolenia twórców polskiego plakatu. Wśród podejmowanych przez nich tematów znajdują się m.in. fantazje na temat znikającego cyrku, satyra na rzeczywistość. Na wystawie zobaczyć będzie można plakaty będące fotograficznymi kolażami wykonanymi za pomocą komputera, plakaty oparte o literę i typografię, abstrakcję geometryczną i znak.

Plakaty Zbigniewa Szumskiego, od dłuższego czasu współpracującego ze szkołą, towarzyszyły wydarzeniom z zakresu teatru, plastyki, muzyki oraz literatury, charakteryzuje je specyficzny dadaistyczno-romantycznym klimat. Jest on twórcą i reżyserem Teatru Cinema z Michałowic oraz dyplomowanym artystą plastykiem z bogatym dorobkiem, w ramach którego znajdują się plakaty nagradzane na kilku znaczących konkursach zagranicznych.

- Mamy nadzieję, że będzie to początek projektu wystawienniczego mającego na celu prezentację dzieł pozostających w zbiorach BWA w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze – podkreślają organizatorzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group