Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5829
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Płaca świętością

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 30 listopada 2009, 7:54
Aktualizacja: Wtorek, 1 grudnia 2009, 8:10
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Nawet do 30 tys. zł kary mogą zapłacić nieuczciwi pracodawcy, którzy uchylają się od wypłacania swoim pracownikom wynagrodzeń lub robią to nieterminowo. Jak pokazuje liczba skarg, takich nieuczciwych przedsiębiorców jest coraz więcej.

Niedopełnienie jednego z głównych swoich obowiązków czyli wypłacenia pracownikom należnego wynagrodzenia, pracodawcy tłumaczą przede wszystkim kryzysem finansowym. O spadku zysków w firmach i walce o przetrwanie przedsiębiorstw pracownicy słyszą coraz częściej.

Boleśnie odczuwają to na własnej skórze, kiedy zamiast całej pensji dostają tylko jej część, lub z kilkudniowym, a nawet kilkumiesięcznym opóźnieniem. Z taką sytuacją spotkała się pani Katarzyna, która całej wypłaty w terminie nie otrzymuje już od trzech miesięcy. Mimo to, zmuszona sytuacją rodzinną, w dalszym ciągu pracuje w nadziei, że kryzys w firmie w końcu minie.

– Cały czas słyszymy, że to tylko chwilowe problemy w firmie. Wypłacają nam połowę a w minionym miesiącu, kiedy zagroziliśmy, że nie przyjdziemy do pracy, dostaliśmy trzy czwarte pensji. W podobnej sytuacji jest kilkanaście osób – mówi pani Katarzyna.

Tłumaczenie szefa jest takie, że jeśli wypłaci pracownikom wynagrodzenia, nie będzie miał za co kupić materiałów do produkcji. A jeśli nie będzie materiałów, produkcja się zatrzyma, nie będzie co sprzedawać i firma zbankrutuje. – Takie argumenty słyszymy już od trzech miesięcy, ale my też musimy jakoś żyć, zapłacić za rachunki, kupić jedzenie, opłacić dziecku zajęcia pozalekcyjne. Zmieniłabym pracę, ale w innych firmach też nie jest lepiej. Czekamy, czekamy aż ten kryzys minie. Co mamy robić? - pyta.

Jak mówi Anna Szustak z jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Zasady wynagradzania za prace powinny zostać określone w umowie o pracę, w regulaminie wynagradzania, lub też w ustawach i innych aktach prawnych.

Wynagrodzenie powinno być godziwe, stosowne do rodzaju pracy, kwalifikacji i nie niższe od płacy minimalnej, która do końca bieżącego roku wynosi 1276 zł brutto. – Jedynym wyjątkiem jest pierwszy rok pracy pracownika, kiedy pracodawca może zaproponować mu 80 procent płacy minimalnej – podkreśla Anna Szustak, która w PIP w Jeleniej Górze zajmuje się m.in. udzielaniem porad z zakresu prawa pracy.

Zasadą jest, że wynagrodzenie wypłacane jest po wykonanej pracy czyli „z dołu”, chociaż wypłacanie pieniędzy „ z góry” możliwe jest na podstawie przepisów szczególnych, np. karty nauczyciela. Najwięcej uchybień ze strony pracodawców dotyczy wypłacania pieniędzy w ustalonym terminie.

Pracodawca musi wypłacać wynagrodzenie przynajmniej raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie. W sztywno ustalonym dniu pracownik ma dysponować gotówką, a jeśli ten ustalony dzień jest wolny od pracy wynagrodzenie powinno być wypłacone w dniu poprzedzającym.

Wymóg ten dotyczy zarówno wypłacania pieniędzy do ręki pracownika, jak i na jego konto bankowe. W rzeczywistości wielu pracodawców z tego obowiązku się jednak nie wywiązuje. – W ostatnich tygodniach z tym tematem przychodzi coraz więcej pracowników, którzy skarżą się na terminowość wypłacania wynagrodzeń. Wielu z nich mówi też o niewypłacaniu pieniędzy czyli pracy bez wynagrodzenia – mówi Anna Szustak.

Za niewypłacenie wynagrodzenia w odpowiednim miejscu czy terminie pracownikowi przysługują odsetki za opóźnienie. Nieuczciwy pracodawca może też zapłacić spore kary finansowe. – Niewypłacanie wynagrodzenia pracownikowi stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym i zagrożone jest grzywną od tysiąca do 30 tys. zł – ostrzega Anna Szustak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ 30-11-2009 8:18
Kombinatorzy i małe złodziejaszki. Kapitaliści z choinki urwani. Co ich to obchodzi, że czynsz nie zapłacony, rata w banku wisi i prąd odetną.
~kgb 30-11-2009 8:22
''Jaka praca taka płaca-jaka płaca taka praca''-Błędne koło!!Do góry nie poleci to co ma upaść ,dlatego lepiej jak najszybciej wyrwać się z takiego marazmu!!
daria30119 30-11-2009 9:17
A co zrobić kiedy to Urząd jest zobowiązany do wpłaty na konto określonej kwoty w ściśle ustalonym terminie a robi to nawet do 5 dni roboczych po terminie???? Wszędzie mają ludzi w nosie.
~wie39 30-11-2009 9:29
niezapłacenie za wykonaną pracę to grzech wołający o pomstę do nieba
~Gal Anonim 30-11-2009 9:40
PIP powinien zainteresować się Agencją Ochrony KRAJEWSKI - płace są tam niskie - pracownicy pracują ponadnormatywnie i nocami za stawkę o wiele mniejszą niż minimum krajowe...
~ 30-11-2009 11:45
tak nazekacie to otworzcie sobie wlasne firmy i wtedy kozakujcie,a wiekszosc (niestety)pracownikow nie wykonuja sumiennie swoich obowiazkow ale do pyskowania to wszyscy
~ 30-11-2009 11:50
placa swietoscia a praca to ch......
~Bez kasy 30-11-2009 12:24
W hotelu mercury przy ul. Sudeckiej ma siedziba firma WiM. Tu pip mógłby się wykazać. Pracownicy mają zaległości z wypłatami a i godziny pracy są dziwne.
~ana 30-11-2009 13:12
Spore opoznienie jest do wytrzymania a jak pracodawca mojego meza mami ze beda finanse juz niebawem i nic? to ja poprosze o to opoznienie wyplaty badrzo prosze............A to ze ludzie nie pracuja dokladnie to nonsens kazdy jak ma szanse sumiennie chce wykonywac swoje obowiazki a prywatni przedsiebiorcy niech sie rzetelnie rozliczaja z ludzmi ....................
~Kingsajz 30-11-2009 13:16
PiP zapraszamy do Szklarskiej Poręby, Sprawdzcie po ile godzin diennie pracująpracownicy, jakie maja umowy. Te tzw. hotele są najlepsze. Znam osobiscie ludzi , ktorzy pracwaoli w pieknym hotelu pod wyciagiem bez umów. Jeden fon do PiP i koles dawał umowy w tempie wiatru. Załosne ze trwało to tyle czasu.
~emeryt 30-11-2009 19:05
Obserwuję, że pracownicy są okradani przez pracodawców na ile się im uda. Sprawiają sobie drogie samochody, jadą na wczasy zagraniczne, prowadzą życie ponad stan. Większość szpanuje na super biznesmenów w swoich środowiskach towarzyskich. Tylko, że to wszystko dzieje się kosztem wyrobników. Wrócił wiek XiX w wyzysku człowieka. Tylko patrzeć rewolucji, bo ludzie tego wyzysku nie wytrzymają. Jest powszechna opinia, że do PIP nie ma po co iść. O tych przedsiębiorcach, którzy zalegają pracownikom z wypłatami należy mówić jak o złodziejach. Bo oni ludzi okradają i z pieniędzy i z godności. A uczą się bezkarności od dużych firm zagranicznych. Czy pamiętacie jak przed laty mówiono o Tesco. Czy PIP poinformowała opinię publiczną o jakichkolwiek wynikach kontroli. Nic, cicho. Obecnie wiele dużych firm korzysta z innych firm pośredniczących, gdzie ludzie zatrudniani są na godziny, bez jakichkolwiek praw socjalnych. Nie odkrywam Ameryki, piszę o tym, co jest doskonale znane ludziom tam zatrudnionym i PIP. Ochroniarze, sprzątaczki, kucharze, kelnerzy, budowlańcy - to największa grupa osób pracujących na godziny, bez dodatków za pracę w nadgodzinach, bez dodatku za pracę w godzinach nocnych, bez prawa do urlopu. Czas najwyższy żeby w kościołach na każdej mszy zaczęto podlić się za tych wyrobników. Ja jako emeryt jestem poszukiwanym pracownikiem, bo mniej kosztuję przedsiębiorcę. Wielu z przedsiębiorców, o czym mówią koledzy, kiedy dochodzi do pytania o wypłatę, mówi że przecież mają emeryturę, więc z głodu nie umrą. Taka jest prawda. U dużej części właścicieli firm nie ma poczucia mo...lności, jest pazerność, jest życie ponad stan kosztem okradania pracowników.
~ha! 30-11-2009 19:51
Do hotelu LAS w Piechowicach też proponuję zaglądnąć.
~galla 30-11-2009 20:07
a jak sie ma nieuczciwie pracujacy , zaniedbujacy prace , zle interpretujacy przepisy , lamiacy przepisy , naginajacy przepisy szkodzac tym samym uczciwym lokatorom, oklamujacym lokatorow tak jak to sie niestety dzieje w ZGL-ach, a bioracy pensje regularnie. jak sie czuje taki nieuczciwy pracownik , czyz nie powinien oddac tych pieniedzy podatnikom bijac sie w piers za nieudolnosc i cwaniactwo. Jak oni sa rozliczni przez pracodawcow za ilosc godzi W PRACY czy za ilosc godzin przepracowanych rzetelnie i godnie
daria30119 30-11-2009 20:23
13.16 Szrenica..............................
~gosc niedzielny 1-12-2009 1:29
nie twierdzę, że wszyscy pracodawcy są święci, ale wystarczy postawić się czasem po stronie pracodawcy gdy jego kontrahenci nie płacą w terminie... załóżcie swoje własne firmy, zacznijcie walczyć o swoje pieniądze, to zrozumiecie wtedy co znaczy być właścicielem i pracodawcą... a wszystkich tech darmozjadów z inspekcji wszelakiej maści wypierniczyłbym na bruk, do prawdziwej roboty, a nie do poganiania tych, którzy tak naprawdę dają pracę innym dzięki swojej inicjatywie.
~gosc niedzielny 1-12-2009 1:33
aaa.. i jeszcze jedno... wszyscy Ci którzy mają postawy roszczeniowe niech zwalniają się od tych krwiopijców pracodawców, nie wegetujcie miesiącami bez wypłat... idźcie gdzie indziej, tam gdzie lepiej... znaczy na zasiłek... to dla was miejsce.
~ 1-12-2009 5:54
WiM że nie wim kiedy będą pieniądze. Jest taka firma w mercurym w Jeleniej. Tam kolesie czekają na wypłatę po 3 miesiące. Ja bym na ich miejscu oddałsprawę do sądu. Jem śniadanko i zaraz jadę do pracy w ochronie, ale w lepszej firmie, bo płacą na czas, tylko stawkę głodową, z tego rodziny nie utrzymasz. Mam rentę, to jakoś daję radę.
~pracownik 1-12-2009 6:33
Z tymi kontrolami to bym nie robił dużego zamieszania, gdyż gdzie tylko pracowałem zawsze były łamane podstawowe prawa pracownicze a jak kontrola miała wpaść to dziwnym trafem pracownik zawsze wiedział o tym z 1-2h wcześniej.... Wnioski sami wyciągnijcie.
~śmieszek 1-12-2009 18:48
no cóż ? oto kapitalizm .
~sprzat 2-12-2009 15:43
Powiem ze dziki i niepohamowany w pazerności jak to wyżej napisano. Prawo pracy okresu kryzysowego jeszcze bardziej dołuje wyrobników i nie ma na to rady. Dla wielu te 500 zł pokazane na fotografii w artykule jest ogromną sumą, jaką trzeba zarobić ze łzami w oczach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group